Vladimír Nápravník: Šediny jsou výhodou

Rubrika: Publicistika – Komentáře

Často slýchávám, že někteří zaměstnavatelé doslova zavírají dveře před nosem uchazečům o práci jen co se dozvědí že se jedná o padesátníka, nebo nedej Bože o šedesátníka.Tento postoj je třeba odsoudit jako bezcitný a znevažující. Navíc je takovýto způsob myšlení, který počítá jenom s generací pod čtyřicet let velmi povrchní.

Pokud by se zaměstnavatel trochu zamyslel, musel by uznat, že uchazeč mu nenabízí svoje šediny a věk, ale svoje schopnosti, zkušenosti a znalosti, které nashromáždil za mnohé roky svého života.

Pokud už patříte ke starším zaměstnancům, tak právě váš věk by měl být pro každý podnik a firmu velkým ziskem. Vaše šediny by měly být hodnoceny jako vnější znak větší rozvážnosti, moudrosti, zkušenosti a porozumění.Vaše emociální a duševní zralost by měla být požehnáním pro každého zaměstnavatele.

Nikdo by neměl být nucený odejít do důchodu jen proto, že dosáhl důchodového věku. Právě v tomto věku má člověk ideální předpoklady například pro funkci šéfa osobního oddělení.Umí vydávat správné pokyny a správně se rozhodovat. Zkrátka je důležité, aby se mladí spolupracovníci mohli obohatit o plody dlouholetých zkušeností starších kolegů a použili jich v oblasti tvořivého myšlení.

Vladimír Nápravník

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 16. 02. 2007.