POZITIVNÍ STŘÍPKY - inspirace, doporučení, náměty, zajímavosti, zábava...

Rubrika: Publicistika – Doporučení

POZITIVNÍ STŘÍPKY jak je přináší čas, autoři a přátelé Pozitivních novin
Své náměty do STŘÍPKŮ posílejte na:  
vydavatel@pozitivni-noviny.cz

Jiří Stanislav jubilující

V pátek 3.12.2010 oslavil náš spolupracovník a přítel Jiří Stanislav své 64.narozeniny. My mu samozřejmě přejeme všechno nej... co si jen může přát, ale hlavně si spolu s ním přejeme, aby se mu podařily realizovat všechny plány, kterých má plnou hlavu, a hlavně pak ten společný - aby už konečně vznikla nová obecně prospěšná společnost EUFORIE EUROPE a mohla od 1.ledna 2011 začít naplno pracovat.

Na oslavě Jirkových narozenin se mezi dárky objevil i ten, který vidíte vpravo. Nezasvěcenému by se mohlo zdát, že je to nějaká fotka. Je, ale ne ledajaká. Ona je totiž vyvedena na jedlém papíře, který byl součástí skvělého dortu.
Tento originální dárek daroval oslavenci majitel vinotéky Holiday wine Václav Znamenáček. Vynikající dort jak chutí, tak i vzhledem vytvořil cukrář hotelu Holiday Inn pan Stanislav Rojt, který prý pro případné zájemce rád upeče a vytvoří na objednávku podobný dort i s "jedlou fotografií" oslavence. Gratulujeme.
Kontakt vám zprostředkuje na požádání oslavenec Jiří Stanislav, takže mu klidně napište.

Pavel Loužecký
foto © Jan Jirák



Bože! Tak mladý a stále tak krásný....!

O ENERGII z radia Jerevan
Odposlechla Naděžda Munzarová


MY:
Slyšeli jsme o vašem převratném vynálezu na výrobu levné elektrické energie ve vaší komunitě. Prý používáte - tak jako všichni - i větrníků, i slunečních kolektorů i vodních zdrojů, Ale svět užasl dozvěděv se, jak LEVNĚ jste všechno pořídili. Jsme první, kteří se chtějí podělit o vaši zkušenost s veřejností, která se zajímá o levný zdroj elektrického proudu a která dychtivě čeká na vaše slova. Je to všechno pravda?

RJ:
Ano. Je pravda, že používáme větrníků, ale není pravda, že k výrobě elektrické energie. Také je pravda, že využíváme i slunce, ale ne pro sluneční kolektory. Je pravda, že i vodní zdroje nám slouží vydatně, ale ne k pohánění turbin. To všechno jsou DRAHÉ záležitosti. Běžné větrníky, které máte na mysli, to je obrovská investice. Jimi nabytá energie se těžko skladuje a pak – tady málokdy duje tak silný vítr, který by byl neustále k dispozici a větrníky udržoval v provozu. Sluneční kolektory musíte pořád čistit od sněhu, nebo rozhánět mraky, nebo kolem nich sekat trávu, aby je příroda nepohltila, a máte-li je na domech, hasičů se nedovoláte. Domy s kolektory se nehasí. Na drahé vodní turbiny také nepomýšlíme, ale je pravda, že vodu používáme.

My:
Ale doslechli jsme se, že jste ve výrobě levné elektrické energie naprosto soběstační, dokonce snad, že je u vás zadarmo – jak tedy využíváte těchto známých prostředků obnovitelné energie?

RJ:
U nás používáme snadno dostupné materiály. Například - VĚTRNÍKY: vyrábějí je u nás žáci základních škol ze zelených, červených a oranžových recyklovaných papírů. Červené si upevní na hlavu ti občané, co nemají službu, zelené, co mají službu, oranžové máme pro ty, co mají poloslužbu. Vysvětlení použití větrníků přijde vzápětí.
SLUNCE využíváme nikoliv pro kolektory, které jsou velmi drahé a jejichž „přeměnyenergieschopnost“ po několika letech prudce klesne a musí se vyměnit. Pro sluneční svit, nezakrývají-li nás oblaka, jsme našli jiné použití: děti z mateřských škol, které si rády hrají, vezmou svá zrcátka, stanioly od bonbonů a žvýkaček a pouštějí prasátka do očí těm, co mají službu (zelené větrníky), aby soustředěně mrkali na drát (vedoucí od nich do transformátoru) a nerozptylovali se mrkáním na kolemjdoucí děvčata.
VODA je rovněž v našem systému nezbytná. Ti, co jsou právě v poloslužbě (oranžové větrníky) mají v horkých dnech připravené kýble s vodou a zouvají ty, co mají službu (zelené větrníky). Ti si mohou jednou nebo druhou nohou ponořenou do kapaliny ochladit krevní oběh, aby jejich zkolapsováním nebyla přerušena dodávka energie. Poloslužbu mající (oranžové větrníky) za velkých mrazů polévají také chodníky, aby se občané, kteří se dožadují pro domácnost vícestupňového zahřívání, než může náš systém dodat, mohli jít klouzat.
Navíc ti, co mají poloslužbu (oranžové větrníky), pozorují ty, co nemají službu (červené větrníky) i ty, co mají službu (zelené větrníky), a zpozorují-li, že některý službumající (zelené větrníky), či odpočívající (červené větrníky) ve své činnosti ochabuje, jde k němu a foukáním do větrníku na jeho hlavě upevněném, upozorní na jeho únavu. Ochablé potom nahradí ti správně odpočívající (s netočícími se červenými větrníky). Samozřejmě, že při výměně směn si pro přehled vymění i čelenky s barevnými větrníky.

My:
Velmi důmyslné. A jak se zdá, všichni občané u vás jsou nadmíru spokojení a nikdo netápe ve tmě! Ale prozraďte nám konečně – JAK tedy získáváte tak levnou elektrickou energii?

RJ:
To jsem ještě neřekl? Jednoduše: ti se zelenými větrníky třou ebenové tyče liščími ocasy.

                      
Pohledy na hospodaření v různých politických či náboženských uskupeních

KŘESŤANSTVÍ: Máš dvě krávy. Jednu dáš sousedovi

ISLÁM: Máš dvě krávy. Jednu si necháš, druhou vyměníš za manželku.

SOCIALISMUS: Máš dvě krávy. Stát ti obě vezme a dá ti trochu mléka.

KOMUNISMUS: Máš dvě krávy. Stát ti obě vezme a zavře tě.

NACISMUS: Máš dvě krávy. Stát ti vezme obě a zastřelí tě.

EVROPSKÁ UNIE: Máš dvě krávy. Stát ti vezme obě, jednu zastřelí, druhou podojí a mléko vylije do řeky.

TRADIČNÍ KAPITALISMUS: Máš dvě krávy. Jednu prodáš a koupíš si býka. Stádo se zvětšuje a hospodářství roste. Nakonec vše prodáš a jdeš do důchodu.

ČESKÝ KAPITALISMUS: Na dvě krávy si vezmeš půjčku od banky ve výši 1,6 miliardy Kč a odstěhuješ se na Bahamy. Banka posléze zjistí, že to nebyly krávy ze zlata, jak bylo soudním znalcem doloženo, ale dvě rachitické kozy. Rozdíl zaplatí daňoví poplatníci a soudní znalec bez újmy pokračuje ve své živnosti.

AMERICKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. Prodáš jednu a nutíš druhou, aby dávala mléko za čtyři. Později najmeš konzultanta, aby zjistil, proč to kráva nevydržela a musela být utracena.

FRANCOUZSKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. Jdeš do stávky, protože chceš tři.

JAPONSKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. Navrhneš je tak, aby byly desetkrát menší a dávaly dvacetkrát tolik mléka. Pak vytvoříš leporelo o chytré krávě nazvané Kravakimono a budeš je prodávat po celém světě.

ČÍNSKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. K tomu 300 lidí, kteří je dojí. Vykazuješ plnou zaměstnanost, vysokou produktivitu skotu a zatkneš novináře, který tato čísla zveřejňoval.

BRITSKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. Obě jsou šílené.

ITALSKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. Nevíš ale, kde jsou, a tak jdeš na oběd.

RUSKÁ AKCIOVKA:  Máš dvě krávy. Spočítáš je ještě jednou a zjistíš, že jich máš pět. Spočítáš je ještě jednou a zjistíš, že jich máš 42. Spočítáš je ještě jednou a zjistíš, že jsou jen dvě. Přestaneš počítat a otevřeš další láhev vodky.

ŘECKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. Obě sníš a požádáš EU o dvě nové.
Mám vnučku!
Jan Řehounek


„Táto, jsi potřetí dědečkem!“ sdělil mi ve čtvrtek 4. listopadu z telefonu rozrušený hlas mého syna. „Máme holčičku, váží tři kila sedm a jmenuje se Julie. A byl to takovej fofr, že jsem to k porodu nestihnul.“
Taková zpráva každého dědu potěší, zvláště když předchozí vnoučátka jsou kluci. „Konečně holka!“
Promtně jsem zalistoval v kalendáři, abych zjistil, že jmeniny bude slavit 10. prosince. Ženské jméno Julie má u nás přibližně osm a půl tisíce žen, což jej řadí na sto šedesáté čtvrté místo v oblíbenosti. Domácké oslovení může znít Jula, Julča, Julka, Juli, Lili, Lia, Juliška. Anebo Jůlinka - jak jí budu říkat já. Na internetu jsem se nechal poučit, že jde o ženskou variantu k mužskému jménu Julius, které vzniklo ze stejně znějícího původního římského rodového jména, jehož význam není zcela jasný a vykládá se jako „vlasatý“, „zářící“ nebo „mladý“. Jiný výklad se odvolává k latinskému Jovilius - Jupiter, přeneseně znamenající „božský“.
Zářící a božská je, pro mne určitě, o tom jsem se přesvědčil hned při první návštěvě v porodnici.
Je kouzelná! Mladá taky, konečně jak jinak, když jí jsou tři dny. Dokonce je i vlasatá, žádné holátko.
V Itálii na Julii volají Giulia nebo Giulietta, rusky, srbsky, bulharsky je to Julija, slovensky a maďarsky Júlia, španělsky, polsky, německy, anglicky Julia, francouzsky Juliet(te).
Bezesporu nejslavnější Julie se zrodila z pera renesančního anglického dramatika Williama Shakespeara, aby v závěru divadelní tragédie spolu se svým Romeem z nešťastné lásky zemřela. Mimochodem nejstarší dochovaný český překlad Romea a Julie je od Františka Douchy z roku 1847. Poprvé ji uvedlo v roce 1853 České divadlo v Praze na scéně Stavovského divadla. Údajně ještě o pár let dřív přeložil Shakespearovo dílo Josef Kajetán Tyl, jeho překlad se ale nedochoval a hra podle něj nikdy provedena nebyla.
Ze slavných Julií musím své vnučce připomenout hollywoodskou herečku Julii Roberts, určitě, až povyroste, podívá se na film Nevěsta na útěku, v němž skvěle hrála Maggie, která utíká od svých ženichů. Zcela jistě se jí bude líbit anglická herečka Julie Andrews jako zpěvačka Victorie Grantová, která si v hudební komedii Viktor dopomůže k úspěchu převlečením za muže, jež za tuto roli byla v roce 1982 nominována na Oscara a dostala Zlatý glóbus, či anglická herečka a spisovatelka Julie Walters, jež hrála Molly Weasleyovou ve filmovém zpracování Harryho Potera. Představím jí i anglickou herečku Julii Ormondo – bojovnici za lidská práva, prezidentku Miss World Julii Morley, ukrajinskou prezidentku Julii Tymošenkovou se zvláštní vánočkou na hlavě či australskou premiérku Julii Gillard. Snad až na tu Tymošenkovou je to samá dobrá společnost.
Julie se objevuje jako inspirace nejen pro Shakespeara, ale i pro umělce populární scény - jeden z prvních hitů Hany Zagorové se jmenuje Bludička Jůlie, Dáda Patrasová si na žížale Jůlii založila kariéru. Dokonce na mne z internetových nabídek „vykoukly“ vystřihovánky s názvem Princezna Jůlie. Budu muset jedny koupit, aby, až přijde čas, si mohla Jůlinka vystřihnout papírovou princezničku stejného jména s řadou šatiček k jejímu převlékání.
Ale tohle všechno je zatím Jůlince šuma fuk. Papá, čůrá, kaká. V náruči u maminky je jí dobře, v postýlce spokojeně spinká, když jí něco schází, zakňourá nebo křičí. A my všichni okolo ní se můžeme přetrhnout, aby ten okolní svět, na který tak pospíchala, byl tím nejbáječnějším místem k narození.
Šťastný dědeček
Honza Řehounek
Krajíc pohody ke snídani od Jaroslava Seiferta
Vybrala Jitka Dolejšová


• Každá veselá láska je smutná, neboť láska je jako celý svět
- je sice hořká, ale sladce chutná.
• Kdo hledá, bývá očekáván. Kdo čeká, je jen nalezen.
• Láska však, zdá se, je smrt v krásné masce.
• Ženy jsou běloučký cukr v tom hořkém kafi života.
• Slečno, slečno, vy se mračíte,
že včera celý den vám pršelo?
Co by měla říkat tamhleta jepice,
které pršelo po celý život?

Zdroj: www.wikicitáty.cz  
Interview v radiu Jerevan o třídění odpadků
Odposlechla Naděžda Munzarová


Otázka:
Slyšeli jsme, se ve vašich komunitách začínají občané třídit odpadky. Mají na to prý různobarevné kontejnery.
Je to pravda?
Odpověď:
Ano, je pravda, že naši občané si uvědomili, jak je třídění odpadu důležité. Ale není pravda, že na to máme kontejnery. Ty se musí někde umístit, jejich dovoz a odvoz stojí peníze a navíc hyzdí malebná zákoutí naší obce. Občané tedy, jdou-li např. po silnici, odhazují prázdné plastikové láhve do pravé škarpy, kdežto papírky, noviny a papírové tácky od buřtů do levé škarpy.

Otázka:
To je opravdu originální řešení! Jak se však tento odpad dostane do třídírny?
Odpověď:
Tam se tyto odpadky vůbec nedostanou. Popeláři sbírají do svých vozů pouze odpadky z popelnic, které stojí u domů, nikoliv ty, co leží jen tak.

Otázka:
Kdo tedy vybírá takto tříděný odpad ze škarp?
Odpověď:
Na to máme v obcích sběrače - takzvané škarpáře. Aby se ušetřila jejich energie, čeká se, až budou škarpy plné, aby pro několik desítek igelitek, lahví a neúplných novin, pytlíků a mastných tácků s hořčicí, nemusel nikdo lézt do hlubokých škarp a vyvrkávat si kotníky. Ušetří se tak nejen za ošoupání jejich bot, ale i za jejich připojištění páteře, neb u těchto mužů vzniká nebezpečí vzniku houserů při jejich častém a zbytečném shýbání se.
 
Otázka:
Není možno tuto práci nějak mechanizovat?
Odpověď:
Asi ano, ale my nechceme. Mechanizace by opět vyžadovala stroje, palivo, opravy, obsluhu… Kdežto volně ležícími zbytky jídel a fekálií, které zdárně obklopují i okolí rostoucích novostaveb, pomáháme navíc i rozvoji neohrožených druhů, jako jsou hlodavci a jiné krysy. Krom toho se sběrem volně ležícího odpadu nám pomáhá i sama matka Příroda. Vítr roznese lehčí materiály do křovin, zahrádek, polí a lesních porostů, což vše má nemalý význam pro myslivost, náladu houbařů a hezký vzhled obcí.
 
???
Mufloni, jeleni a srnci se ihned zviditelní, zachytí-li se barevná igelitka v jejich paroží. Děti zvíře ihned zahlédnou a poučí se. Myslivcům není třeba drahých dalekohledů a houbaři při pochůzkách lesy nemusí nosit neohrabané košíky, neb v celém polesí najdou igelitek a pytlíků, kolik potřebují. Obce navíc ušetří za vánoční výzdobu. Různobarevné kusy papírů fantastických tvarů se větrem dostanou do vrcholků jehličňanů a ovocného stromoví, takže máme veselou výzdobu obcí po celý rok a nemusíme si lámat hlavu, kde vánoční výzdobu uskladnit, pracně ji rozvěšovat, sundavat a opravovat, tak jako v jiných zemích, kde se všeobecně energií nesmyslně plýtvá.

Otázka:
Mohli byste našim posluchačům dát na konec ještě nějaký šikovný tip na ušetření lidských sil a energie vůbec??
Odpověď:
Samozřejmě. Příklad: každý výletník táhne v batohu v alobalu zabalený chléb a řízky, láhve s pitím a v krabičkách vajíčka na tvrdo. Víte, co vás váha vašich poživatin stojí energie? Proto u nás už dávno nenosíme ani krabičky ani skořápky ani prázdné láhve zpět. Domů musíme jít posilněni a na lehko. Odhodíme tedy vše, co se nedá zkonzumovat, do mechu, do škarpy, do křoví, a není-li toto poblíž, tedy i na chodník a už se netaháme s odpadem někam k popelnici. Odpad vyhazujeme dokonce i z oken aut a vlaků. Odlehčíme tak dopravnímu prostředku, ušetříme pohonné hmoty a pomáháme tak i životnímu prostředí.

Děkujeme za všechny posluchače za podnětné nápady.
Rádo se stalo, opravdu - není zač!

                  
Krajíc pohody ke snídani od Konfucia
Vybrala Jitka Dolejšová


• Je lepší rozsvítit malou svíčku, než proklínat temnotu.
• Mudrc hledá všechno v sobě, nerozumný člověk všechno v druhém.
• Skutečnou chybou je chybu nenapravit.
• Třemi cestami můžeme dojít k moudrosti: První je cesta zkušenosti – to je cesta nejtěžší. Druhá je cesta napodobení – to je cesta nejlehčí. Třetí je cesta přemýšlení – to je cesta nejušlechtilejší.
• Když uvidíš dobrého člověka, snaž se ho napodobit; když uvidíš špatného člověka, všímej si sám sebe.
• Všechno má svou krásu, ale ne každý ji vidí.
• Zbabělost je, když víme, co máme dělat, a neděláme to.
• Co slyším, to zapomenu. Co vidím, si pamatuji. Co si vyzkouším, tomu rozumím.
• I když lidé nevědí, co je dobro, mají ho v sobě.
• Je lepší položit otázku a vypadat hloupě pět minut, než se vůbec nezeptat a být hloupý celý život.
• Vědět, že víme to, co víme, a vědět, že nevíme to, co nevíme, je opravdové vědění.

Zdroj: www.wikicitáty.cz  

Radio Jerevan o zpomalovačích.
Odposlechla Naděžda Munzarová
 

Otázka: Slyšeli jsme, že vaše obec má na silnici nové a drahé zpomalovače. Je to pravda? A jak se to srovnává se současným trendem šetření?

Odpověď: Ano, je to pravda. Naše obec má zpomalovače.
Avšak není pravda, že jsou nové. A také není pravda, že byly drahé.
Naše obec šla totiž na věc velice chytře. A přestože má prvenství v této metodě zpomalení rychlosti vozidel projíždějících obcí, nenechala si ji patentovat, ale solidárně ji ponechává k volnému použití a vřele doporučuje k napodobení. Tak se opravdu ušetří čas, práce i peníze.
???
Nechápeme, že některé obce vydávají peníze za nový povrch silnic a následně pak i za drahé zpomalovače, které běžně nabízí trh. Také zákony přikazující, že před každou novou zástavbou musí být položeny nejprve pevné komunikace, se nám zdají směšné. U nás jdeme proti všem těmto neúsporným trendům jednoduše:
Necháváme naše cesty na pospas provozu a matce přírodě. Během let se objeví ve vozovce vytlučené díry, které deště naplní vodou. Ta šikovně podemele silniční plášť, který se na mnoha místech vyboulí a pražící slunce pak hrboly následně zatvrdí.
Výhodou takovýchto přirozených zpomalovačů je i to, že spolu se změnami počasí se změní jak jejich tvar, tak i místo jejich vzniku. Projíždějící řidiči musí tedy stále bedlivě pozorovat cestu a zpomalit, neboť nemohou počítat s tím, že zpomalovače leží neustále na stejném místě, jak tomu bývá v jiných komunitách. Naše metoda tady brojí proti řidičovu návyku a měla by být proto doporučena ostatním obcím a to samým ministersvem dopravy.
Také ministersvo zemědělství by se mohlo zamyslet nad naším vynálezem a vydat příkaz, aby naší obcí projížděly všechny cisterny se smetanou a plnotučným mlékem, aby se celostátně ušetřilo za drahé stroje na stloukání másla. Za takto ušetřené valuty by obec mohla pro své občany zakoupit horská kola a zařídit půjčovnu pro turisty, kteří, procházejíce po svých naší vískou, obávají se vymknutí dolních končetin. Ministerstvo zdravotnictví by navíc mohlo projíždění naší obcí doporučit všem pacientům, léčících se tekutinami, na jejichž obalu stojí „Před upotřebením zatřepat!“
Děkuji za rozhovor. Myslím, že vaše metoda se již rozkřikla a mnohé komunity jdou s nadšením ve vašich šlépějích!

(64) Podzimní snoubení paštiky s jablky & novinka značky Pâté du Chef

Jablka jsou nedílnou součástí podzimního období. Nejenže obsahují řadu zdraví prospěšných látek, ale velice dobře chutnají a patří k tradici české kuchyně. Právě toho využila značka Pâté du Chef, proslulá svojí kreativitou v kombinovaní paštik s netradičními přísadami. Pâté du Chef tak přichází na trh s novou hrubozrnnou „Ardénskou paštikou s jablky“ obsahující kousky vepřových jater, jablek a cibule. Ta je zalita karamelovou želatinou, jenž dodává chuti na dokonalosti. K dostání je v tradičním sto dvaceti pěti gramovém plátku nebo v „dárkové“ jeden a půl kilové keramické misce ve tvaru jablka.

„Paštika s jablky je spojením lahodných chutí. Vepřová játra tvoří základ paštiky, jablka jí dodávají svěžest a karamelová želatina na povrchu doladí chuť k dokonalosti,“ říká Petr Egrt, ředitel výrobního závodu značky Pâté du Chef. „Ardénskou paštiku s jablky si lidé mohou koupit hned v několika variacích. Těm, kterým stačí menší množství, doporučujeme sto dvaceti pěti gramový plátek, pro větší jedlíky je tu i jeden a půl kilová keramická miska v podobě jablka. Toto balení se výborně hodí také jako dárek nebo pozornost při návštěvě přátel,“ dodává Petr Egrt.

Věděli jste, že:
- jablko doprovází člověka od jeho prvopočátku?
- prvotním lidským hříchem bylo utržení jablka ze stromu poznání?
- jablko stálo na počátku událostí, které následně vedly k pádu Tróje v řecké mytologii? Bylo totiž odměnou, kterou měl princ Paris dát té nejkrásnější bohyni. Vybral Afrodité a ta mu za to umožnila unést Helenu do Tróje.
- napodobenina jablka byla symbolem královské moci?

Jablka lze zpracovávat velmi různorodě. Nejčastěji se však konzumují neupravená nebo se z nich vyrábí mošty, džemy, přesnídávky, džusy, kompoty a další pochutiny. Navíc jablka obsahují řadu prospěšných látek, důležitou vlákninu pro zažívání a vitamíny. Jablka zvyšují imunitu a mají vliv na odolnost vůči stresu. Proto se doporučuje konzumovat alespoň jedno jablko denně.

Tip na dárek
Nevíte co koupit rodině nebo přátelům jako dárek? Jdete na návštěvu a chcete přinést něco nevšedního? Kupte paštiku s jablky v keramickém balení, vypadá moc pěkně a každý gurmán ji ocení.
Nenechte si ujít tento nevšední gurmánský zážitek a vyzkoušejte ji i Vy.
Doporučená cena za 125g plátek: 22,90 Kč

Zdroj: Crest Communications

(63) Krotitelé kabelů
Jitka Dolejšová


Štve vás doma nebo v práci spleť a změť kabelů? Už nemusí.
Řešení nabízí jednoduchá vychytávka, pomocí které zastrčíte neposlušné kabely do krouceného pouzdra (délka 1,5 m, průměr 2 cm). Odborníci téhle šikovné věcičce říkají ELEKTRO KABELFIX a popisují ji jako „polypropylenový profil, příčně rozdělený.“ Vyrábí firma PROMI.

(62) Krajíc pohody ke snídani od Jiřího Suchého
Vybrala Jitka Dolejšová

• Zatímco utopistický filmy nám líčej, jak to v budoucnosti vypadat nebude, historický filmy ukazujou, jak to nevypadalo v minulosti.
• Humor - to už je asi to poslední, co je v tomto vědeckotechnickém světě k smíchu.
• Hlad je prý nejlepší kuchař - ať mi tedy něco uvaří, když ho mám!
• Příroda je vychytralá síla, která pomocí několika rafinovaně umístěných oblastí dokáže pro svůj záměr zachování rodu získat i toho, kdo o zachování rodu vůbec neuvažoval.
• Monogamie má dvě výhody - nebudí pohoršení ani závist a odpovídá našim příjmům.
• Nemáte-li co říci, neříkejte to.
• Nápadník je muž, který potká dívku a dostane dobrý nápad, že by se o ni mohl ucházet. Počíná-li si nenápadně, nikdy se nápadníkem nestane. Pokud si naopak počíná příliš nápadně, může se stát, že ho napadne jiný nápadník.
• Ňouma je muž, který osloví dívku deset minut po jejím odchodu.
• Taky jsem býval mladý, ale věděl jsem, kdy přestat.
• Spokojme se pro dnešek třeba s tím, že byla vůle boží, aby člověk vznikl z opice.
• Život není jenom legrace, i když z větší části ano. Touto myšlenkou jsem jednou vyjádřil svůj vztah k životu. Život sám se však tváří, jako že se ho tato sentence netýká. Život totiž nechce být směšný. Nu což! Nechce-nechce. Však mi už ho k tomu donutíme.
• Mravnostní cenzura je orgán, který vyškrtává z knih a jiných tiskovin následující slova: ……….36 řádek zabaveno.

Zdroj: internet: http://cs.wikiquote.org  

(61) Informace pro čtenáře,

kteří se na stránky Pozitivních novin dostávali přes www.pravednes.cz /Z DOMOVA byly PN na uvedeném webu nově přestěhovány pod záložku Z DOMOVA / OSTATNÍ  http://www.pravednes.cz/index.jsp?panel=dzostatni 
Důvodem je pravděpodobně širokodalekovysokospektrálnost PN, což je rozhodně dobrá zpráva.
A to se říká, že optimisté jsou v nevýhodě, protože nikdy nemohou být příjemně překvapeni :o)

(60) Pár inspirativních fotonápadů

 
 
 

(59) Krajíc pohody ke snídani z www.cintamani.cz  (1)
Vybrala Jitka Dolejšová

• Tráva není vždycky zelenější na druhé straně plotu. Ploty s tím nemají nic společného. Tráva je nejzelenější tam, kde se zalévá. Až polezete přes plot, vezměte s sebou vodu a zalévejte trávu, ať už jste kdekoliv. – Robert Fulgham
• Čtyři krátká slova shrnují to, co pozvedlo většinu úspěšných lidí nad davy: JEŠTĚ O KOUSEK VÍCE. Udělali vše, co se od nich očekávalo, a ještě o kousek více. Lou Vickery, spisovatel
• Život není snadný pro nikoho z nás. No a co. Musíme mít vytrvalost a hlavně sebedůvěru. Musíme věřit, že jsme k něčemu obdarováni a že té věci musíme dosáhnout. -- Marie Curie
• Jestli se ti něco nelíbí, změň to. Nejsi strom. – Jim Rohn
• Vzdálenost není těžká, těžký je pouze první krok. – neznámý autor
• Ničeho jsem nenabyl lehce, každá věc mně stála nejtvrdší práci. Nehledejte lehké cesty. Ty hledá tolik lidí, že se po nich nedá přijít nikam. – Tomáš Baťa
• Dělej, co miluješ, miluj, co děláš a odevzdej více, než slibuješ. – Harvey Mackay
• Když budeš dělat to, co jsi vždycky dělal, dostaneš to, co jsi vždycky dostal. – Jack Canfield
• Většina lidí nikdy neběží na první dech dostatečně daleko, aby zjistili, že mají dech druhý. Udělejte pro své sny všechno, co můžete, a budete překvapeni, kolik v sobě máte energie. – ¬ William James, 1842-1910, psycholog a spisovatel.
• Kdyby lidé věděli, jak tvrdě jsem pracoval na svých dílech, nepovažovali by mě za génia. – Michelangelo
• Neustále jdi a je docela možné, že o něco zakopneš, když to třeba nejméně očekáváš. Nikdy jsem neslyšel, že by někdo zakopl o něco v sedě. – Charles F. Kettering, 1876-1958, vynálezce
• Někteří lidé se tak důkladně připravují na deštivé dny, že si ani nemohou užít dnešního sluníčka. – William Feather, 1889-1981, spisovatel

(58) Pozvánka do Galerie Cesty ke světlu

(57) Vážení přátelé a příznivci Pozitivních novin!

Zanedlouho to bude šest let od založení tohoto magazínu. Díky našemu příteli Pavlu Loužeckému, hlavně však také jeho rodině, pozitivním spolupracovníkům a kolegům, noviny žijí a rozrůstají se.
Dovolte mi, abych přispěl pozitivním rozjímáním, které jsem našel a chci se s vámi o něj nyní rozdělit.

Světlo vyzařující z Betléma, světlo pravdy Boží hlásá celému světu, že vrcholné štěstí je možné i při skromném způsobu života.
Lidstvo sváděné fantomem pozemského ráje, lidstvo očekávající záchranu jedině od zvýšeného blahobytu, bude zklamáno, tak jak bylo zklamáno v dobách dřívějších.
Jedině výchovou, rozumnou výchovou k uspořádané životosprávě, bude položen základ ke štěstí a spokojenosti. Ne rozmnožením nesprávně odňatého nebo převedeného majetku, který pak nevychovanec rozplýtvá ke škodě vlastní a ke škodě celého národa.
Není přítelem lidu, kdo lichotí davu výhodami a dary a přitom podkopává mravnost tím, že vydává za pravdu to, co pravdou není. Nepřinese lidstvu mír a pokoj, co nosí v sobě zárodky zášti a vzájemné nesvornosti.
Falešné světlo neprosvěcuje tmu, a bylo by zhoubou pro lidstvo, kdyby přijalo falešné světlo a odmítlo světlo pravé.

Toto krásné a stále aktuální rozjímání napsal a uveřejnil v katolických novinách začátkem padesátých let pan arcibiskup Beran. Věřím, že si vezmeme toto rozjímání k srdci a budeme se jím řídit.
Jiří Stanislav, socialista a křesťan

(56)  Simulaci vesmírného světa ukáže nová expozice v Národním technickém muzeu
Jana Kodysová


Praha - V jižním křídle budovy Národního technického muzea (NTM) vzniká na více jak dvou stech metrech čtverečních unikátní expozice astronomie, která ukáže rozsáhlou sbírku přístrojů, dokumentů a map od 16. století až po současnost. Hlavní myšlenkou celé expozice týmu architekta Romana Brychty je struktura vesmíru a jeho vzájemně propojené prostory, díry a ovály. Mezi exponáty bude například téměř metrákový meteorit z Argentiny.

„Celá místnost bude ponořená do tmy a z té bude zářit téměř dvě stě unikátních astronomických předmětů. Ve sbírkovém fondu pro tuto expozici máme ty nejvýznamnější historické vědecké přístroje z astronomie, které nemají obdobu v žádném jiném muzeu,“ přibližuje chystanou výstavu ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. U vstupu do expozice bude umístěný meteorit o váze 81 kg, jenž byl nalezen roku 2005 v Argentině na území Campo del Cielo a bude jediným volně vystaveným meteoritem v České republice. Dokončení expozice je naplánováno na konec srpna.

Návštěvník se ocitne jako ve vesmíru

Návštěvník vstoupí do nekonečného prostoru vesmíru plného zářících hvězd, které budou představovat svítící předměty. Prosklené ovály, ve kterých se bude návštěvník pohybovat, jsou navrženy z ohýbaných dělených skel přes dva metry vysokých, za nimiž budou prezentovány předměty určité tématické skupiny. Vizuální prostupnost prostoru ale umožňuje, že za jedním objektem bude vidět mnoho dalších. Ocitneme se v prostoru děleném pouze skleněnými stěnami, podtrhující mnohovrstevnatost vnímání vystavených předmětů.

„Další rovinou bude zprostředkování textových a vizuálních informací vztahujících se k exponátům. Vedle klasických popisků vzniknou i nejrůznější formy projekcí. Ty se budou promítat přímo na sklo a jejich obsahem bude například animovaný nebo hraný příběh, přibližující fungování vystaveného přístroje,“ dodává k expozici Kubíček.

www.commservis.com

(55) Skvělý program pro vás

PDF-XChange Viewer Free 2.0: rychlý bezplatný prohlížeč PDF dokumentů s komfortními anotacemi.
Prohlížeč PDF dokumentů pro Windows s přímou podporou MS IE a Firefoxu je vynikající a zdarma dostupná alternativa Adobe Acrobat Readeru i Adobe Acrobatu, přesněji řečeno některých jeho editačních funkcí, které v bezplatném Acrobat Readeru rozhodně nenajdeme.
PDF-XChange Viewer nabízí českou lokalizaci, komfortní práci s grafickými objekty a textovými anotacemi, dále například vizuální úpravy textu formou redakčních změn a mimo jiné též detailně konfigurovatelné vlastnosti prohlížeče i jeho editačních funkcí.

Podrobné informace a návod k použití najdete zde.  |  Stáhnout program.  


(54) Český rozhlas Leonardo a Výlet do středověku
Pavel Loužecký

Když jsem začátkem května 2010 začal zpracovávat v Pozitivních novinách první multimediální články (tj. kombinace textu, fotografií, audia a videa), myslel jsem si, že v této formě je to počin na internetu prozatím málo vídaný. Ale nejspíš to bylo jen proto, že jsem málo "brousil" po internetu a hledal opravdovou konkurenci.
Dneska jsem ji našel a musím před ní smeknout klobouk. Kupodivu jsem ji našel tam, kde bych ji vskutku nikdy nehledal - na webových stránkách Českého rozhlasu Leonardo.

Podívejte se na velmi zajímavý článek Výlet do středověku, který je doplněn nejen 122 fotografiemi (mimochodem ve skvěle fungujícím prohlížeči fotografií), ale také několika videi a audiozáznamy rozhvorů.
Je to zároveň skvělý tip na výlet, který vřele doporučuji. Já sám se tam co nevidět vypravím.

Adriana Krobová a Český rozhlas Leonardo mají ode mě jedničku s hvězdičkou.
Přesně takhle by měl - podle mého názoru - vypadat nový informační formát, který dokáže čtenáře-pozorovatele-posluchače-diváka skutečně obohatit o nové informace, vjemy, postřehy a doporučení.

Pavel Loužecký

(53) Kam s nepotřebnými dioptrickými brýlemi?
Jitka Dolejšová


Podpořte sbírku brýlí pro obyvatele Nepálu!
Brýle spolu s dalším zdravotnickým materiálem poputují v rámci EXPEDICE TSUM VALLEY v říjnu 2010 do odlehlé části Nepálu, kde poslouží tamějším chudým obyvatelům.

SBĚRNÉ BOXY NA BRÝLE
♦ Oční klinika Fakultní nemocnice Brno-Bohunice (16. patro)
♦ Optika STOOPTIK, Kubíčkova 8, Brno-Bystrc
♦ Nadační obchod Nadace Veronica, Pekařská 38, Brno
♦ Refrakční centrum Praha, Olivova 948/6, Praha 1
♦ Místní úřad Čtyřkoly, okres Benešov



Pořádá: Sdružení NAMASTÉ NEPÁL ve spolupráci s ČESKO-NEPÁLSKOU SPOLEČNOSTÍ a nepálskou nadací DCWC (Development of Children and Women Center)

Sbírku můžete podpořit i finančním příspěvkem určeným na nákup zdravotnického materiálu.
Účet občanského sdružení Namasté Nepál:
číslo účtu: 129 929 929 / 0600; VS: 987

(52) Panelák před rokem 1989- zábava pro dlouhé chvíle
Jitka Dolejšová

Dostanete se do virtuálního paneláku bývalého Československa. Zde si ve výtahu zvolíte patro, zazvoníte na zvonek a vstoupíte do bytu. Je v něm spousta videokazet s dobovými programy Československé televize.
Kliknutím na některou videokazetu začne její přehrávání. Dále můžete klikat na telefon nebo rádia u televizních obrazovek. Hlasitost se ovládá úplně dole pod sekretářem. Zkoumejte, dívejte se, poslouchejte, vzpomínejte a bavte se :o) Doporučuji např. diskolekci v 9. patře, nebo pohádky v 8. patře.

http://www.projekt-spad.cz/v3/CZ/mapa/dum/zvonky/vytah/vevytahu/index.html


(51) Ucho na Vydře
Mirka Šmídová


Dva kilometry od Čeňkovy pily proti proudu řeky Vydry stojí Ucho.
Je fungl nové, měděné a dřevěné a naslouchá zvukům řeky a prostě se narodilo z iniciativy lidí, kteří nebyli líní začít myslet jinak...
Vysvětlím: tohle měděné obří naslouchadlo umožňuje slyšet umocněné zvuky proudu vody a přibližuje tak mimořádný zážitek všem, kteří, jsouce zahlceni hlukem vlastním i okolního světa, pomalu ztrácejí schopnost uvědomovat si a vnímat mnohovrstevnou krásu přirozených zvuků přírody.
Tohle veskrze pozitivní Ucho je tu teď pro nás všechny, kteří o to cenné ve světě zvuků nechceme docela přijít, ba si rádi necháme tu parádu ještě přirozeně zesílit.
Nápis na kotvícím sloupku dokonce říká: "Slyšet zvuk vody je krásné. Zaslechnout, co je za zvukem vody, to je teprve nádhera..."(Vl.Marek). Naslouchejme tedy pečlivě a nechme se nést ZA zvuky kolem nás, stejně jako tibetští mniši nabádají : když zní zpívající mísa, poslouchej; když dozní, poslouchej dál...
Příští týden má Ucho svoji veřejnou premiéru, dokonce za přítomnosti televizních kamer.
Tenhle naslouchavý nápad přivezl kamarád Víťa Chlada z dovolené v Rakousku. Podobných kovových Uší, která, nastavena k proudu řeky či prameni, umožňují kolemjdoucím lidem naslouchat nebývale zesíleným dokonalým zvukům vody, je tam prý více. A protože Vítek před pár lety absolvoval seminář pana Vlasty Marka o tibetských mísách a léčivém zvuku, a protože dobře poslouchal a pozorně četl, ví, jak důležité a léčivé mohou zvuky přírody být a že si je lze zesílit (třeba jen přiložením dlaní k vlastním boltcům zvětšit plochu k zachycení zvukových vibrací a slyšet tak dříve neslyšené). Víťa má také velmi blízko k Šumavě, uprostřed níž se svou rodinou žije a podílí se aktivně na chránění této vzácné a stále ještě místy divoké krajiny. Nebál se vyřknout nekonvenční nápad, věnovat kus energie nad rámec pracovní povinnosti a nevzdat to... a podařilo se. Našel se i sponzor, výrobce, vůle prosadit schválení nápadu a najít patřičně zajímavé místo... a Ucho je na světě.
Je tu teď pro nás všechny, kteří se k němu někdy dostaneme a budeme naslouchat.
Jen houšť a díky, že smíme být u toho :))

Abychom slyšeli, musíme se nejdříve ztišit. Teprve v tichu je totiž ticho i zvuk nejléčivější.....

Oficiální veřejné "oživení" Ucha bude 26.5. 2010 (hodinu ještě nevím), přijede i TV, dobu vysílání se snad včas dozvíme...

http://reflexnidoteky.blogspot.com/2010/05/ucho.html  

Mirka Šmídová
mirka.smidova@seznam.cz  

...a ještě doplňující informace od tvůrců Ucha:
TV reportáž o Uchu na Vydře byla zdokumentována kamerami ČT a (podle rychlosti sestříhání materiálu) můžeme ji údajně vidět ve Zprávách z regionů - buďto už dnes 26.5. v 18.oo na ČT1, případně až zítra 27.5. v tutéž hodinu na ČT24... :))
Dobré dny a dobré znění MiŠ

(50) Krajíc pohody ke snídani od Johna Lennona 
| vybrala Jitka Dolejšová

• Říkáš: miluji déšť, když však prší, jdeš se schovat, abys nezmokl. Říkáš: miluji slunce, když však svítí, jdeš se schovat do stínu. Mám strach, že mi jednoho dne řekneš: miluji tě.
• Netrhejte motýlům křídla, vždyť oni pak pláčou. Nešlapte po kytkách, vždyť kytky tak krásně voní. Nezabíjejte lásku, vždyť láska je křehká jako ty kytky, a hlavně nezabíjejte lidi, vždyť lidi se mají rádi.
• Jediný prostředek, jak život snést - považovat ho za krásný.
• Největším vítězstvím je nepotřebovat žádné vítězství.
• Život je to, co se děje, když se zabýváme jinými věcmi.
• Hledáš-li pravdu, nedívej se dál než k svému srdci.
• Utrhl jsem květinu a zvadla mi. Chytil jsem motýla a umřel mi v dlaních. Pochopil jsem, že krásných věcí se lze dotýkat jen srdcem.
• Každý září jako měsíc, jako hvězdy, jako slunce. Každý září. Přidej se.
Zdroj: www.wikicitáty.cz  

(49) Cukroví pro recesisty: Čarodějnické prsty
| vybrala Jitka Dolejšová

Už Vás omrzelo tradiční pečení? Nebo jen máte čas a chuť si hrát? Zkuste něco originálního. Cukroví sice vypadá morbidně, ale je chutné a jeho příprava velmi snadná. Tak kdybyste nevěděli, jak vtipně přitáhnout své potomky na výpomoc do kuchyně, tohle bude fungovat.

     

Suroviny:
90 g másla, 1 hrnek polohrubé mouky, 4 lžičky hnědého cukru, 4 lžíce mléka, 2 lžičky kakaa, 24 ks půlek oloupaných mandlí.
Postup:
Všechny přísady promíchejte. Vypracované vláčné těsto dejte na 30 minut odpočinout do ledničky.
Vytvarujte 24 malých válečků, na dvou místech mírně promáčkněte, na výstupcích (kloubech prstů) vytvořte párátkem rýhy. Na konec přilepte mandli jako nehet. Pečte cca 15 minut v předehřáté troubě (175 °C).
Pro reálnější vzhled mandli po upečení sloupněte, podmažte červenou marmeládou a mandli znovu přilepte. Konce prstů také potřete marmeládou. Veselou zábavu a dobrou chuť!

PS: Na fotkách vidíte výsledek mého pečení z 30. dubna 2010, kdy jsme si doma připomínali „čarodějnice“.

(48) SLOVO (radio Jerevan)
| Naděžda Munzarová


A: Slyšeli jsme, že ve vaší obci hrajete zvláštní „hru se slovy“, je to pravda?
B: Ano. Je to pravda. Ale tato oblíbená hra však existuje i mimo naší obec a „hra se slovy“, jak to nazýváte, už vůbec není hra, ale normální běžná praxe každého jednání.
A: Mohl byste mi to blíže vysvětlit?
B: Ano. Slovo jak víte, je součástí řeči, kterou se lidé dorozumívají. Je to výraz, který má něco označit, nebo pojmenovat. Například ukážete na stůl a řeknete „stůl“. Ukážete na židli a řeknete „židle“.
A: Dobře, ale v čem tedy spočívá zvláštnost vašeho přístupu ke slovům?
B: To je jednoduché. Například „židle“ u nás znamená dvě.
A: ???
B: U nás totiž každý sedí na dvou židlích. Jednu má na modro a jednu na červeno a podle svých potřeb přesedne z jedné na druhou.
A: Ach - nejsem schopen slova!
B: Vyměňme si tedy pár slov o slovech!
Z nás nemusíte slova páčit. U nás sypeme slova přímo z rukávu. A nikdo u nás není na slovo líný. Přijďte na naše setkávání. Tam nikdo nejde pro slovo daleko. Tam chce každý mít to poslední slovo a tak jeden druhého ke slovu nepustí. Hlásit se o slovo nemá žádnou cenu… To bývá vřava, že většinou není vlastního slova slyšet, pane!
A: A to je tedy ta vaše hra?
B: Ne, ne, ne, kdepak hra! Co vás vede! To jsou důležitá jednání o záležitostech obce a státu. Tam padají velká slova, pane!
A: Ale jak potom můžete ty důležité záležitosti vyřešit?
B: Na to jsme u nás specialisti: partnera, který nás zajímá, vyzveme na slovíčko do své kanceláře a tam, za zavřenými dveřmi s ním tiše vše potřebné domluvíme. Samozřejmě, že cedíme slova mezi zuby, aby naši domluvu někdo nepovolaný nezaslechl. No a tam já řeknu jedno slovo (znáte tu hru: řeknete slovo a ten druhý musí říci, první, co ho napadne). Tak já řeknu „stůl“ a můj host, který má zájem o zakázku, o funci, nebo pozemek, správně a rychle zareaguje a pronese „šuplík!“. Otevře zásuvku mého psacího stolu a vloží do ní obálku.
A: Se svou vizitkou?
B: Vy naivo!- Tlustou obálku do ní vloží!!
A: Ach tak - - - Ale jak potom dochází od slov k činům?
B: To záleži na tlouštce obálky.
A: To pro celou transakci stačí?
B: Samozřejmě!
A: Obdivuhodné, jak jednoduše to u vás zvládáte! Lze se však při této hře na slovo spolehnout?
B: To záleží také na tlouštce obálky.
A: - - - Chápu… A pak podáním ruky akci ztvrdíte a dáte si čestné slovo.
B: - Prosím???
A: Řekl jsem čestné slovo…
B: - Čestné slovo?!? To jsme u nás nikdy neslyšeli…
Jak se s tím pracuje?
A: Zcela jednoduše: když vám dám čestné slovo, můžete se spolehnout, že svůj slib splním.
B: Opravdu? - A co když já dám někomu čestné slovo?
A: Pak ten dotyčný očekává, že svůj slib splníte.
B: - - No to je ale opravdu mrzuté! To bychom také mohli přijít na mizinu - plnit sliby!!! Jak jste na to vůbec přišel?! A: U nás máme takové pravidlo: člověk si musí dobře rozmyslet, co slibuje a jestli to může dodržet a pak teprve
může dát čestné slovo.
B: Cha! To bychom se nikam nedostali! Rozmyslet?! Na to u nás není čas. My jsme zvyklí házet slovy napravo – nalevo a nezabývat se jejich naplněním. Našim lidem i našim obchodním partnerům naprosto postačí naše krásná slova, abycom získali jejich důvěru. No a když se mi po čase zdá, že je transakce nevýhodná, vezmeme svá slova zpět, tím jejich platnost zrušíme, dáme zakázku jinému klientovi a já řeknu „stůl“.
A: Rozumím: on řekne „šuplík“, dá do něj tlustou obálku a vy pak prvnímu partnerovi vrátíte tu jeho…
B: To byste mě rozesmál - co vás nemá – vrátit obálku!
A: Copak se nikdo o ni nehlásí?
B: Milej pane, víte - co jsou to sirky – nože – přehrady – Ukrajinci - ?! Prosím vás, kdo by se odvážil hlásit se o svou obálku…
A: - - - Ale - - co vaše čest – svědomí – poctivost - mravní čistota – důstojnost -
B: „Slova, slova, slova…“ – pamatujte si tuto slavnou odpověď Hamleta!
Bez té se v naší zemi ani v naší obci neobejdete.

(47) Krajíc pohody ke snídani od Jiřího Voskovce
| vybrala Jitka Dolejšová

• Závěr je vůl.
• Pravda je ovoce, které se musí trhat, až když zcela uzraje.
• Uzdravuje-li Bůh zdarma, proč by lékař neléčil draho?
• O písni Klobouk ve křoví:
„Tato píseň ohraničuje území, v němž bezradnost z nesmyslna je vyvažována vírou
v hluboký smysl srandy.“
• Hrát pro dobrého diváka je blaho a rozkoš. Ale získat špatného je čest a sláva.
• Komika nesmí nikdy „zvážnět“. Její vážnost je v tom, že vtip obsáhne víc než kritický rozbor.
• Zkušenost mě naučila, že to nejdůležitější je neudělat chybu, ale i když to člověk po…l, neztratit glanc. A jít do toho znova.
• Člověk vymyslel řeč proto, aby se mu vešel do hlavy celý svět.
• Svatá pravda - ať je zima, ať je šero, ať je koneckonců trošku smutno, ale jen když je veselo.
• Doma je tam, kde si pověsím klobouk.
• Na klasiky se nechodí. Na klasiky se sluší chodit.

Zdroj: http://citaty.net  
(46) Krajíc pohody ke snídani od T.G.Masaryka  | Ke 160.výročí narození TGM dne 7.3.2010
| vybrala Jitka Dolejšová


• Nestačí, když hodiny špatně jdou, postrčit ručičky a dál se nestarat… 
• Je stejně potřebné přemýšlet o tom, jak užívat svůj volný čas, nejen o tom, jak dobývat bohatství.
• Práce je to, co nikdo nechce dělat.
• Špatné překonávat dobrým – to není tak těžké, ale těžko je překonávat dobré lepším.
• Vzdělání není pouhým nashromážděním jednotlivých vědomostí, jako těstem není mouka, voda, sůl, kvasnice atd. dohromady naházené.
• Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.
• Demokracie není panováním, nýbrž prací k zabezpečení spravedlnosti. A spravedlnost je matematika humanity.
• Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.
• Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi.
• Demokracie znamená, že každý občan může říct po vzoru francouzského monarchy: „Stát jsem já.“ Nebo skromněji: „I já jsem stát.“
• Láska ukazuje člověku cíl jeho života. Rozum ukazuje prostředky, jak jej uskutečnit.

(45) IRENA SENDLER  - Staňme se článkem v řetězu paměti.
| z redakční pošty

Podívejme se na tuto ženu a zapamatujme si ji! Ocenění nedostane vždy ten, kdo je ho hoden více. 
Nedávno, ve věku 98 let umřela žena jménem Irena. Během druhé světové války získala povolení k práci ve Varšavském ghetu jako instalatérka/svářečka. Měla k tomu svůj důvod. Irena věděla o plánech nacistů se Židy. Na dně tašky s nářadím vynášela děti z ghetta a v zadní části svého náklaďáku měla místo pro starší děti. Tam také vozila psa, kterého vycvičila štěkat, když auto projíždělo branou. Vojáci to nechtěli řešit a také štěkot  mohl zamaskovat zvuky, které děti mohly případně vydávat. 
Během své činnosti Irena takto dokázala zachránit až 2500 dětí. Nacisté ji chytili, přelámali nohy i ruce a brutálně ji ztloukli. 
Irena si vedla poznámky o všech dětech, které se jí podařilo osvobodit. Uschovala je ve sklenici zahrabané pod stromem na její zahrádce. Po válce se pokusila najít rodiče a znovu spojit rodiny. Ale většina skončila v plynových komorách. Děti se dostaly do dětských domovů a byly adoptované. 
V roce 2007 byla Irena Sendler nominována na Nobelovu cenu míru. Ale zvolena nebyla. Cenu dostal Al Gore za projekt o globálním oteplování. 
Uplynulo více než 60 let od ukončení 2.světové války. Tato vzpomínka nechť je památkou na milióny lidí, kteří byli zabiti, znásilněni, upáleni, umoření hladem a poníženi! 
Dnes, když se ozývají hlasy o tom, že holokaust je mýtus, je nutné udělat vše, aby svět nezapomněl, co se tenkrát stalo. Protože stále existují ti, kteří jsou schopni to zopakovat. 
Staňme se článkem v řetězu paměti.

(44) Transsibiřská magistrála z pohodlí domova
| vybrala Jitka Dolejšová

• Virtuální cestování po Transsibiřské magistrále z Moskvy do Vladivostoku
• 7 časových pásem, 12 oblastí, 87 měst
• 9 000 km, 150 hodin
• Možnost volby jednotlivých úseků (např. Bajkalské jezero, průjezd stepí, přejezdy řek)
• Prohlídky měst a zastávek
• Mapy, informace
• Výběr audionahrávky

http://www.google.ru/intl/ru/landing/transsib/en.html  

(43) Krása matematiky
| z redakční pošty

  
  

(42) Co všechno lze najít na webu
| Václav Markvart, Plzeň

Mít přehled o tom, co všechno lze na webu nalézt, není zase až tak jednoduché. Hledáme-li něco konkrétního, je zde Google, ten umí „vyguglovat“ téměř vše. Problém je ale v tom, že na nás ve zlomku vteřiny vychrlí tisíce odkazů a nám pak nezbývá, než dlouze hledat, zda-li se nám z té obrovské nabídky něco hodí.
Pokud ale bychom chtěli mít alespoň základní povědomí o tom, co všechno lze na webu vůbec najít, a k tomu to bylo také tematicky uspořádané a pokud možno na jednom místě, je to velký problém. Můžeme si však snadno pomoci a najít zdatného pomocníka, průvodce, kterého lze na webu také nalézt.
Tak třeba chceme vědět, co nám web nabízí z oblasti vědomosti. Tento průvodce nám nabídne přehled ve formě, jako bychom hledali v obsahu knihy.








Celkový přehled a uspořádání podle témat vypadá takto:



Průvodce lze najít na adrese www.cobydup.cz  


(41) Krajíc pohody ke snídani od Jana Vodňanského
| vybrala Jitka Dolejšová

• Možná by měli mít zbrojní pas básníci … na to, že jsou básníci.


Lesní panna a pan Toman,
hádali se o otoman.
Ukradla jsi otoman,
řekl Toman kleptoman.

Sedí pán při malém pivu,
ve tváři má zděšení.
Není ani příliš divu.
(Padá na něj lešení.)

Po ulici jede opl,
dědeček mi do něj kopl.

Dvě želízka v ohni.
Jdi a jedno šlohni.

Krásne je v Tatrách
pri tvojom bozku.
Dochádza k zmenám,
mojho mozgu.

Plaším nudu – chytám lelky,
pak je kopu do prdelky.

Každý správný mamlas,
když mluví – tak nahlas.
Aby všichni mamlasi
věděli, že souhlasí.

Po ulici tiše plul
… absolutní vůl.

Kaskadérův povzdech
Kvůli vaší reklamě
padám dolů… po tlamě.



Šla teta na snímkování
Šla teta na snímkování,
měla pěkné tetování.
A pan doktor se jí ptal:
„Kdo vás, teta, tetoval?“
„Nechte, prosím, slušnou ženu,
já jsem tu jen na rentgenu,
sama já se tetuji, drátuji a letuji.“
Doktor na to: „Lituji.“

Zdroj: internet

(40) Norsko má první osmotickou elektrárnu na světě.
| vybrala Jitka Dolejšová

Zatím jde o prototyp s výkonem maximálně čtyř kilowattů, ale již kolem roku 2015 by mohla být osmotická energie využívána komerčně a být konkurenceschopná.

Co je osmóza? Fyzikální jev,  při kterém se slaná voda a sladká voda ocitnou na opačných stranách propustné přepážky. Kapalina spontánně proudí do míst s vyšší koncentrací soli, aby se rozdíl vyrovnal. Za pomoci speciálních polymerních membrán a působení tlaku pak dochází k opačnému jevu - takzvané reverzní osmóze. Při ní membránou projde čistá voda, zatímco soli a další nežádoucí látky se zachytí. S nápadem využít rozdíl koncentrací soli v říční a mořské vodě k získávání energie přišel počátkem 70. let Sidney Loeb a v roce 1973 si nechal vynález patentovat. Projekt byl navrhován pro uplatnění u ústí velkých řek, kde je dostatek říční i mořské vody. Osmotická energie je obnovitelná a bezemisní.  

Články na toto téma: 
První osmotická elektrárna
Osmotická elektrárna v Norsku: Konkurent fotovoltaiky
(39) Vlaky na dálnicích
| vybrala Jitka Dolejšová

Vědci dlouho přemýšleli, jak zefektivnit dopravu a odlehčit přeplněným silnicím. V současné době se testuje speciální GPS systém SARTRE, který komunikuje s ostatními vozy a vytváří na dálnici „vlaky“ aut. Pokud se chce řidič zařadit, nechá GPS systém detekovat poslední auto v koloně, zařadí se za něj a nechá se automaticky vést vodicím vozem až ke svému výjezdu z dálnice. Mezitím si může třeba číst, pracovat na notebooku, jíst, odpočívat…
Vozidla v koloně mají mezi sebou jen minimální mezery a jsou řízena automaticky. Při naznačení výjezdu vytvoří systém GPS větší mezeru před autem, takže řidič může pohodlně vyjet a opět převzít řízení.



grafika zde
(38) Moudrosti ze všech kapes Karla Čapka -  Ke 120. výročí narození Karla Čapka
| vybrala Jitka Dolejšová

*9.1.1890 Karel Čapek,
český spisovatel, novinář, dramatik, překladatel


• Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní; jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.
• Celý náš život se utváří mezi tím, co chceme a co musíme.
• Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí.
• Jednou z největších civilizačních pohrom je učený hlupák.
• Jen malí lidé se perou o prestiž, velcí ji mají.
• Když nemám co dělat, pracuji.
• Kritizovat - to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to uměl.
• (O snech)… Tvrdím, že v devadesáti devíti případech ze sta jsou sny šmízo, brak, haraburdí, veteš, zadina, šmejd a plevel, které nestojí za fajfku tabáku. Jsou sice virtuosové ve snech, jako například pan K. M. Čapek-Chod, kterému se zdá, co si před usnutím umíní, takže si může předem udělat koncertní program snů na celou noc; ale my všichni ostatní si dnes upřímně řekněme, že za rok tak dva tři sny se povedou a stojí za to, aby si je člověk pamatoval, ale jinak že máme sny tuctové, plytké, všední, směšné, nicotné, pitvorné, trapné, nestydaté, nemotorné, jalové a nedůstojné. A krom toho popletené, nesmyslné, stokrát opakované, děravé, nejasné, zločinné, nudné, šmírařské a nejapné. A nadto ještě hloupé, bez děje, nastavované a mrzké a pokořující; a nás vůbec nehodné.
• Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí.
• Starý zákon má pravdu: někdy padají hradby pouhým křikem. Ale pouhým křikem se nedá postavit nic.
• Ve většině případů se člověk stává novinářem následkem svedení; nevím o nikom, kdo by od dětství horoval jen o tom, že jednou bude žurnalistou.
• Víte, kdo je nejbohatší? To se rozumí, že milenci; ne však pro různé duševní poklady a državy, nýbrž pro celou spoustu hmotných věcí, které si beztrestně přisvojují. „Pamatuješ se, Pepo, na tu naši lavičku? Víš tam v našem lese, co jsme tenkrát šli?“ Těm nestydům stačí, aby tamtudy jednou šli, a už je to jejich!
• Vzdělání je to, co nám zůstane, když zapomeneme všechno, co jsme se naučili ve škole.

A ještě jedna perlička na závěr.
Dnešní výročí narození Karla Čapka překvapivě oslavila i firma Google, která doplnila logo svého vyhledávače podobiznou tohoto velkého spisovatele. 



Přečtěte si další články z PN, věnované Karlu Čapkovi:

Myšlenky neuvěřitelného novináře Karla Čapka (1)
Myšlenky neuvěřitelného demokrata Karla Čapka (2)

Myšlenky neuvěřitelného člověka Karla Čapka (3)
Čapkova Strž
Imaginární rozhovor o politice s Karlem Čapkem po 80 letech
Už chtějí ten článek, pane Čapku...   (seriál)
(37) Krajíc pohody ke snídani od Aristotela
| vybrala Jitka Dolejšová


• Co je přítel? Jedna duše ve dvou tělech.
• Chceš vědět, proč jsem přerušil učený rozhovor a ohlédl se za hezkou ženou? Lituji tě, příteli, protože to je otázka slepce.
• Jedni šetří, jako by měli žít věčně, druzí utrácejí, jako by měli hned zemřít.
• Každý génius má v sobě trochu šílenství.
• Každý se může rozhněvat - to je snadné. Ale rozhněvat se na správnou osobu, ve správné míře, ve správnou dobu, správným směrem a správným způsobem - to není v moci každého a není to snadné.
• Kdo chce správně poznávat, musí nejprve správným způsobem pochybovat.
• Kdo pokračuje ve vědách, ale upadá v mravnosti, více upadá než pokračuje.
• Nic tak neničí lidské tělo jako trvalá nečinnost.
• Ve všech věcech přírody existuje cosi nádherného.
• Vzdělání má hořké kořínky, ale sladké ovoce.
• Zkušenost, na rozdíl od vědění, ví, ale neví, proč.
• Život je pohyb.

Zdroj: www.wikicitáty.cz  

(36) Největší panoramatická fotografie na světě je z Prahy

Pochází z žižkovského vysílače a její velikost je 18 Gpx (gigapixelů). Ostatně podívejte se na ni sami, je to opravdu gigantický zážitek.
http://www.360cities.net/prague-18-gigapixels

(35) Pozitivní střípek nejen pro předvánoční období
| zaslala Jitka Dolejšová

ZLO a DOBRO

Pan profesor na univerzitě položil svým studentům otázku:
Je všechno, co existuje, stvořené Bohem?
Jeden ze studentů nesměle odpověděl: Ano, je to stvořené Bohem.
Stvořil Bůh všechno? - ptal se dál profesor.
Ano pane, - odpověděl student.
Profesor pak pokračoval:
Jestli Bůh stvořil všechno, znamená to, že Bůh stvořil i zlo, které existuje. A díky tomuto principu, naše činnost určuje nás samotných. Bůh je zlo.
Když toto student vyslechl, ztichl. Profesor byl sám se sebou spokojený.
Najednou zvedl ruku jiný student: Pane profesore, mohu vám položit otázku?
Samozřejmě, - odpověděl profesor.
Student se postavil a zeptal se: Existuje chlad?
Co je to za otázku, samozřejmě že ano, tobě nikdy nebylo chladno?
Studenti se zasmáli otázce spolužáka, ale ten pokračoval:
Ve skutečnosti pane, chlad neexistuje, v souladu se zákony fyziky je ve skutečnosti chlad pouze nepřítomnost tepla.
Člověka a předměty můžeme popsat a určit jejich energii na základě přítomnosti anebo vytvoření tepla, ale nikdy ne na základě přítomnosti, či vytvoření chladu.
Chlad nemá svoji jednotku, kterou ho můžeme měřit.
Slovo chlad jsme si vytvořili my lidé, abychom mohli popsat to, co cítíme v nepřítomnosti tepla.
Student pokračoval: Pane profesore, existuje tma?
Samozřejmě, že existuje - odpověděl profesor.
Znovu nemáte pravdu, tma stejně tak neexistuje.
Ve skutečnosti je tma díky tomu, že není přítomno světlo.
Můžeme zkoumat světlo, ale ne tmu. Světlo se dá rozložit.
Můžeme zkoumat paprsek za paprskem, ale tma se změřit nedá.
Tma nemá svoji jednotku, ve které bychom ji mohli měřit.
Tma je jen pojem, který si vytvořili lidé, aby pojmenovali nepřítomnost světla.
Následně se mladík zeptal: Pane, existuje zlo?
Tentokrát profesor nejistě odpověděl:
Samozřejmě, vidíme to každý den, brutalita ve vztazích mezi lidmi, trestné činy, násilí, všechno toto není nic jiného, než projev zla.
Na to student odpověděl:
Zlo neexistuje, pane. Zlo je jen nepřítomnost dobra, tedy Boha.
Zlo je výsledek nepřítomnosti lásky v srdci člověka.
Zlo přichází tak, jako když přichází tma, nebo chlad - tedy v nepřítomnosti světla, tepla a lásky.
Profesor si sedl.

Ten student byl mladý Albert Einstein.

(34) Vánoce s vůní dřeva v Betlémské kapli
| Dobromila Lebrová

Procházíme-li v současné době Starým Městem v Praze, můžeme vidět rádoby suvenýry, ba i matrojšky jako cosi, co k nám patří a přitom většinou jsou ty krámy prázdné. Ona nálada, která by měla být vánoční, je možná mrazivější než ten opravdový mráz.
Ale můžeme se opravdu potěšit vánoční atmosférou.
Už potřicáté pořádá Bonsai servis Praha svoji výstavu betlémů a krásných řezbářských prací. Výstava je v podzemí Betlémské kaple.
Je tam možné vidět betlémy s figurkami vyřezávanými, modelovanými, pečenými, ale také betlémy skříňové. Můžeme se dívat na loutky andělů, přičemž jeden malý andělíček při mávání křídly hýbe ušima.
Jsou tam betlémy poháněné hodinovým strojkem i elektrickým strojkem. Jeden betlém je dokonce i s hodinami. Můžeme se taky dívat, jak se mele mouka v opravdickém mlýně.
A pokud se vám podaří, jako mně, přijít zrovna, když mistr houslař předvádí hru na své housle, je to zcela něco jiného než koledy na cédečku.
Je možné si koupit zvonečky modelované, řezané, háčkované i pletené, různé malinké figurky i perníčky z těsta. Také pohledníce, které nejsou „na jedno brdo“.
Myslela jsem si loni, že lepší výstava už nemůže být, a byla jsem letos velice překvapená.



www.vanocnivystava.cz

(33) Inspirace pro architekty
| zaslala Naděžda Munzarová

 
 
 
 
 

(32) Jedinečný program pro přátele Pozitivních novin!
| Jitka Dolejšová

„Když nás nikdo nepochválí, pochvalme se sami…“?????
To už ode dneška nemusí být pravda!!!
Technika pokročila a vy máte jedinečnou možnost slyšet chválu, kdykoli se vám zachce.

• Klikněte na odkaz.
• Vyberte jméno chlapce či dívky, jazykovou verzi a napište text do volné kolonky (pro češtinu je k dispozici pouze dívka, pro další jazyky i chlapec).
• Klikněte na „Say it“ nebo potvrďte Entrem.
• Postava řekne to, co jste napsali.
• Pokud pohybujete myší, postava ji sleduje očima.
• Můžete si zvolit i zajímavé akustické efekty.

Prográmek lze samozřejmě využít například pro vzkazy a hlášky typu: Ty jsi ale pašák!, Ukliď si ten pokojíček.
Teď mám fotbal. Dneska mě bolí hlava. Šéfe, trhni si nohou apod. Fantazii se meze nekladou. Za následky však nemůžeme nést zodpovědnost.

Pěknou zábavu a samé dobré zprávy :o)
Odkaz: http://www.oddcast.com/home/demos/tts/frameset.php?frame1=talk>  
(31) Praha před sto lety a dnes              POZOR! NEPŘEHLÉDNĚTE!!! STOJÍ TO OPRAVDU ZA TO!
| Jitka Dolejšová

Porovnejte si století staré obrazy se současností.

Obrazy malíře Jana Minaříka (1862 – 1937) s náměty mizející Prahy let 1880-1937 jsou konfrontovány se současnými barevnými fotografiemi pořízenými z míst identických s malířovým stanovištěm.
Náměty pro svá díla nacházel Jan Minařík zejména v historických pražských městech postižených rozsáhlou a zničující pražskou asanací na přelomu 19. a 20. století, proto jeho obrazy zachycují ponejvíce některé oblasti na Starém Městě pražském, v Židovském Městě a v pražském Podskalí.
Další více než stovku porovnání si můžete prohlédnout v knize Starou Prahou Jana Minaříka, kterou připravilo Muzeum hlavního města Prahy. Napsala Pavla Státníková a vyfotografoval Ondřej Polák. Doporučená cena: 760,- Kč.
(30) PRÁCE versus VĚZENÍ
| zaslala Anna Loužecká


VE VĚZENÍ strávíte většinu času v cele veliké 2x3 metry.
V PRÁCI strávíte většinu času v kóji veliké 2x1.5 metru.

VE VĚZENÍ dostanete teplé jídlo třikrát denně.
V PRÁCI dostanete přestávku na oběd, který si musíte zaplatit.

VE VĚZENÍ vám zkrátí pobyt za dobré chování.
V PRÁCI vám za dobré chování přidají práci.

VE VĚZENÍ se můžete dívat na televizi, kouřit cigarety a hrát karty.
V PRÁCI vás za karban, nikotin a dívání na televizi vyhodí.

VE VĚZENÍ máte vlastní záchod.
V PRÁCI se o něj musíte dělit s celým patrem.

VE VĚZENÍ vám dovolí návštěvy rodiny a přátel.
V PRÁCI vám nedovolí nic.

VE VĚZENÍ jsou údajně někteří dozorci sadisti.
V PRÁCI se jim říká vedoucí.

VE VĚZENÍ děláte pro sebe a nemáte žádné výdaje.
V PRÁCI děláte, abyste zaplatili výdaje spojené s cestou do práce
a navíc vám ještě zdaní plat, aby se zaplatily výlohy za vězení.

Nechcete se raději nechat zavřít?
Práci zdar!

(29) Prevence chřipky
| zaslal: Ladislav Kubeš

MUDr. Vinay Goyal, specialista v oboru, říká:
Jedinými místy vstupu (viru do organizmu) jsou nosní dírky a ústa/krk. Při takovéto globální epidemii je téměř nemožné vyhnout se styku s virem H1N1 navzdory veškeré obezřetnosti. Kontakt s virem není takovým problémem, jako je jeho šíření.
Dokud jste ještě zdraví a neprojevují se symptomy infekce virem H1N1, abyste zabránili jeho šíření, zhoršení symptomů a rozvinutí sekundární infekce, existují jednoduché kroky, které můžete provádět, a které nejsou dostatečně v oficiální komunikaci vyzdviženy (namísto soustředění se na zásobení vakcínami):

1. Časté mytí rukou
2. "Ruce pryč z obličeje". Odolejte pokušení dotýkat se jakékoli části obličeje (pokud nechcete jíst, mýt se, atd.
3. Kloktejte 2x denně teplou slanou vodou (používejte Listerin, pokud nedůvěřujete slané vodě). Viru H1N1 to trvá přibližně 2-3 dny po první infekci v krku nebo nosních dutinách, aby se šířil a ukázaly se charakteristické symptomy. Jednoduché kloktání zabraňuje šíření viru.
Svým způsobem má kloktání slanou vodou stejný efekt na zdravého jedince, jako má vakcína na infikovaného. Nepodceňte tento jednoduchý, levný a mocný preventivní způsob.
4. Tak jako v bodu 3, čistěte si nosní dírky teplou slanou vodou alespoň 1x denně. Ne každý umí tyto velice vhodné jogové praktiky - čistit si nosní dutiny, ale pořádně se 1x za den vysmrkat a vyčistit nosní dírky tampónky namočenými v teplé slané vodě.
5. Posilujte imunitu potravinami bohatými na vitamín C. Pokud je musíte nahradit tabletami, ujistěte se, že obsahují zinek, který napomáhá vstřebávání vitamínu C.
6. Pijte tolik teplých nápojů, kolik jen můžete - čaj, kávu, atd. Pití teplých nápojů má stejný účinek jako kloktání, ale v opačném směru. Vymývají šířící se virus z krku do žaludku, kde nemůže virus přežít, šířit se, ani nijak škodit.

Rozšiřujte tento návod, nikdy nevíte, kdo může díky tomu zůstat naživu.

Jak snížit možnost nákazy
•  Vyhýbejte se kontaktu s nemocnými a místům s velkou koncentrací lidí, např. kina, divadla, supermarkety, výstavy, MHD apod.
•  Nepůjčujte si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory.
•  Nezdravte se podáváním ruky a líbáním.
•  Nedotýkejte se rukama obličeje a očí – sníží se tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.
•  Myjte si ruce pravidelně a opakovaně mýdlem a pod tekoucí teplou vodou.
•  Pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučují se použít dezinfekční gely na alkoholové bázi nebo ubrousky napuštěné látkami s přídavkem alkoholu před jídlem, před krmením dětí, včetně kojení po přípravě potravin, po použití WC, po výměně pleny nebo pomáhání dítěti používat WC, po hře se společnými hračkami, před návštěvou a po návštěvě lidí, kteří jsou nemocní.
•  Dbejte na zvýšený přísun přirozených vitamínů obsažených zejména v ovoci a zelenině.

(28) Ho´oponopono - Cesta, jak přeměnit negativní energii na pozitivní
| Jitka Dolejšová

Ho´oponopono je stará havajská technika na vytváření hojnosti, zdraví, míru…, jejíž podstatou je návrat do „nulového stavu“, kdy je naše mysl naprosto čistá. Ve stavu, kdy nejsme ovlivněni ničím, co souvisí s naší minulostí, můžeme ovlivňovat přítomnost a vše, co nás bezprostředně obklopuje.
Ho´oponopono vysvětluje, že nic neexistuje vně, tedy že celý okolní svět je pouze obrazem našeho světa vnitřního a způsobu, jak na něj reagujeme. Vše, co se odehrává uvnitř nás samotných, promítáme do našich životů a vytváříme si tak chybné myšlenky a vzorce uvažování, paradigmata a zkreslené vzpomínky, které následně utvářejí námi vnímanou realitu. Pokud v našem životě něco nefunguje, je nutné naši mysl očistit.
Čištění na mentální úrovni, přeměnu vnitřní negativní energie na pozitivní a nalezení našeho vlastního Já dosáhneme opakováním jednoduchých manter:
Miluji Tě…
Omlouvám se…
Prosím, odpusť mi…
Děkuji Ti…


Tímto procesem můžeme dosáhnout čehokoli – zlepšení kvality našeho života, překonávání těžkých a obtížných situací, napravování mezilidských vztahů, dosáhnutí osobních i pracovních úspěchů…

Zhudebněná verze Ho´oponopono:  (odkaz na jednu z úprav v angličtině – mantra „Miluji tě“ je zpívána jako čtvrtá v pořadí).

Dovětek od jednoho mého kamaráda

Můj osvědčený postup Ho´oponopono je:
1) Omlouvám se… Je mi to líto… (tím přijímám zodpovědnost za to, co se stalo nebo děje),
2) Prosím, odpusť mi (kdokoli, i já sám sobě),
3) Děkuji...
4) Miluji tě…
Pak nechám proběhnout (energetický) proces čištění a nechám proudit Lásku. Někdo začíná Láskou jako napojením na zdroj (vesmírné) Energie. Ať tak či tak, pokaždé to funguje :o)

Více na www.hooponopono.cz  nebo v knize: Svět bez hranic (autoři: Joe Vitale a Dr. Ihaleakala Hew Len)

(26) Krajíc pohody ke snídani od od Françoa de la Rochefoucaulda - 1
|
Jitka Dolejšová
François de la Rochefoucauld

• Čeho se na nás dopustí druzí, s tím už se nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
• Člověk se v životě dostane do takových situací, že aby nevypadal jako blázen, musí si jako blázen počínat.
• Když sám žádné názory nemám, brojím aspoň proti těm, které mají ti druzí.
• Nejlepší cesta, jak být oklamán: považovat se za chytřejšího než ostatní.
• Není nic hloupějšího, než chtít být ze všech nejmoudřejší.
• Nestačí mít velkolepé vlastnosti, musí se také s nimi umět hospodařit.
• Odpouštíme do té míry, nakolik milujeme.
• Ohradit se proti pochvale znamená chtít ji slyšet ještě jednou.
• Opovržení se bojí jen ti, kdo ho jsou hodni.
• Pravá láska je jen jedna. Ale existuje tisíc nejrůznějších napodobenin.

(26) Krajíc pohody ke snídani od Marka Ebena
| Jitka Dolejšová


Marek EbenMožná, že puberta je jeden z nástrojů, jak příroda pečuje o lidský rod, aby nevyhynul. Protože člověk by asi nikdy dobrovolně neopustil to bezpečí vlastní rodiny, kde je o něj postaráno milujícími rodiči, a rodiče by asi těžko přenesli přes srdce, že to rozkošné a bezproblémové dítě najednou odchází. Ale pak přijde spásná puberta a z toho rozkošného dítěte se stane nesnesitelný jedinec, který opovrhuje svými rodiči, jejich hudbou, jejich oblečením, jejich životním stylem, takže nakonec jednou, když praští dveřmi a odejde, rodiče to jakž takž přežijí. Co je zajímavé, že hned venku na toho nesnesitelného jedince čeká jiný nesnesitelný jedinec, ovšem opačného pohlaví, který také před chvílí někde praštil dveřmi, a ti dva nesnesitelní pocítí k sobě tak neuvěřitelnou náklonnost, že spojí své životy a stanou se z nich ti báječní milující rodiče, od kterých by žádné dítě neodešlo, nebýt puberty. Je to podle mě velmi rozumné, a co příroda dělá, dobře dělá.

Chlebíčky
(hudební text)

Chlebíčky, oschlé chlebíčky / Pohrobci včerejších svátků
Ty šunkové  / Ty s vajíčky / Ty ze čtvrtku / Ty z pátku

Chlebíčky, oschlé chlebíčky / Ztroskotaly na svých cestách
Už delší čas jsou z ledničky / Nikdo po nich ruku nevztáh

Chlebíček s vajíčkem je nejsilnější ráže / Host hubu otevře, jak vrata do garáže
A už tam zajíždí ta velká sněžná fréza / A z obou koutků úst vytéká majonéza

Chlebíčku humrový, no vida i ty jsi tu / Kolik let byl jsi pro nás symbol blahobytu
Všichni jsme žasli nad tou zvláštní recepturou / A plátek citronu? Ten jedl se i s kůrou

Chlebíčky, oschlé chlebíčky / Pohrobci včerejších svátků
Ty šunkové  / Ty s vajíčky / Ty ze čtvrtku / Ty z pátku

Pak je tu chlebíček, který si vždycky počká / z něj hledí osamělá sardelová očka
A kdo jim podlehne, ten dopustí se chyby / už nikdo ho ten večer na ústa nepolíbí

Na dalším chlebíčku je salát zvaný vlašák / Kdo ho sní po dvou dnech, tak to je vážně pašák
Protože pak přijde ten svátek rock-n-rollu / a kameny se valí, ze žlučníku dolů

A je tu klasika- chlebíček s uherákem / kdo si s ním potyká, tak ten to bere hákem
Myslím, že kdysi stával kolem pěti kaček / A já cítím tu vůni, ten parfém ze sedaček

Mám rád ty chlebíčky, ty svědky zašlých věků / Vždyť já sám připomínám trochu oschlou veku
Žili jsme svobodně a taky nesvobodně / A zažili jsme hodně
A pamatujem hodně / A zažili jsme hodně

Chlebíčky, oschlé chlebíčky...

Zdroj: internet 

Přečtěte si rozhovor s M.Ebenem v PN:  Marek Eben - Jan Maruška: Proč "Na plovárně"?

(25) Další FOTO-NÁPADY
| zaslala Hana Jahodová

 
 
 
 

(24)  Krajíc pohody ke snídani od Senecy - 1
| Jitka Dolejšová

Lucius Annaeus Seneca
• Jednej s podřízenými tak, jak chceš, aby nadřízený jednal s tebou.
• Máme se od ostatních lišit nitrem, ne zevnějškem.
• Největší moc je moc nad sebou samým.
• Nikdo se nerodí moudrým.
• Žena buď miluje, nebo nenávidí. Třetí možnost nezná.
• Dovede-li se člověk zasmát sám sobě, nevyjde ze smíchu po celý život.
• Kdo nežije pro někoho, ani pro sebe nežije.
• Nikdo nemůže vládnout, neovládá-li sám sebe.
• O mnohé věci se nepokoušíme ne proto, že jsou těžké, ale těžké jsou proto, že se o ně nepokoušíme.
• Šťastný není ten, kdo se druhým šťastný zdá, ale ten, kdo se sám pokládá za šťastného.
• Trpaslík nebude větší, i kdyby se na horu postavil.
• Vidíš-li, kolika se vede lépe, pomysli na ty, jimž se vede hůře.

Zdroj: www.wikicitaty.cz  

(23) Jen se, lidé, rozhlédněte.
| Jitka Dolejšová

Virtuální rozhlížení z pražských věží: http://stovezata.praha.eu/seznam.html

Portál nabízí pohledy a rozhledy ze 100 pražských věží - kostelních, vodárenských, obranných, radničních a telekomunikačních. Samostatnou kategorií je virtuální pokoukání z věží Pražského hradu.

(22) Jan Krůta: Řeka se zdála, jako by spala
| Jitka Dolejšová

Článeček pro pohlazení a zamyšlení. Povídání, při kterém po těle přeběhne krásné mrazení.
http://www.jan-kruta.cz/reka-se-zdala-jako-by-spala-id2009080001
Za přečtení stojí nejen tento příspěvek, ale celý web Jana Krůty, který je spisovatelem, básníkem, textařem, scénáristou, redaktorem, publicistou, muzikantem, cestovatelem atd. atd. atd. :o)
Stránky Jana Krůty Vás jistě potěší a budete se k nim rádi vracet.     

(21) Rozumíme penězům (! ? …)
|  Miroslav Sígl

Za tím titulkem skutečně může být jak vykřičník či otazník nebo tři tečky - říká o svém unikátním projektu pro učitele jeho autorka Jitka Kašová (*1951), kdysi sama učitelka, školní inspektorka, ředitelka Fakultní základní školy Pedagogické fakulty UK v Praze. Těch projektů má za sebou již desítky, avšak ve spolupráci s občanským sdružením AISIS a bankéři GE Money Bank již od školního roku 2006/2007 rozšiřuje zcela originální český projekt o finančním vzdělávání. Podporu získal od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, jde však o dobrovolný přístup k jeho uplatnění a že jde o životaschopné a rychle se šířící dílo, svědčí již dnes 1320 učitelů na 65 základních školách s 6385 žáky ve věku mezi 11 až 15 lety kteří již s projektem pracují. Zatím především ve Středočeském, Západočeském a Libereckém kraji.

Příklady ze základní školy v Pečkách, Kladna, Kralup nad Vltavou nebo z tzv. „veselých škol“ v Březhradu a Smiřicích, byly již do projektu zahrnuty. Výuka nejen školních dětí, ale prostřednictvím nich i jejich rodičů, je založena na běžných životních situacích, rozvržena je do deseti samostatných metodických a velmi přitažlivých lekcí. Jejich pořadí není závazně dané, pouze doporučené a každá z nich je samostatná. Například: Hospodaření domácnosti, Dovolená, Kupujeme auto, Náklady na nové bydlení, Zodpovědné zadlužování, Výhodné nakupování, Smlouvy…

Dlouhodobé a systematické projektové vyučování spěje tak k vytvoření “domácího finančního rádce“ a kdyby se jím řídily naše rodiny, ó, kde bychom byli v současné finanční a ekonomické krizi?! Pro vážné zájemce, pedagogy, školy, rodiče je k dispozici jeden praktický šanon se všemi lekcemi a dalšími doprovodnými podklady. Jsou jimi různé studijní podklady, testy, schémata, slovníky, tabulky, hra pexeso, základní informace o naší měně a měnách zahraničních, samozřejmě o jednotné evropské měně, o způsobech placení s platebními kartami, přehled mnoha četných finančních produktů a transakcí.

Projekt Rozumíme penězům pronikne do naší veřejnosti určitě poté, jakmile bude koncem září spuštěna webová stránka na internetu. Odborní garanti a finančníci jsou na předpokládaný zvýšený zájem připraveni. Odhadují, že do konce roku 2012 se zapojí do projektu dalších více než 800 proškolených pedagogů.

Co je nesmírně důležité: nejde o samostatný předmět, ale do jeho realizace jsou zapojeny ostatní vyučovací předměty a různé formy výuky. Vše vzájemně propojeno do kompletního vybavení každého, kdo s projektem přijde kdy do styku.

Zrodilo se u nás něco velmi nadějného, je dobré těmto myšlenkám pomáhat na svět a do praxe. Rozhlédneme-li se po našem i zahraničním finančním světě, máme věru co dohánět, počínaje rodinami, školou a konče životními zkušenostmi či zaběhanou praxí. Kdo je připraven, nebývá překvapen.

(20)  Krajíc pohody ke snídani od Jana Amose Komenského
| Jitka Dolejšová

• Komukoli prospěti můžeš, prospívej rád, možno-li celému světu. Sloužiti a prospívati je vlastnost povah vznešených.
• Věřím i já Bohu, že po přejití vichřic hněvu, hříchy našimi na hlavy naše uvedeného, vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český!
• Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče.
• Omnia sponte fluant, absint violencia rebus. - Vše nechť se děje po dobrém, nechť není násilí v ničem.
• Když se člověk oddaluje od člověka, když člověk nedovede snášet člověka, když člověk zuří proti člověku, je to zřejmý úpadek lidství.
• Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost.
• Světlo má moc zahnat tmu, ne naopak. Kdekoli totiž vzchází světlo, tam tma brzy buď řídne nebo mizí. A naopak tma nemá sil, aby odstranila světlo.
• Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stát se hlupákem.


Zdroj: www.wikicitaty.cz  

(19) O věžních hodinách a Utzovu betlému v Olešnici v Orlických horách
|  Josef Krám


V této obci na pomezí náchodského a rychnovského okresu, doslova na hranicích s Polskem (odtud je do Náchoda nejblíž přes polský Levín), se traduje, že věžní hodiny na olešnické radnici mají svůj původ na hradu Frymburk u nedalekého Nového Hrádku.
Věřme, nevěřme, fakt je, že tyto hodiny, jež pravidelně a bezchybně odbíjejí čas, kdysi zakoupila obec z výtěžku divadelního představení a že už v poslední době moc potřebovaly odbornou opravu.
„Loni jsme tu měli jednu pražskou firmu, která se rekonstrukcí věžních hodin zabývá, a rozpočet byl 200 tisíc korun. Přitom by je ale neopravili, udělali jejich repliku a starý stroj by si odvezli. Ty peníze jsme neměli, proto jsem se obrátila na tři šikovné lidičky od nás a ti je za pakatel rozchodili. Co nového? Od loňského majálesu máme informační středisko - obecní úřad totiž využil nabídku úřadu práce, a tak k velké spokojenosti všech v něm jako vedoucí pracuje místní člověk. Je to Adolf Soumar, synovec řezbáře Vendelína Schmoranze,“ dodala s úsměvem starostka Eva Skalická.

V jedné místnosti na obecním úřadu je vystaven unikátní šest metrů dlouhý vyřezávaný mechanický Utzův betlém; ten byl slavnostně zpřístupněn 30. dubna 2000 u příležitosti olešnického majálesu a od té doby (do srpna 2009) ho navštívilo 10 500 návštěvníků. Tento artefakt vytvořili na přelomu 30. a 40. let 20. století řezbář Vendelín Schmoranz (1901-1982) z Horní Olešnice v Orlických horách, vyučený řezbářství v Králíkách, a mechanickou část český Němec Josef Utz (†1944). Pro tohoto horského tkalce, provozujícího mechanickou tkalcovnu, se práce na betlému stala osudnou - zemřel na následky úrazu, který si způsobil na cirkulárce, když řezal další díly na toto dílo. 

 

Utzův betlém je poháněn kovovou transmisní hřídelí, která začíná dřevěnou řemenicí. Pomocí dvou horizontálně otáčejících se kožených řemenů s kovovými trny se tak pohybují vozíky s postavami poutníků (tzv. daráků) s dárky pro Ježíška. Samotné postavičky hýbou rukama, nohama a hlavou, Ježíšek si sedá a lehá, oslíček stříhá ušima, voleček otvírá tlamičku, Panna Maria rozpíná ruce, Josef se klaní a nad betlémem zvolna stoupá anděl s roztaženými křídly. Některé části tohoto artefaktu se však nedochovaly – např. v pozadí bývala ze dřeva vyřezaná skalnatá krajina, kudy probíhaly cestičky, kterými procházely menší figurky (kvůli perspektivě), a z 36 figurek původních vozíků s figurkami daráků se jich podařilo zprovoznit 32. Nové pozadí se zimní olešnickou krajinou namalovala výtvarnice Jarmila Haldová z nedalekého Sedloňova.
Tento betlém, který po soudních jednáních i odvoláních zůstal v majetku Královéhradeckého kraje, je prostřednictvím Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou zapůjčen obci Olešnice v Orlických horách.

(18) Ondřej Suchý ve VŠECHNOPÁRTY
| Anastázia Mahovská

Pokud jste 16.6.2009 propásli vyprávění Ondřeje Suchého ve VŠECHNOPÁRTY Karla Šípa, tak teď máte díky archivu České televize jedinečnou možnost to napravit a podívat se do divadla Semafor, co se tam tehdy všechno dělo. Opravdu to stojí zato.

VŠECHNOPÁRTY - Ondřej Suchý

(17) PRDUS to taky umí!  |  Jarmila Moosová

Tak si představte tu situaci: po týdnu nedobrovolného pobytu v posteli ve společnosti jen setsakramentsky zvýšené teploty se konečně chystám alespoň na krátkou procházku kolem baráku. Dusivý pařák se po celodenních modlitbách (a jsem si bezpečně jistá, že nejen mých) blahosklonně proměnil v příjemné srpnové slunečno - mohu vyrazit. Stačí trochu přikolorovat unavené oči, povadlé tváře a okoralé rty, z ramínka ve skříni stáhnout kus hedvábné květinové zahrady, šup do balerinek a... fíííha! Kde se tu najednou bere ten průvan?
A cože se v síni tak setmělo? Nahlédnu skrz pootevřené dveře přes pokoj oknem na ulici. Šedo! Dokonce bezmála černo! No to se mi snad jenom zdá! Už i samotná okenní skla z té prudké proměny začínají plakat...

Co naplat? Šaty zpátky na ramínko, boty do skříně a znova šup... do postele. Přiznám se vám, že ani z ní se mi vlastně zas tak moc nechtělo. Ptáte se proč? To vám budu moc, moc ráda povídat.
Sotva mi totiž včera trochu otrnulo, vzala jsem si k sobě pod peřinu svůj milovaný pidinotebooček a po chvílích, kdy jsem se cítila obzvlášť dobře, courala po internetu.
Čirou náhodou jsem narazila (no tak dobrá, náhody neexistují - zkrátka se mě dnes neptejte na detaily) na jedny výborné webovky. Nebýt léta zmlsaná svými domovskými Pozitivkami, řeknu nahlas a nekompromisně: unikátní webové stránky! Samé dudy! Pánové, brzděte, brzděte, prosím. Samé dudy i s dudákama! O tom se nedá vyprávět, to se musí vidět a prožít. Prostředí dýchá takovou člověčinou, až se vám ani nechce odejít. A proč taky?
Je tam toho k vidění, obohacení i pro zasmání habaděj!!! Ať mi ještě někdo řekne, že se srdcem na dlani, pozitivním přístupem a radostí z dobře vykonané práce to dnes nejde. Prd. Jde to. Teda spíše: PRDUS to také umí!

www.prdus.com

(16) ZPRÁVA O NELITERATUŘE  | Břetislav Kotyza

O své vůli a zvídavosti - ve středu 29. července ve 12 hodin, Nemocnice Kroměříž. Úmorné parno letošního léta a proslovy k otevírání nového babyboxu. Tradiční lacláče Ludvíka Hesse, autora a neúnavného realizátora bybyboxů v ČR, bílé košile jiných, nahá ramena žen. A vystaven poznání, že shlédnutý fenomén jménem babybox svým nenápadným skrytým étosem překrývá většinu emočních výlevů umělé literatury.
Bílá plechová krabice babyboxu i při své mlčenlivosti a zjevné neschopnosti psát slova, vyjadřuje své poslání - její příběhy jsou ale bolestné a nelíbezné, avšak pravdivé a potřebné pomoci.
Na zpáteční cestu vlakem obdržel jsem od principála Ludvíka knížku s titulním obrázkem kojeného mimina - ďiťátka, jak říká LH. (Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech. Nakladatelství PETRKLÍČ, 2009). Ponášel jsem darovanou knížečku tak, aby byla viděna všemi. Od úžasu neznámých spoluobčanů, že ještě existuje Kniha, a je čtena, až k přátelskému navazování hovorů. Shodli jsme se: babyboxy nemohou být chápány řešením; jsou však nutnou pojistkou. Zaplaťpánbůh, jsou instalovány. Díky sponzorům a otevřené mysli ředitelů nemocnic. Podotýkám: jen některých ředitelů některých nemocnic.
Přejeme ale všem batolatům, miminům, ďiťátkům náruč vlastní maminky.

(15) Mimozemšťan v Praze
 Pavel Loužecký  |  Jitka Dolejšová  

Dostal jsem od nejpilnější autorky pozitivních střípků Jitky Dolejšové mail tohoto znění:
Ahoj Pavle, 
díky moc za rychlé a kvalitní zpracování fotoreportáže.
Moje rodina navíc objevila jeden krásný fotoúsměv  - téměř na konci reportáže se Ti  podařilo navázat dvě fotky pod sebou tak, že vytvářejí novou dokonalou postavu „mimozemšťana“ – vršek je hlava dítěte zezadu, spodek je tělo dospělého zepředu. Dohromady – originální kompozice. Kam se hrabe Picasso :o)))

Pravdou je, že jsem si toho při zpracování fotografií a jejich výběru vůbec nevšiml - ó, jak je lidské oko nepozorné (tedy alespoň některé, že? :-)))
Nevím, jestli mám na Picassa, ale nejspíš kdybych se o něco podobného snažil úmyslně, asi bych se dost nadřel.
Nezbývá, než zvolat: Sláva nechtěným kuriozitám!
PS. Mimozemšťana jsem sice v článku "fotograficky rozrušil", ale stejně se podívejte na místo činu:
Jitka Dolejšová: Vyhoďte ho z okna ven!

(14)  Krajíc pohody ke snídani
od Miroslava Horníčka 
 Jitka Dolejšová  

• Napsané zůstává, ale zůstává jen potud, pokud se čte.
• Nic na světě není pro všechny, všecko je jenom pro někoho a hlavně že pro každého je tu něco.
• Nesplněná přání jsou krásná, protože trvají. Je-li přání splněno, hyne.
• Člověk se má učit rozlišovat mezi tím, co poslouchati má a co slyšeti nemusí.
• Někdo mlčí, protože neví, a někdo mlčí, protože ví své.
• Člověk píše to, co cítí, a ne to, co od něj druzí chtějí.
• Člověk, který se směje, je jako baterka, která se nabíjí.
• V životě by měl člověk jednoho dne spatřit věci jakoby poprvé a vídat je tak stále. Les, řeku, prázdniny, kvetoucí třešně, déšť, hvězdnou oblohu, štěňata, všechno. Jakoby poprvé přistupoval k tomu všemu. I k vlastní ženě.

Vybráno z : www.wikicitaty.cz  

(13)  PEPA Z DEPA   Jitka Dolejšová  

Pepa z depa nejen jako dětská rýmovačka, ale už i na webu?
Ano, jde o interaktivní webové stránky se železniční tematikou, určené především pro žáky základních škol.
Hlavní postavičkou ozvučeného komiksového příběhu je kluk Pepa, který prostřednictvím svého tatínka - strojvedoucího poznává toto náročné, ale krásné povolání. Děti mají možnost aktivně se zapojit do dění, poznávat a učit se formou hry. Pomocí 3D průvodců si mohou prohlédnout depo kolejových vozidel či kabinu strojvedoucího. Zajímavé jsou i reálné videosekvence z vlakového provozu a texty o historii železnice. Webové stránky dále obsahují testy, puzzle, pexeso, spořiče a tapety do PC a také informace o studiu oborů zaměřených na železniční dopravu. Připravují se soutěže pro děti. Přes odkazy se „proklikáte“ k dalším informacím – např. o modelové železnici, simulátorech železničního provozu, nebo k atlasům lokomotiv a fotogaleriím.
„Pepa z depa“ může přivést děti k novému koníčku, ke světu železnic. A od koníčku k povolání už je jen kousek, coby koník doskočil…

www.pepazdepa.cz  

(12)  Krajíc pohody ke snídani od Haliny Pawlowské    Jitka Dolejšová  
• Proč mám ráda citáty? Protože: Všechno už někdo pěkně řekl.
• Jaký je můj názor na nevěru? Já ano. ON ne!!!
• ... a na mužích se mi taky nejvíc líbí to, že se jim tak líbí ženy... A vůbec nejlepší jsou ti, kterým se líbím já.
• Ženy se mne při představeních často ptají, zda je dobré dát své lásce volný průchod. Anebo zda je lepší svou lásku maskovat. Nevím, co radit. Myslím jen, že měla pravdu moje tetička, která mi jednou řekla: „Když miluješ, tak je to vidět. Když nemiluješ, je to vidět taky!“
• Můj nejoblíbenější citát je přísloví. Ukrajinské. A zní takto: „Dá-li pánbůh zdraví, i hříchy budou!“
• Ženy přes 50 nemají děti, protože by je někam odložily a pak by zapomněly kam.
• Nejenže se mé myšlenky občas toulají. Někdy mě dokonce opustí úplně.
• Nejlepší způsob, jak zapomenout na všechny trampoty, je vzít si malé boty.
• To pěkné na bydlení v malém městě je, že pokud nevíte, co děláte, tak to zaručeně ví někdo jiný.
• Někdy si myslím, že všemu rozumím, ale obvykle vzápětí přijdu k vědomí.
• Četla jsem článek, kde tvrdili, že příznaky stresu jsou: nadměrné požívání potravin, impulsivní nakupování a rychlá jízda. Děláte si srandu? Tak nějak si představuji perfektní den.
• Jestli jsem šťastná? Občas.

Zdroj: internet, kniha „Dá-li pánbůh zdraví, i hříchy budou“

(11)  Krajíc pohody ke snídani z webu Jiřího Žáčka   Jitka Dolejšová   
www.jirizacek.cz
Jiří Žáček. Foto převzato z webu www.jirizacek.cz
Škola života
Neproklínej učitele
ani na něj neber hůl –
jsi-li, hochu, v mládí tele,
časem z tebe bude vůl.

Výchovná zásada
Dospěla-li lenost k mozku,
už je pozdě na rákosku.

Oči a brýle
Opice našla v trávě brýle. Nasadila si je na oči a užasla:
„Čím líp vidím, tím je svět krásnější! Jak zázračný je každý kvítek, každý brouček, každá krůpěj rosy! A všude úsměvy a rozzářené oči, které jsem předtím neviděla!“
„Ukaž,“ zabručel opičák, vzal jí brýle a nasadil si je.
„Co to meleš?“ rozčílil se. „Čím líp vidím, tím je svět ošklivější! Vrásky a bradavice, zkažené zuby a tučná těla, zákeřné úšklebky a potměšilé pohledy! A všude hniloba a špína, fuj!“
Vzal brýle a zahodil je.
„Za to nemohou brýle, ty mizantropičáku,“ vzdychla opice, „ale tvoje oči!“

Chůze lesem
Nohama nás moudrá Matka Příroda neobdařila proto, abychom měli čím šlapat na pedály auta – nohy jsou stvořeny pro chůzi lesem.
Vyzkoušejte si to, uvidíte sami.
Chůze lesem není turistický cval na čas, ani vojenský pochod po předem stanovené trase na cílovou kótu. Zapomeňte na čas a cíl, otevřete oči, uši, nozdry a póry, staňte se divochy a nechte se vést neomylným instinktem lesních zvířat. Les je chrám volnosti, poslední útočiště posledních svobodných bytostí, náš ztracený domov; každá buňka mého těla to ví. Najdete v sobě sílu aspoň na půl dne strhnout ze své duše svěrací kazajku zvyku, abyste zázračně ožili?
Chůze lesem je návrat domů, do světa dávných pohádek, pověstí a mýtů, do časů posvátných pramenů, hájů a hor, střežených lesními bohy a démony. Všechny lesy světa jsou jen jeden jediný les, který ignoruje úprk roků a staletí, zná jen střídání ročních období a je pořád stejně mladý jako při stvoření světa. Proto v něm můžeme potkat vlky i jednorožce, hejkaly, skřítky a rusalky, dodnes v něm přebývá čaroděj Merlin, zbojník Robin Hood, silák Bivoj s kancem na hřbetě i lidský žabáček Mauglí.
Ale i ten, kdo z tajuplné lesní říše nespatří vůbec nic, poněvadž má v očích pragmatický zákal a v lesním hvozdu vidí jen tolik a tolik kubíků dřeva, se vrátí z lesa jako vyměněný. Les je biologická elektrárna, kde se můžete dobít životodárnou energií.
Projděte se lesem, dokud ještě jsou lesy, dokud vás nohy unesou a dokud je chůze lesem zdarma.

Před usnutím
Nejlepší básně přicházejí samy
chviličku před usnutím
v mezerách mezi vteřinami
a ztrácejí se za úsvitu
jak žena s níž jsem probděl noc
a která ráno mlčky zmizí z bytu
bez rozloučení
bez hlesu
a nenechá mi ani adresu

           

(10)  Moudrosti pana Wericha  vybrala: Jitka Dolejšová  

• V boji s lidskou hloupostí nemůžeme nikdy vyhrát. Ale nikdy v něm nesmíme ustat.
• Televize není nepřítel, televize se dá vypnout.
• Až ti bude úzko, otoč se čelem ke slunci. Všechny stíny budeš mít za zády.
• Život vždycky stál a stojí a bude stát za to, aby byl dožit. Ono se s ním popravdě ani nic víc dělat nedá.
• A přece každého dne je svět o chlup lepší než včerejšek, i když lidi dělají psí kusy, aby tomu tak nebylo.
• Člověk nemůže nikdy dělat víc, než je mu dovoleno člověčenstvím. Míň může dělat vždycky. A jak jste si všimli, to s úspěchem probíhá. Ale přemýšlet, a to dá práci, umí jen část lidstva. Ona část, ona tenoučká vrstva, která válčí s lidskou hloupostí.
• Umění je jako slunce, které se taky nikomu nevtírá. Když zatáhnete záclony a zavřete okenice, tak vám slunce do bytu neleze, jenomže je to vaše chyba, pane, že chcete žít potmě.
• Paměť je výsada blbých. Chytrý nemá čas si pamatovat, chytrý musí vymýšlet.
• Nadšení je nakažlivá věc a člověku je těžko mlčet, když kolem všechno jásá.
• Vždycky bylo, je, a já se domnívám, že i bude na světě lidí víc hloupých a nevzdělaných, než chytrých a vzdělaných, i když chytrost a vzdělanost nejsou na sobě přímo závislé. Já znám mnoho vzdělaných hlupáků.
• Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.
• Humor je boj s lidskou blbostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát. Ale nikdy v něm nesmíme ustat.
• O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.
• Pakliže člověk zvítězí nad vlastní blbostí, je vítězem nebo poraženým? V každém případě je to dobré.

(9)  Krajíc ke snídani ze SKVĚLÉHO DNE vybrala: Jitka Dolejšová  
       Vybráno ze webu www.skvelyden.cz

♦ Je-li něco nemožné, neznamená to nic jiného, než že nám to bude trvat o něco déle, než jsme plánovali.
K místům, ke kterým stojí za to jít, nevedou žádné zkratky.
Beverly Sillsová

♦ Když se přistihnete, že přemýšlíte o něčem negativním - začněte přemýšlet znovu.
Neale Donald Walsch

♦ Když věci vypadají špatně, zjisti, jestli se nedíváš špatným směrem… Jestli to nevypadá dobře kolem tebe, zkus se podívat nahoru - tam to vždycky vypadá dobře.
Zig Ziglar

♦ Je-li někdo veselý, tak je jedno, zda je mladý nebo starý, rovný nebo hrbatý, chudý nebo bohatý. Je šťastný.
Arthur Schopenhauer



♦ Hledej řešení, nebudeš mít čas hledat problémy.

♦ Náhody, které tě potkávají, nejsou náhody, ale indicie.

Dva vlci
Jeden večer vzal starý Indián svého vnuka a vyprávěl mu o bitvě, která probíhá v nitru každého člověka. Řekl mu: „Synku, ta bitva v každém z nás je mezi dvěma Vlky.
Jeden je špatný. Je to ztělesněný vztek, závist, žárlivost, smutek, sobeckost, hrubost, nenávist, sebelítost, falešnost, namyšlenost.
Ten druhý je dobrý. Je to ztělesněná radost, pokoj, láska, naděje, vyrovnanost, skromné vystupování, laskavost, empatie, štědrost, věrnost, soucit a důvěra.
Vnuk o tom všem přemýšlel a po chvíli se zeptal: „A který vlk vyhraje?”
Starý Indián odpověděl: „Ten, kterého krmíš".

Vtípek:
„Maminko, jak to, že máš tak hebké ruce?“
„Protože nádobí umývá tatínek!“

Vybráno ze webu www.skvelyden.cz

(8)  KAREL ČAPEK ON-LINE  tip: Jitka Dolejšová

Městská knihovna v Praze se ve spolupráci s Ústavem Českého národního korpusu, Společnosti bratří Čapků a Památníku Karla Čapka ve Strži rozhodla zpřístupnit kompletní dílo Karla Čapka v elektronické podobě ke stažení.

Co najdete na webu  www.mlp.cz/karelcapek  
•  dílo Karla Čapka ke stažení 
•  seznam nahrávek Čapkových děl na CD a kazetách 
•  seznam knih Karla Čapka přeložených do cizích jazyků 
•  seznam odborné a jiné literatury o Karlu Čapkovi

(7)  FOTO-NÁPADY  |  tip: Anna Loužecká 

Takhle nějak si představuji skvělé nápady, kterých by měly být plné časopisy a internetové magazíny. Lidská nápaditost a hravost je bezmezná. Je potřeba jí pouze objevovat a upozorňovat na ni, aby vyprovokovala k činu. Najdete-li nějaký podobný FOTO-NÁPAD třeba i u Vás doma, pošlete mi ho. Tady se opravdu neztratí :-)   vydavatel@pozitivni-noviny.cz

 
 
 
 
 
 

(6)  VÝZNAMNÁ CENA PRO ČESKÝ ROZHLAS 3 - VLTAVA  |  Lenka Novotná

Významnou cenu dostal Český rozhlas 3 - Vltava na Prix Marulić, festivalu, který objevuje nové pohledy na staré texty. Hlavní cenu v konkurenci několika evropských zemí a Kanady Český rozhlas získal v kategorii drama, a to za hru Georga Büchnera Vojcek natočenou v režii Aleše Vrzáka.
Podle autora rozhlasové úpravy Hynka Pekárka je to po mnoha letech první taková cena pro Český rozhlas.
Vojcek, voják a holič, je člověk duševně i materiálně zubožený, neustále mrzačený jak službou pochybné autoritě, tak nelidskými lékařskými experimenty. Jediným naplněním života je vztah k Marii a dítě, které vychovávají. Mariina nevěra dohání Vojcka, štvance všudypřítomné kruté reality i vlastních úzkostí a hněvu, k zoufalému činu.
Svou nejslavnější hru Vojcek psal německý dramatik a prozaik Karl Georg Büchner v pouhých třiadvaceti letech a předčasná smrt mu dílo nedovolila dokončit. Přesto je Vojcek dodnes považován za jeden z nejsugestivnějších dramatických textů a přelomové dílo v cestě moderního dramatu.

(5)  KOCOUR FOTOGRAFEM   Pavel Loužecký

Pokud jste neviděli v neděli 17.5. na Primě SVĚT 2009, pak vás určitě zaujme zpráva, že v Německu existuje kocour, který sám fotí. Nevěříte? Jeho majitelé mu připevnili na krk miniaturní fotoaparát, který se v určitých intervalech sám spouští a vyfotí vše, na co právě v tom okamžiku kocour hledí.
Fritz má dokonce svoje webové stránky. Podívejte se na galerii jeho snímků. Je zvláštní vidět, co zajímá kocoura a kam se všude dostane bez dozoru svých "páníčků".

(4)  PIXLR - editor obrázků na internetu   Pavel Loužecký

Rádi byste na svém počítači pracovali s obrázky, ale přitom si nechcete instalovat žádný program ani kupovat za drahé peníze profesionální Photoshop?
Pak je tu pro vás Image Editor PIXLR, který umí dokonce česky, a navíc má i expres verzi pro opravdu rychlé úpravy fotek.
Neděste se, když na vás po otevření bude mluvit anglicky. Pro přepnutí do češtiny si musíte nejdříve vybrat, co chcete dělat (kreslit nový obrázek, stáhnout foto z PC nebo z internetu) a poté teprve zvolit předposlední položku LANGUAGE a vybrat "čeština".

(3)  ČERT NA KOZE   Pavel Loužecký

Jestliže vás neuchvátí Pozitivní noviny, možná vás "dostane"  čert na koze... 


(2)  SKVĚLÝ DEN   |  Pavel Loužecký

Pokud jste dosud nezavítali na server SKVĚLÝ DEN, tak to rozhodně co nejdříve učiňte. Já si tam chodím čas od času počíst a načerpat novou inspiraci. Zrovna dneska mě tam aktuálně zaujalo toto moudro:
► Všechno co v životě potkáváš buď přijmáš nebo míjíš nebo nepřijímáš.
Když se ti něco líbí, přijmeš to. Když tě to neosloví, míjíš se s tím. Když se ti něco nelíbí, odmítneš to.
Mně se líbí usměvaví lidé, optimisté, příroda, mořský příboj atd. Míjím spoustu věcí. Nelíbí se mi lidé, co hledají problémy tam, kde žádné nejsou.


Určitě by stálo za to, kdyby si opět po čase některý z autorů pročetl tyto stránky a vybral z nich ty nejmoudřejší a nejoptimističtější myšlenky, které ho zaujaly. SKVĚLÝ DEN si zasluhuje určitě zasluhuje Vaši pozornost a prezentaci v Pozitivních novinách.

(1)  PŘED PŮLNOCÍ   |  Pavel Loužecký

Zajímavé rozhovory se zajímavými osobnostmi na České televizi ČT24.
Více si přečtěte v článku  
Pavla Loužeckého: Znáte pořad PŘED PŮLNOCÍ?  

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 09. 12. 2010.