Exkluzivně – Aktuality
Milan Dubský: Co také patří do české národní kultury
Nejen Národní divadlo, Česká filharmonie, Národní galerie, ale i stovky dalších malých či menších subjektů v bohatém životě naší země a jejich záslužná činnost. Galerii Barrandov při Fakultní základní škole Barrandov II při Pedagogické fakultě University Karlovy v Praze 5 – Hlubočepích patří obdiv a uznání za její záslužnou činnost, která se vymyká a liší od celé řady ostatních škol a jejich kulturních a osvětových zařízení.
Jitka Dolejšová: 85. tečka Miloslava Fulína – pokračování příště
Pan Miloslav Fulín je český výtvarník v oboru užité a propagační grafiky, typografie a tvorby písma. Vytvořil obálky pro desítky knižních titulů. Zabývá se kaligrafií, je autorem četných značek a typogramů. V jeho hravé tvorbě naleznete pragmatismus i poezii, filozofii, moudrost a laskavý humor, které jsou odrazem doby i každodenních postřehů. Dne 15. února 2013 se pan Miloslav Fulín dožívá v plné svěžesti požehnaných 85. narozenin.
Neuvěřitelná dobrodružství sběratele příběhů a malíře Jana Hory
V těchto dnech se na pultech knihkupectví objevila knížka Jana Hory Neuvěřitelná dobrodružství, kterou autor obohatil vlastními nádhernými ilustracemi. Že vám to něco připomíná? Správně. Pan Hora začal před časem na stránkách Pozitivních novin zveřejňovat tyto pravdivé příběhy plné dobrodružství, napětí, romantiky a exotiky pod názvem Sběratel dobrodružství. Čtenářův dojem umocňují originální ilustrace, nad kterými zaplesá každý, kdo si uchoval vnímavou mladistvou duši.
Peter Závacký: Bard slovenského sochárstva – akademický sochár Tibor Bartfay – deväťdesiatročný
V lete oslávil svoje krásne a požehnané životné jubileum – deväťdesiate narodeniny – bratislavský sochár Majster Tibor Bartfay, významná osobnosť slovenského novodobého povojnového sochárskeho umenia a slovenského kultúrneho a spoločenského života. Oslávil ich v kruhu svojej rodiny, vo svojom ateliéri v tvorivej atmosfére a v kruhu svojich najbližších priateľov. Radi sa pridávame k jeho početným gratulantom k vzácnemu životnému jubileu – od Tatier až k Dunaju – a srdečne blahoželáme. Majstre! Živio!
Pozvánka na výstavu kresleného humoru Františka Kratochvíla
František Kratochvíl se narodil 21. srpna 1947, takže tanky mu k narozeninám přijely, když už byl dospělý. Zvláštní potřebu humoru to v něm nevyvolalo. Má nedokončenou fakultu architektury ČVUT v Praze a tak dělá všechno možné, až se roku 1987 rozhodl pro existenci na volné noze. Pod zkratkou FrK začal publikovat a od roku 1989 se humoru věnuje už s plnou silou.
Dobrá zpráva pro čtenáře knižních vydání příběhů Egona Wienera
V září 2012 spatří světlo světa kniha Egonovy pohledy a pohlednice 4. Vyjde ve stejné grafické podobě jako předchozí, tentokráte v modré barvě a bude k dostání na obvyklých místech: od konce září 2012 v obchodech s knihami; od 1. listopadu 2012 do 31. prosince 2012 na výstavě starých pohlednic v obchodním centru PLAZA Liberec v odpoledních hodinách...
Miroslav Marek: Muzeum rekordů vystavuje v centru Prahy
Velkou výstavu pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit si mohou návštěvníci hlavního města prohlédnout kdykoliv do konce srpna. V galerii PRE v Jungmannově ulici je vystaveno 30 velkoformátových fototapet s nejpozoruhodnějšími okamžiky, při nichž vznikaly rekordy následně zapsané do databáze českých i světových NEJ... Většina z nich zachycuje atmosféru festivalu Pelhřimov – město rekordů. Nechybí však ani unikátní exponáty z expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit.
Olga Szymanská: Výstava Pavla Brunclíka DIVERSE
Pavel Brunclík je významný český fotograf, který se v umělecké sféře pohybuje přes třicet let. V minulosti svými díly obsáhl například dvakrát celý výstavní prostor Mánesa. Rodák ze Znojma absolvoval nejdříve Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, poté režii a scénář na katedře dokumentární tvorby i mimořádné studium na katedře fotografie (obé na FAMU). Od roku 1981 pracoval jako samostatný fotograf doma, v zahraničí především v Rakousku a Italii, věnoval se také reklamě. Vytvořil obrazovou část několika audiovizuálních programů.
PhDr. Josef Krám: V Lázních Bělohradě uctili památku obětí heydrichiády
Stalo se tak 17. června dopoledne před domem rodiny Vojtíškovy při pietním aktu, jímž si Bělohradští připomněli památku sedmi obětí heydrichiády – Vojtíškových a Jaroslava Trojánka, zatčených před 70 lety v době tvrdého útlaku našeho národa. Osudného rána 17. června 1942 zastavili u rodinného domku Vojtíškových gestapáci a zatkli tiskaře Jana Vojtíška, jeho ženu Boženu i dceru Boženku. Pro syna, který byl ženatý a měl půlroční dcerku Janičku, dojeli do jeho bytu na konci Bělohradu u Bažantnice.
Libuše Novotná: Když se stromy radují
Náměstí před Kostelem sv. Tomáše Becketa v Nové Cerekvi u Pelhřimova ožilo uměním. Městys Nová Cerekev má jedinečnou příležitost na svém veřejném prostranství představit zajímavou výstavu pražské výtvarné skupiny NOCE "Když se stromy radují". City art se ve své nečekané formě takto dostalo i na Vysočinu a zpříjemní letní prázdniny nejenom dětem, ale i návštěvníkům na trase Greenways – cesty tvořivosti, cesty radosti, v rámci 10. ročníku Festivalu řemesel, občanského sdružení Na dobrých cestách.
Ivan Turnovec: Pozvánka na výstavu ozdobných kamenů z Českého ráje
V muzeu v Lomnici n. Popelkou bývají každé léto pořádány ve spolupráci s místními sběrateli a brusiči kamenů zajímavé výstavy pro veřejnost. Hlavně jsou vystavovány acháty, jaspisy, karneoly a nejrůznější araukarie z okolí, které jsou jejich chloubou. Letošní, v pořadí již šestnáctý ročník výstavy s tradičním názvem: Drahé kameny a minerály bude mít vernisáž 15. 7. a potrvá do 2. 9. Návštěvníkům bude zpřístupněna hlavně sbírková kolekce Mgr. Jiřího Slámy, doplněná ukázkami ze sběrů dalších lomnických kamenářů. Výstava doplňuje stálou expozici muzea, která je zde od roku 1994, jejím základem je sbírka místního profesora Rendy, pocházející z devatenáctého století.
Jan Řehounek: Turci na Polabské voničce
Polabí je region na foklór poměrně chudý. Blízkost Prahy a její industriální vliv na proměnu okolního venkova v druhé polovině devatenáctého století měly za následek mizení lidových tradic a folklóru. O to cennější jsou současné aktivity oživující lidové tance a písně a hlavně působení folklorních souborů. V celém regionu středního Polabí působí pouze dva – dospělý soubor Dykyta v Přerově nad Labem a dětský soubor Šáteček, jehož zřizovateli jsou ZŠ Semice a DDM Nymburk. A právě Šáteček a jeho zakladatel Oldřich Kusovský stáli u zrodu Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Polabská Vonička – Šebkův Nymburk.
Ivo Fencl: Svatba a Ostrov pokladů
V květnu 2012 mi (s ilustracemi Marka Škubala) vyšla už desátá publikace, tedy alespoň v tomhle životě pozemském a pokud bych hrdě započítal i oba mnou sepsané svazečky edice Tvary. Mé letošní dílo, ať už je kolikáté chce, se jmenuje DVĚ TVÁŘE DOKTORA JEKYLLA a doslov k němu napsal a s Janou Horákovou a Vladimírem Gardavským je redakčně připravil docent Vladimír Novotný, známý to literární kritik a badatel. První verze „Jekylla“ však vycházela už celý loňský rok na pokračování v pražském literárním časopise Tvar, a to redakcí Michala Škrabala. Výsledná knížka má 13 kapitol a já zde předkládám valnou část kapitoly třetí.
Stanislav J. Juhaňák: Jednikačka
Napadlo mě, zda je možné udělat něco za jednikačku, jak říká syn Davídek. Něco hezkého, milého, užitečného, pro radost. Vydávám dětské knihy v edici Laskavé čtení. To je edice laskavých, mravných, pozitivních a veselých příběhů. K edici patří také miniknihy – šestnáctistránkové barevné sešity s pohádkou nebo říkankami. K tomu mě inspirovaly podobné sešity, které dřív rozdávali obchodníci. Nedávali dětem gumové sladkosti, ale pohádky. Knihovnám, obchodníkům a všem, kdo sešity dávají zdarma, je prodáváme po pětikačce. Dala by se taková knížečka udělat za korunu? Bez reklamy? Bez dotací? Bez skrytého sponzoringu? Pojal jsem to jako happening a oslovil tiskárnu, která pro projekt měla pochopení.
strana 1 / 5