Miroslav Marek: Muzeum rekordů vystavuje v centru Prahy
Rubrika: Exkluzivně – Aktuality
Velkou výstavu pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit si mohou návštěvníci hlavního města prohlédnout kdykoliv do konce srpna. V galerii PRE v Jungmannově ulici je vystaveno 30 velkoformátových fototapet s nejpozoruhodnějšími okamžiky, při nichž vznikaly rekordy následně zapsané do databáze českých i světových NEJ... Většina z nich zachycuje atmosféru festivalu Pelhřimov – město rekordů. Nechybí však ani unikátní exponáty z expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit.
Například Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku, kterého Agentura Dobrý den eviduje jako tvůrce největšího počtu objektů sestavených uvnitř lahví či žárovek, přispěl nevídaným počinem, jenž sám uvádí vskutku kuriózně znějící větou, která však přesně popisuje jeho rekordní výtvor:
„Mám doma stůl a dvě židle. Na stole je demižón. V demižónu je stůl a dvě židle a na stole žárovka. V žárovce je stůl a dvě židle a na stole je žárovka. V žárovce je stůl a dvě židle a na stole je žárovka. V žárovce je stůl a dvě židle a na stole je žárovka. No a ta žárovka svítí".
Dále jsou zde vystaveny
Světové unikáty ze sirek z dílny Tomáše Kordy, který do svých zápalkových objektů vložil 40 let života a nejen to…
Vytvořil největší kolekci exponátů ze sirek na světě (neuvěřitelně rozsáhlé dílo jednoho jediného člověka, které je kompletně (90 staveb) vystavené v Pelhřimově). Celkem celá kolekce představuje: 571 871 zápalek, 248 344 zápalkových hlaviček a 63 310 hodin práce. To je 7 let, 2 měsíce, 22 dní a 22 hodin čistého času + 820 215 zápalek.
Nikde na světě není nic podobného k vidění!
V Praze Muzeum rekordů vystavuje tyto zápalkové rarity:
Mandolína
1 127 hodin čistého času práce – 7 426 zápalek
Funkční hudební nástroj, který je zhotoven (až na mechanické prvky, pražce a struny – výhradně ze sirek!).
Římská váza
1 117 hodin čistého času práce – 11 437 sirek – 8 710 zápalkových hlaviček
Slovo autora: Z knih jsem se dozvěděl, že v Pařížském muzeu je římská váza z 9. století př. n. l. Několik měsíců jsem pátral a nakonec jsem mohl slepit tuto repliku. Originál je z mramoru, moje Římská váza je "jenom" ze sirek…
Váza "H"
186 hodin čistého času práce – 1 862 zápalek
Slovo autora: H – znamená hrbolatá. Chtěl jsem zkusit, jak by vypadala váza vyrobená na způsob, jakým se pletou koše. Je to mravenčí práce, „výplet“ se skládá z více než tisíce na míru upravovaných sirek, ale vypadá to snad docela pěkně.
Největší turistická známka na světě
Turistické známky jsou nejvyhledávanějším sběratelským fenoménem posledních let, a to nejen v České republice. Exponát je zvětšeninou klasické turistické známky, avšak s průměrem 1 m a hmotností 40 kg. Motiv známky znázorňuje starou kamennou rozhlednu na vrcholu Pradědu (dnes už neexistující) a připomíná tak skutečnost, že vůbec první turistická známka vytvořená v r. 1998 byla věnována právě tomuto místu.
Kamenný mikrofon
Jan Řeřicha a Miroslav Ledvinka dokázali vyrobit ze 160 miliónů let starého mramoru Verde Guatemala funkční kamenný mikrofon, jehož membrána o průměru 44 mm je vybroušena na tloušťku 0,25 mm!! Kuriózní předmět má rozměry 73 x 98 x 37 mm. Jedná se o jediný předmět tohoto druhu na světě, který byl oficiálně zaregistrován do České knihy rekordů v rámci mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů, jehož část byla odmoderována právě na tento mikrofon!
Tutanchamon v láhvi
Obraz z dílků puzzle v rámu ze špejlí vytvořil rekordman Leopold Henešem, který je autorem téměř stovky staveb umístěných v lahvích a žárovkách. Všechny jeho exponáty jsou poskládány za pomoci speciálně vyrobených nástrojů uvnitř láhví a žárovek!
Nejmenší mobilní pálenice
Unikátní mechanický, plně funkční model mobilní pálenice vzor 1922 o miniaturních rozměrech: výška 144 mm, délka 114 mm, šířka 48 mm. Funkčnost pálenice ověřena za přítomnosti komisařů Agentury Dobrý den Pelhřimov demonstrativním pálením dne 8. října 2011 v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově č.p. 65.
Nejmenší jízdní kolo (bicykl) v ČR
Roman Šofrle z Prahy zkonstruoval nejmenší jízdní kolo o délce 7 cm, výšce 19 cm a nosnosti 80 kg. Autor byl v době předání "stroje" do expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov schopen na kole ujet i několik metrů. Výkon byl předveden oficiálně předveden 10. června 2000 v rámci cykloarény České spořitelny probíhající v rámci 10. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.
foto: archiv autora
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 01. 08. 2012.
Marek Miroslav
Další články autora
- Miroslav Marek: Kniha knih v České knize rekordů
- Miroslav Marek: Muzeum rekordů vystavuje v centru Prahy
- Miroslav Marek: České šachové rekordy a jiné černo-bílé zajímavosti
- Miroslav Marek: Háčkované dějiny zemí českých v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit
- Miroslav Marek: Největší sbírka harmonik v ČR má svého vyslance v Pelhřimově