Místem naší letošní dvoutýdenní dovolené se stala slunná Itálie, oblast Apulie (Puglia), Garganský výběžek. Proč? Protože tam jsme taky ještě nebyli :o) Garganský poloostrov poznáte na mapě snadno. Leží na východním pobřeží a tvoří ostruhu pomyslné „italské boty“. Je ošploucháván a tvarován Jaderským mořem. Gargano je jedinečné pro svou zachovalou přírodu. Říká se mu „plíce Itálie“.
Je to jako obrazová mozaika, složená z různých kamínků. Vybrala jsem z nich deset. Pojďte a vydejte se se mnou za sluníčkem…
|
Kamínek pátý: Ostrovy Tremiti
Tremitské souostroví, ráj pro potápěče, se rozprostírá 21 km severně od pobřeží Gargana. Skládá se z několika krásných ostrůvků: San Nicola, San Domino, Capraia, Pianola a útes Cretaccio. Roku 1989 byly ostrovy Tremity vyhlášeny chráněnou podmořskou přírodní rezervací. Ostrov San Nicola je správním centrem celého souostroví a tvoří vlastně jednu velkou pevnost. Na vrcholu stojí opevněný klášter, který postavili benediktinští mniši v roce 1045. Od 18. století se klášter stal místem vyhnanstvím pro politické vězně. Tuto roli plnil až do roku 1945. Uprostřed klášterního komplexu se nachází kostel Santa Marie a Mare. Shora se otevírají nádherné výhledy. Druhý ostrov, San Domino, má zcela jiný charakter – je pokryt bujnou zelení a soustřeďuje hotely a bungalovy. Většina pláží je právě zde. Mezi těmito dvěma blízkými ostrovy funguje pravidelná lodní doprava. Neobydlený ostrov Capraia je osídlen ptačími koloniemi. Na Tremity se pořádají celodenní výlety, doplněné okružní plavbou kolem souostroví, prohlídkou útesů, zátok, jeskyní a skalních útvarů. Tolik plavajících ryb a rybiček pohromadě jsme dosud nikdy nikde neviděli. Než zahouká loď, která nás doveze zpátky do Vieste, můžeme se koupat v neuvěřitelně průzračném moři.
|