Milan Markovič: Svět vzhůru nohama...

Rubrika: Literatura – Fejetony

SVĚT VZHŮRU NOHAMA – ASI TO TAK MÁ BÝT

Už moje babička říkala svým nezaměnitelným šarišským nářečím: Šicko naspak šveta! A že je celý svět naopak, to opakovala tak často, že už to nebylo možné brát vážně.
Až o mnoho let později jsem se přistihl, že nebohou stařenku stále častěji parafrázuji, ba nejednou přímo cituji. Důkazy těchto skeptických klišé se nabízejí samy. Hollywoodští herci se stávají budhisty. Madona studuje kabalu. Přijde i den, kdy bin Ládin začne dirigovat Berlínskou filharmonii.
Golfskému proudu už není jasné, kam by měl směřovat. Na cigaretách najdeme varování, že kouření může zabíjet. Jako kdyby na chlebě bylo napsané: Nejezte to, zahynete!
Potraviny obsahují výrobcem přiznané a poctivě vyznačené škodlivé přísady. Výhodně nakoupené čínské hračky pumpují do dětí olovo a ftaláty. Sponzorem sportovních akcí je pivo. Ženy hrají fotbal, hokej, vzpírají, boxují a předvádějí kulturistické svaly na těle se zbytečnou podprsenkou.
Nealkoholické pivo. Káva bez kofeinu. Poslanci bez vzdělání. Odborníci na dietu jsou stále tučnější. Básníci podnikají.
Při křesťanském pozdravu „Pochválen buď Ježíš Kristus!“ slyšíme odpověď „Oukej!“ věřící si přejí od Pána vysoká procenta v bance a modlí se za vysoké dividendy. Křižují se mobilními telefony a zpovídají se a doufají v doživotní rozhřešení. Citáty ve Písmu svatém letí v reklamě.
V Rusku navzdory všemu přežil jeden logický symbol – medvěd – logo hlavní politické strany. Perfektní symbol, jehož představitel v létě ničí včelí úly, v turistických centrech vyprazdňuje kontejnery a v cirkusu tancuje a vozí se na motorce. Ale co je nejdůležitější, půl roku prospí. Hlavním demokratem je důstojník KGB
V Česku je symbolem král pouště a Slováci se modlí pod dvojkřížem na trojvrší, které už dávno není kompletně slovenské.
Asi je lepší si toho nevšímat. 

Bylo převzato s laskavým svolením vydavatele pana Mirko Janečka z KANADSKÝCH LISTŮ v  Ontário.

Copyright © Kanadské listy, Ontário

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 11. 08. 2008.