Lukáš Berný: KONEC SEMAFORU?! Petice na záchranu divadel

Rubrika: Publicistika – Komentáře

10. 4. 2008

Asi většina lidí slyšela v posledních týdnech něco o tom, jak se řeší přidělování dotací na kulturu v Praze. Situace je mnohem závažnější než vypadá, díky reformě, kterou prosadili lidé jako Milan Richter a Ondřej Pecha, bude divadlo Semafor (a nejen to) pravděpodobně muset z finančních důvodů ukončit svou činnost.

O co jde? Dobře problém přibližuje ve svém článku členka grantové komise hlavního města Prahy, Yvona Kreuzmannová (najdete jej zde na webu Hospodářských novin ).
Jde o to, že na jedné straně leží podnikatelský sektor působící na relevantním trhu zábavy a cestovního ruchu, tedy komerční směr, který se orientuje na masové publikum. Na druhé straně je sektor neziskový, vykonávající veřejnou službu v kultuře, pro který masový trh není určující. Tím pádem ale pochopitelně nemá stejné zisky a granty jsou pro něj nezbytné. Je zbytečné zdůrazňovat, do které kategorie patří divadlo Semafor.

Proti rozdělování grantů, resp. zavedení plošné dotace na vstupenku se postavila petice, za kterou stojí Jakub Špalek, Miroslav Táborský, Ondřej Vetchý a Taťána Fischerová nebo ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. Ohroženo není jen divadlo Semafor, ale také třeba Archa, Divadlo bratří Formanů, Divadlo v Celetné, Galerie kritiků nebo Galerie Futura. radní Milan Richter  (zdroj www.tyden.cz)

Petice mimo jiné požaduje i odvolání člověka, který je za to zodpovědný, tedy ing. Milana Richtera (na obrázku). Ten zdá se nevidí rozdíl mezi ziskovými organizacemi a neziskovými, které bez grantu nemohou svou existenci udržet. Na adresu lidí, kteří petici zorganizovali, řekl: "Chtějí veřejné peníze pro sebe, nemyslím si, že jim jde až tak o kulturu," (viz: tyden.cz). Vzhledem k tomu, že tato petice vystihuje i postoj Semaforu, zajímalo by mne, zda by pan Richter to samé řekl do očí třeba právě Jiřímu Suchému. 

Divadlo Semafor má příští rok oslavit 50 let své existence. Z toho 30 let bojovalo proti hrozícímu zrušení ze strany komunistického režimu, kterému bylo trnem v oku. Je asi ironií, že nyní pravděpodobně ukončí svou činnost díky reformě člena ODS, tedy strany, která je na opačné straně spektra naší politické scény.
Bohužel je situace víc než vážná, a i optimista Jiří Suchý konstatoval, že padesátého výročí se bohužel divadlo pravděpodobně už nedočká. Na druhé straně, jak se dočteme na webu jeho bratra Ondřeje Suchého, www.semanovice.cz , snaží se udržet si humor i nadále, ohrožené 50. výročí divadla konstatoval slovy, že 49 je nakonec také hezké číslo. 

Více ještě na : Aktuálně.cz

S ohledem na důležitost převzato z: www.semafor.wdr.cz

Lukáš Berný © www.semafor.wdr.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 09. 04. 2008.