Ondřej Suchý: Z jídelníčku klaunů a komiků (18) Barbara Polomská

Rubrika: Publicistika – O slavných lidech

Z jídelníčku klaunů a komiků (18)

Kuchařka pro milovníky filmového smíchu, pro milovníky
smíchu cirkusových šapitó či smíchu kabaretních scén.

Nebojte se, nepůjde ani o neukousnutelné řízky, ani o vystřelovací švestkové knedlíky, ani o slané žloutkové věnečky, o kyselé pudingy či naopak o slazené zavináče. Cílem tohoto nového seriálku je nabídnout vám k ochutnání některá z jídel dosud třeba nepoznaných, na kterých si pochutnávají (anebo pochutnávali) ti, kteří vás jindy a jinde, než u jídelního stolu, dokázali rozesmát…

Věřte–nevěřte, ale s populární polskou herečkou Barbarou Polomskou si dopisuji od svých jedenácti let! Adresu jsem na ní vyloudil na karlovarském filmovém festivalu v roce 1956 a v roce 1965 jsem za ní přijel do Lodže jako novopečený novinář, abych s ní napsal první interview. V roce 1992 už jsem pak mohl paní Barbaru pozvat do svého televizního pořadu Kavárnička dříve narozených a přichystat jí tam překvapení – setkání s hercem, se kterým hrála hlavní roli v česko–polské veselohře Co řekne žena. Tím hercem byl Josef Bek, který od první chvíle paní Barbaru-Bášenku rozesmával svými vzpomínkami na natáčení.

Ve společnosti Josefa Beka ve filmu Co řekne žena.

Tady z nich je aspoň pár.

Josef Bek: „Co řekne žena... Tu nabídku jsem dostal v roce 1956. Přišli za mnou scénárista Vašek Jelínek a režisér Jaroslav Mach a já neodolal, protože jsem se mohl poprvé dostat za hranice na­šeho státu! Byl jsem poprvé u Baltického moře, polsky jsem se naučil „přeprašam“, to kdybych snad o někoho zavadil, abych nedostal pár facek, a s hrůzou jsem si uvědomoval, že je tam spousta stejných slov jako u nás, jenomže vždycky znamenají něco jiného a vždycky je to něco nemravného!

Ve festivalových novinách se objevil tento obrázek na kterém jsem se teprve nedávno poznal. Ne, nejsem ten kluk v popředí, ale až ten v pruhovaném triku. Na autogram způsobně čekám opodál... To je pravda. Hned první večer se konala večeře na naše uvítání, seděly tam dámy, přinesli šunku, já jako slušně vychovaný člověk řekl: ‚Dobrou chuť! - a ty dámy spadly pod stůl! Tak jsem začal od té doby říkat „smačnego“, protože kdybych vám řekl, co tam znamená dobrou chuť, tak se rozejdete do svých domovů a budete o mně rozšiřovat, že jsem pěkný čuňáček…

Točili jsme v krásných přímořských lázních Sopotech, od rána svítilo sluníčko, byla polední pauza, tak jsem si řekl: Trochu se opálíš. Svlékl jsem se do plavek – tenkrát jsem ještě mohl – lehl jsem si do písku a tvrdě jsem usnul. Za chvíli mě vzbudila Bášenka a říká: „Ty, Pepiku, kde ty bylém, ja tě dvě godiny šukala!“ Já povídám: „Jó, holčičko zlatá, o tom já vůbec nic nevím!“ Tak jsem se vylekal, jestli jsem něco nezaspal, anebo jestli tam nemají snad jinou techniku...

V Polsku vůbec jsou nádherná děvčata, to je ostatně vidět na Bašce, a všechny se tam jmenují Bášenka, tak to člověk nemůže zvorat, a kdybyste si tam chtěli něco začít v půl sedmé večer, tak musíte říct: „Pani šanovna, choď do mně v půl do šudmej na piščošky!“

Když jsem se vrátil z Polska, kde jsem pobýval třičtvrtě roku, tak hlavně pány zajímalo, jak se mi spolupracovalo s Barbarou Polomskou a vůbec nebrali ohled na to „co tomu řekne žena“. Tedy - moje žena! Nu, samo­zřejmě, když jsem se každý den pohyboval před kamerou s tak půvabnou dívkou a mohl se jí dívat zblízka do očí, tak se mi spolupracovalo ohromně!

Tuto fotografii mi Barbara poslala ještě téhož roku 1956 spolu s krásným dopisem, ve kterém se mě například ptala, jestli „5. třída“ znamená 5. klasa, a abych od ní nezapomněl pozdravovat maminku.Ovšem měl jsem to zpestřené tím, že kameramanem filmu byl její první manžel Lampa, takže ten po mně pořád koukal skrz kameru a hlídal, aby mi náhodou neujely nohy. Pak jsem tam také byl jediný herec z Československa, tím pádem jsem se musel držet zpátky, že, a navíc i ve scénáři byla hranice, kam až jsem směl: Třeba když užuž jsem se měl konečně v tom filmu vymáčknout, jestli mám Bášenku rád, tak jsem řekl, že miluju – Polsko! To byl hezký vztah, viď, Bášenko?“

 Zbývá dodat, že si Barbara Polomská zahrála ještě v dalším našem filmu, v česko-jugoslávské hudební komedii Hvězda jede na jih. Spolu jsme si psali i v dalších letech a letos mi paní Barbara připomněla neuvěřitelný fakt, že naše přátelství trvá už rovných 55 let!

 Vzhledem k tomu, že se v životě uplatnila mnohokrát jako komediální herečka, samozřejmě, že nemůže v tomto našem seriálu chybět…

BIGOS

  • 1 kg kyselého zelí
  • 60 dkg čerstvého zelí
  • 1 kg vepřového masa
  • 30 dkg klobásy
  • 20 dkg cibuje
  • sušené houby
  • sušené švestky
  • červené víno
  • sůl
  • pepř
  • bobkový list
  • nové koření

Barbara Polomská na snímku z poslední doby.Sušené houby namočíme několik hodin předem. Kyselé zelí pokrájíme, zalijeme horkou vodou a dáme vařit. Odděleně vaříme pokrájené čerstvé zelí s houbami. Maso nakrájíme na kostičky a smažíme zvlášť, potom ho přidáme do čerstvého zelí a vaříme. Když je čerstvé zelí měkké, přidáme ho ke kyselému a vaříme dál do měkka. Když je bigos téměř hotový, přidejte do něj nakrájenou klobásu, sušené švestky, bobkový list, nové koření, sůl a pepř podle chuti, a červené víno.

ŠARLOTKA (Jablečný koláč podle Barbary Polomské)

Těsto:

  • 50 dkg hladké mouky
  • 18 dkg tuku (máslo, margarín)
  • 10 dkg cukru
  • 2-3 vejce
  • několik lžic smetany (jogurt, kefír)
  • 3 sáčku prášku do pečiva
  • trochu soli

Náplň:

  • 80 dkg jablek
  • 8 dkg cukru
  • lžíce strouhanky
  • skořice
  • vanilkový cukr podle chuti
  • moučkový cukr
  • tuk na vymazání plechu

A tady vám Barbara přeje všem DOBROU CHUŤ!Mouku smícháme s tukem, vejci, smetanou, cukrem a solí. Uděláme těsto. Na chvíli ho uložíme do lednice. Jablka oloupeme, nastrouháme a přidáme cukr, vanilkový cukr, skořici, strouhanku a vše promícháme.

Do odloženého těsta z lednice přidáme kypřící prášek a znovu zpracujeme. Těsto rozdělíme na větší a menší díl. Obě těsta vyválíme na silnější a tenčí placky. Silnější položíme na vymazaný plech (formu), posypeme jablkovou náplní a přikryjeme druhou, tenčí plackou. Okraje namačkáme, aby se obě těsta spojila. Povrch můžeme potřít rozšlehaným vejcem a posypat krystalovým cukrem. Pečeme v dobře vyhřáté troubě po dobu 3 hodiny.

Barbara Polomská (1934)

Vedle dvou již jmenovaných filmů v české koprodukci jsme Barbaru Polomskou viděli například v polských snímcích Poklad kapitána Martense, Eroika, Dvě žebra Adamova a dalších. Po uvedení veselohry Co řekne žena se prý v Polsku o Barbaře psalo: "Bašia Polomska, naša exportova gviazda".

Naše setkání v devadesátých létech v televizní Kavárničce dříve narozených. „Právě tento film mi přinesl v Polsku velkou popularitu a spolu s ní nejen spoustu nových filmových rolí, ale také cesty na filmové festivaly v mnoha částech světa,“ vzpomíná paní Barbara dodnes. V roce 1994 jí připravilo Muzeum kinematografie v Lodži velkou oslavu za 40. let práce u filmu, v roce 1997 jí Hudební divadlo v Lodži nabídlo roli v muzikálu Sestřičky. (Už kdysi tu vytvořila s úspěchem hlavní roli Lízy v muzikálu My Fair Lady!) „Úkol jsem neměla lehký, musela jsem opět zpívat a tančit, ale vše dopadlo v Sestřičkách dobře a já v tomto představení hrála mnoho let. Teď už se ale zdržuji víc doma. ‚Vystupuji‘ především v roli manželky, matky a babičky a konečně mám také čas těšit se z přírody. Miluji louky, lesy, pole a pěšky nebo na kolech podnikáme s manželem časté výlety.“

Pokračování příště...

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 24. 11. 2011.