Ondřej Suchý: Z jídelníčku klaunů a komiků (17) Darek Vostřel
Rubrika: Publicistika – O slavných lidech
Z jídelníčku klaunů a komiků (14)
Kuchařka pro milovníky filmového smíchu, pro milovníky
smíchu cirkusových šapitó či smíchu kabaretních scén.
Nebojte se, nepůjde ani o neukousnutelné řízky, ani o vystřelovací švestkové knedlíky, ani o slané žloutkové věnečky, o kyselé pudingy či naopak o slazené zavináče. Cílem tohoto nového seriálku je nabídnout vám k ochutnání některá z jídel dosud třeba nepoznaných, na kterých si pochutnávají (anebo pochutnávali) ti, kteří vás jindy a jinde, než u jídelního stolu, dokázali rozesmát…
Recept oblíbeného a jednoduchého jídla herce, komika a direktora z někdejšího Divadla ROKOKO, Darka Vostřela, mi prozradila jeho bývalá kolegyně a blízká přítelkyně Saša Vebrová:
„V posledních letech žil Darek sám. A to podle hesla, sám si vařím, sám si peru. A protože jako každý chlap neměl rád dlouhé čekání, složité recepty a hlavně spoustu nádobí, tak se snažil vymýšlet si recepty nové, pokud možno do jednoho hrnce. Pamatuji si, jak byl blažený, když se mu povedl takový eintopf - Bašta starého mládence.“
VOSTŘELOVY VEPŘOVÉ NOŽIČKY
(aneb Bašta starého mládence)
- 4 vepřové nožičky
- 1/2kg nakládaného zelí
- olej
- 1 velká cibule
- kmín
- sůl
- chléb
Saša Vebrová pokračuje: „Do papiňáku dal trochu oleje, nakrájel cibuli, přidal vepřové nožičky a pytlík zelí, posypal kmínem a solí, celé to zalil vodou a šoupnul na sporák.
Po hodině papinování vyndal něco, co se částečně lepilo a tvořilo takovou zajímavou hromadu (kostičky zůstaly na dně), ovšem chuť to mělo skvělou!
S krajíčkem chleba - úžasná kombinace!
Ačkoliv byl Darek vinař, s chutí si po tomto pokrmu loknul piva.“
Darek Vostřel (1929–1992)
Darek Vostřel byl český herec, komik, zpěvák, scenárista, divadelní organizátor a manažer. Ve svých uměleckých začátcích, ale i později, používal někdy pseudonym Kristián Bambas. V roce 1952 ukončil studium na DAMU, po škole byl angažován v Jihlavě a během základní vojenské služby působil ve vojenském uměleckém souboru Vítězná křídla, kde se v roce 1955 poprvé setkal s Jiřím Šaškem s nímž vytvořil dvojici VOŠA.
Darek Vostřel s přítelkyní Sašou Vebrovou
Po zrušení souboru se vojenská herecká skupina stala základem Pražského estrádního souboru (PKS). V roce 1957 objevil soubor v centru Prahy nevyužívaný divadelní sál, ve kterém dříve bývalo legendární divadlo ROKOKO. A právě zde zahájil Vostřelův soubor 1.února 1958 svoji činnost, coby druhé z pětice prvních tzv. divadel malých forem (prvenství patřilo brněnskému kabaretu Večerní Brno).
S Ivou Janžurovou v seriálu Píseň pro Rudolfa III.
Po zrušení divadla ROKOKO v roce 1972 byl v důsledku probíhající normalizace soubor rozpuštěn. Vostřel pak nesměl veřejně vystupovat a až o něco později dostal se Šaškem příležitost vystupovat jako estrádní komická dvojice v rámci estrádních programů agentury Pražského kulturního střediska (PKS). V roce 1989 se dvojice rozpadla a nemocný Vostřel odmítl obnovení svého divadla ROKOKO. Pod značkou VOŠA ještě chvíli redigovali s Jiřím Šaškem humoristickou stránku Kvítko ve Svobodném slově a naposledy pak společně vystoupili při zájezdu pro krajany ve Švýcarsku, v roce 1991.
Darka Vostřela si pamatujeme ze šedesátých let minulého století z filmů Kdyby tisíc klarinetů nebo Šíleně smutná princezna a z televize, kde nás bavil v seriálech Robot Emil, Klapzubova jedenáctka, Píseň pro Rudolfa III, anebo Vysílá studio A.
S Jaroslavem Marvanem ve filmu Šíleně smutná princezna
Pokračování příště...
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 17. 11. 2011.
Ondřej Suchý
OSOBNOSTI POZITIVNÍCH NOVIN
Jitka Molavcová | |
Karel Šíp | |
Ivo Šmoldas | |
Ivan Kraus | |
Jan Vodňanský | |
Dáša Cortésová | |
Vladimír Just | |
Miloslav Švandrlík |