Jitka Dolejšová: Hravá písmena Miloslava Fulína

Rubrika: Publicistika – Doporučení


Napadlo vás někdy, že písmeno „f“ vypadá jako lidská postava? Připojíme-li zrcadlově druhé stejné písmeno, objeví se dvě siluety lidí, kteří si přátelsky podávají ruce. Originální nápad.

Nevyčerpatelným zdrojem podobných nápadů, jako je tento, je pan MILOSLAV FULÍN (*1928), knižní grafik a grafický designér. Ta dvě přátelská „ef“ tvoří jeho copyright značku. Jsou vytvořena bez počítače, stejně tak, jako celá tvorba Miloslava Fulína.

Tento významný grafik má obdivuhodnou schopnost vidět písmena nejen jako grafické znaky z pohledu grafika a výtvarníka, ale i jako symboly z pohledu filozofa, básníka a psychologa.

Když jsem se dozvěděla, že nakladatelství VESTRI uspořádalo v galerii Nová Síň výstavu tohoto českého typografa, nelenila jsem a navzdory tropickému dni vyrazila do vyprahlého centra naší mnohověžaté matičky.
Výstava „Písmoviny a písmovinky“ byla pojata jako propagace k již vydané stejnojmenné publikaci. Přijměte proto pozvání i vy. Slibuji, že horko vám nebude, ani vás nebudou bolet nohy. Pohodlně se posaďte, pro osvěžení popíjejte příjemně vychlazený nápoj a otevřete se mnou dveře do výstavní síně…

Ještě než na nás přijde u pokladny řada, zapátrejme v paměti, kde všude už jsme se s knižní grafikou Miloslava Fulína mohli setkat. Výčet publikací by vydal na dlouhý seznam. Proto jen namátkou:
• Kouzelný Český ráj autora Siegfrieda Weisse, kde se podílel i na výběru snímků;
• Lužické a Žitavské hory od stejného autora;
• Svět starožitností (1. a 2. vydání) autora PhDr. Slavomíra Pejčocha, píšícího pod pseudonymem RAVIK (patří také mezi autory Pozitivních novin);
• Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol;
• Mika Waltari: Tajemný Etrusk.
                        


Na úvod naší exkurze několik zajímavých informací o Miloslavu Fulínovi. Tento výtvarník v oboru užité a propagační grafiky, typografie a tvorby písma se narodil 15. února 1928. Vyučil se sazečem, pak studoval soukromě – je autodidakt. Zabývá se kaligrafií, je autorem četných značek a typogramů. Po celý život se zabývá užitou grafikou, zejména knižní. Získal řadu ocenění v soutěžích Nejkrásnější knihy a Krásné knižní písmo.



Kresby, malby a knižní grafiku Miloslava Fulína spojuje originálnost, precizní provedení, jistá ruka a dokonalá kompozice. Písmena jsou seskupována do výtvarných obrazců, kdy kresby vstupují do písmen a textů, a písmena nebo texty zase do kreseb. Pan Miloslav Fulín dokáže svou grafikou vyjádřit vztahy a protiklady pojmů, pouhými písmeny postihuje stav mysli nebo se inspiruje různými osobnostmi. Originálně využívá symetrická písmena ve vertikální kompozici.

Místo dalších slov dám prostor fotografii. (Omluvte, prosím, zhoršenou kvalitu snímků, která je způsobena tím, že vystavené grafiky byly za sklem. Pokud si však zakoupíte publikaci „Písmoviny a písmovinky“, vaše prožitky a dojmy nebudou ničím rušeny.)

        









        Výstavu korunuje bílý grafický list s velkou černou tečkou a textem: TEČKA - POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ

                                                           

                                                         Tak nashledanou při další reportáži. 
                                                         TEČKA – POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ


OHLASY NA ČLÁNEK

 

Foto © autora

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 13. 08. 2009.