Unikátní skanzen středověkého městečka ŘEPORA
Česká lidová architektura vrcholného středověku. Středověké městečko bylo vybudováno s cílem navodit co nejpřesnější atmosféru tehdejšího života. Návštěvníci se zde mohou při prohlídce stavebních technologií, materiálů a řemesel na okamžik přenést do 14.století. Městečko bylo postaveno za použití původních stavebních technologií a materiálů, jako je dřevo, hlína, kámen a sláma. Interiéry staveb jsou vybavené replikami historických předmětů a oživovány dobovými postavami a ději. Můžete se zde seznámit s řemesly našich předků i se starými lidovými obyčeji a zvyky. Jeho unikátnost spočívá i v tom, že čas od času městečko ožívá dobovými kulturními akcemi. Řeporu tvoří šest usedlostí s obytnými domy, hospodářskými stavbami, kostelík, krytá tržnice a tvrz - vše seskupeno kolem centrálního náměstí. Městečko je částečně obehnáno vodním a palisádovým opevněním se třemi branami. |
Ke vchodu do areálu se dostanete pohodlně za pár minut od metra B - Stodůlky z nedalekého stejnojmenného pražského sídliště.
Jakmile projdete nenápadnou vstupní branou, čeká vás sestup do údolí....
... v němž jako mávnutím kouzelného proutku okamžitě zapomenete na to, že jste v Praze 21.století.
Čeká zde na vás například usedlost rychtáře, do které můžete klidně vstoupit a na vlastní oči se přesvědčit, jak se tehdejšímu vládci městečka a jeho rodině žilo.
Pak už následuje jeden domek za druhým, v nichž na vás čeká více či méně překvapení v podobě skromného vybavení.
(
My jsme měli to štěstí, že jsme městečko navštívili v době, kdy zde probíhal jeden z názorných rychlokurzů základů šermu.
Po jeho skončení jsme si mohli vyzkoušet tíhu středověkých mečů a některých součástí brnění. Mladí rytíři se ovšem museli spokojit s dřevnými zbraněmi.
|
Středověké městečko ŘEPORA najdete kousek od stanice metra Stodůlky v Praze 13. Otevřeno je denně od 10 do 17 hod. Vstupné: dospělí 50 Kč , děti od 6 do 15 let 40 Kč, děti do 1 metru zdarma, rodinné vstupné (dvě děti, dva dospělí) 130 Kč.
www.repora.eu Fotomapu najdete zde
|
Foto © Pavel Loužecký
Foto © Pavel Loužecký
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 07. 08. 2009.