Když se mi dostala do rukou nová kniha Miroslava Sígla, encyklopedie KDO BYL A JE KDO: MĚLNICKO – KRALUPSKO – NERATOVICKO (vydalo ji pražské nakladatelství Libri), okamžitě mě napadlo, že článek, jímž ji budu doporučovat čtenářům, začnu větou: Kéž by mně bylo dopřáno tolik síly a zdravé mysli, abych dokázal v jednaosmdesáti letech (tolika let se právě M. Sígl dožívá) vydat podobně obsáhlou a zasvěcenou knihu! Zasloužili by si ji ti, kteří jsou pro změnu zase mým prvořadým předmětem zájmu - zapomínaní čeští herci, zpěváci a hudebníci. Miroslav Sígl dokázal přemoci všechny nepřízně osudu (ztrátu rodinného domu při záplavách v roce 2002, nečekané zdravotní potíže manželky i své vlastní) a v roce 2005 se pustil do obdivuhodného díla – začal psát encyklopedii. „Poděkování si zaslouží moje manželka Jiřina, bez jejíhož klidného zázemí a tepla domova bych ztěží ve svém věku podobnou práci dokončil,“ říká dnes autor. „Zvláště po osudových ranách, které nás potkaly (v mém případě navíc mozková mrtvice). Abychom nepřišli o zdraví vůbec a poslední zbytky paměti, absolvovali jsme internetový kurz, navíc přednáškový cyklus spojený se cvičením a trénováním paměti. Bez internetu a e-mailové pošty bych podobnou práci nemohl vůbec podstoupit!“
Ta poslední věta pana Sígla by měla být výzvou všem lidem seniorského věku! Internet a elektronická pošta dovedou člověku nejen život obohatit a zpestřit, ale i zkvalitnit. Nemohu při této příležitosti nepřipomenout všem, kdo už někdy k počítači „přičichli“, aby si vyhledali internetové POZITIVNÍ NOVINY a přečetli si tam pod titulkem „Senioři k počítačům!“, jaká svědectví tam v rubrice Ohlasy podávají čtenáři v důchodovém věku!
Ale abych se vrátil k encyklopedii Miroslava Sígla. Nejlépe ji představují fakta, která zaznamenal sám její autor: „Studoval jsem v archívech, muzeích a knihovnách, vedl desítky osobních rozhovorů, najezdil stovky kilometrů. Do konce roku 2006 rozeslal v souvislostí s celkovou agendou a upřesňováním konečných dat na tři tisíce e-mailů, napsal stovky dopisů těm, kteří nemají internet, postupně rozšiřoval svoji regionální knihovnu o nové či antikvární knihy a publikace. Definitivní rukopis má na počítači milión sto tisíc znaků. V encyklopedii má své heslo 75 měst a obcí, 1745 jednotlivců, dále je v přehledech uvedeno ještě 1039 ředitelů škol a 282 kronikářů. Kromě toho mnohdy uvnitř některých hesel jsou stovky dalších jmen a odkazů. Dá-li si někdo práci, může zjistit, že encyklopedie obsahuje více než 10 000 údajů a dat.“
Encyklopedie obsahuje jména slavných osobností, umělců, spisovatelů, skladatelů, hudebníků, pedagogických pracovníků. Jsou zde uvedena hesla lidí z domácího i zahraničního odboje, legionářů, příslušníků Královských leteckých sil RAF, významných členů Sokola, v minulosti zakazovaných farářů, odborníků a představitelů různých povolání, typických pro Mělnicko - hesla vinařů, cukrovarníků, košíkářů, veslařů. „Ať jsem se snažil o sebepřesnější a komplexní důkladnost,“ dodává Miroslav Sígl, „jsem si jist, že jsem na někoho zapomněl a že jsem se dopustil určitých chyb u některých jednotlivců. Proto prosím všechny, pokud na něco podobného přijdou, aby mi tyto skutečnosti oznámili! O všech upřesněních budu informovat místa, kde bibliografické údaje shromažďují a nevylučuji ani vydání Dodatků.“
Už několik dní si pročítám encyklopedii KDO BYL A JE KDO: MĚLNICKO – KRALUPSKO – NERATOVICKO. Těší mě, že v ní nacházím hesla hereček a herců, jako jsou či byli Stella Májová, Ljuba Hermanová, Ladislav Fialka, Bedřich Zelenka, Bořík Procházka, Jaroslav Vízner, Zdeněk Matouš a další. Těší mě, že autor připomíná skladatele Eduarda Ingriše či legendární Mařenku Zieglerovou, z mladších pak že neopomněl například mělnického rodáka, filmového režiséra Karla Smyczka. A s překvapením se teprve z této knihy dovídám, že na Kokořínsku často pobýval zpěvák, herec a sochař Václav Irmanov nebo televizní režisér Jaromír Vašta. Mohl bych ve výčtu známých a zajímavých jmen pokračovat, ale myslím, že lepší bude, když si je v knize Miroslava Sígla objevíte sami. Vřele vám ji doporučuji!
(Psáno pro Týdeník Mělnicko)
V encyklopedii Miroslava Sígla jsme si četli i s Lupinem. Dlouho jej to ale nebavilo; chyběla mu v ní hesla slavných psů tohoto kraje… (foto: Johana Suchá) |