Adéla Muchová: Láska hory přenáší… a vzdělání (maturitu?) přináší

Rubrika: Publicistika – Postřehy

Nespala jsem celou noc. Úmyslně. Důvodem byla blížící se maturita mého vysněného prince a mé skromné rozhodnutí mu v tuto těžkou chvíli nějak pomoci. Byla jsem sama teprve čerstvá středoškolačka, takže maturu jsem zákonitě brala jako nejtěžší ze životních zkoušek, jejíž úspěšné složení není zákonitě úspěšné. Tedy, nemuselo by být…

Tak aspoň znělo mé východisko, když jsem se rozhodovala pro hrdinský skutek nočního bdění. Doufala jsem, že tím mohu jistému studentovi úspěch zkoušky když ne přímo zaručit, tak alespoň výrazně zpravděpodobnit. Aniž by to ON tušil (měla jsem vážné pochybnosti, zda vůbec tuší mojí náklonnost), zvolila jsem metodu dobrovolného bdění vyplněného meditováním, rozjímáním a vůbec podobným vzpomínáním na toho, jehož „dospělost“ byla pochopitelně i v mém vlastním zájmu.

Zvolila jsem víkend, kdy jsem byla s přáteli mimo město, a tak mne nemohla lákat vlastní vyhřátá postel ani rodiče do ní mne honící.
Zpočátku to šlo dobře. Kolem půlnoci však přátelé odešli spát a já začala být ospalá, ve tři nad ránem jsem opakovaně usínala nad knížkou a meditací, trénovala probouzení z mikrospánku a opětovně upadala do blaženého nevědomí.
K smrti unavená jsem konečně kolem šesté ranní usoudila, že úkol byl splněn - noc je za mnou - a mohu si jít odpočinout.

A tak, i když dodnes nevím, zda za úspěšným složením mladíkovy maturity byla má probdělá noc, nebo -zhola pragmaticky - jeho odborné schopnosti (i když pochopitelně inklinuji k prvnímu vysvětlení), mám dobrý pocit z toho, že jsem pouhou láskou posunula vzdělání lidstva o kus dál. A stálo to jen jedinou probdělou noc! I když…
Mnohem později jsem se pak provdala za jiného, značně staršího mladíka a volba to zřejmě nebyla náhodná. Velmi záhy jsem si totiž spočetla, že v době jeho maturity mi bylo teprve devět let. No, nebyl to vlastně sňatek z rozumu? 

Ilustrace exkluzivně pro Pozitivní noviny © Iva Pospíšilová, www.bitmapsisters.com

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 24. 06. 2007.