Vladimír Kulíček: Je to ve hvězdách!

Rubrika: Publicistika – Zbývá dodat...

Tak už se moc dlouhou dobu nedějí žádné nepřístojné věci: Nikdo nikoho nepřepadl ani neokradl, pobočka České spořitelny v Karlíně nebyla třikrát vyloupená, na našich silnicích se nepřihodila ani jedna dopravní nehoda a tudíž nebyl nikdo zraněn, natož usmrcen, nezřítilo se žádné vojenské letadlo do sídliště ani policejní vrtulník na pláž u Orlíku, nikdo nic nepašoval ani nevyráběl pokoutně alkoholické nápoje z lihu, dovezeného jako úplně jinou látku, stručně vyjádřeno – málem nuda.

Před několika lety se objevila v novinách Metro zajímavá zpráva. Tyto noviny jsou určeny hlavně pro nemajetné, zchudlé zpauperizované a jim na roveň postavené vrstvy, protože je zdarma, ale berou si ho všichni. Samozřejmě také důchodci, kteří sice dostali valorizovaný důchod k 1.8.1999 přibližně o 300 Kč, mnozí ale jen o nějakých 250 Kč a současně jim bylo upraveno nájemné zvýšením o 450 Kč. Že na ostatní potřeby, hlavně léky a jiné potřeby se stoupající cenou už nezbude, není potřeba zvláště zdůrazňovat. Přesto se našli publicisté tvrdící, že vláda tou valorizací plýtvá zbytečně, protože inflace nestoupla ještě o potřebných 5% nutných k tomu, aby valorizace byla povinná.

Zpět ale ke zprávě z novin Metro. Sdělila, že pan exministr obrany Antonín Baudyš se dal na astrologii a předpovídá, že srpnové zatmění Slunce (11.8.1999) ovlivní nepříznivě stabilitu Ruska s dopadem na okolní svět. Důsledky nebeského jevu se prý projeví plně v květnu příštího roku. Zatmění je nutno chápat v kontextu s velkou konjunkcí Jupitera a Saturna a s velkým spéliem planet – mnohonásobnou konjunkcí, které nastanou příští rok v květnu.
Z toho pan exministr vyvozuje, že srpnové zatmění se bude týkat především destabilizace Ruska se všemi důsledky, které pro to budou vyplývat pro zahraničí. Nezůstalo jen při této zprávě.
O dva dny později se pan exministr objevil osobně na obrazovce, aby sdělil, že zatmění bude trvat 3,5 hodiny a tudíž nemilé věci se potom budou dít následně po dobu 3,5 roku.
Nějak při té zprávě uniklo, že totální zatmění nebude v České republice vůbec, jen částečné, že to totální nebude nikde trvat více jak 2,5 minuty, i v Praze to částečné nepřesáhne 2 hodiny 42 minut a 16,4 sekundy. Ale proč by se měl pan exministr zabývat takovými prkotinami, stejně se dá předpokládat, že to veřejnost pořádně neví.

Celé mně to připomnělo vdovu Cicvárovou: Té jednou námořní kapitán a velitel lodi sdělil, jak dlouhý má šíf a ona mu obratem vyvěštila, jaké nemoce prodělala jeho babička v dětství. Jako každý věštec a astrolog věděla, že je třeba předpovídat věci nad míru a potom to většinou vyjde.
Věděli to i kněží, kteří vykládali nesrozumitelné hýkání věštkyně Pýthie v Delfách samozřejmě vždy tak, aby se jim to hodilo do krámu. Věděli to i takové prorocké kapacity, jako byli Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel, Daniel až po Zachariáše a Malachiáše. Pokud si pak nejsem jistý, stačí prorokovat hodně zmateně a nejasně, ať si potom čtenář vybere a vyloží si to jak chce, nebo o to někoho požádá a ten to potom vyloží zase tak, aby mu to momentálně vyhovovalo.

Těch nebeských úkazů je každým rokem habaděj, konjunkcí, že by s nimi pytel naplnil, občas se mezi nimi klidně najde ta konjunkce vícenásobná. Pokud by člověk byl ochoten cestovat po celé zeměkouli, měl by možnost vidět totální zatmění Slunce prakticky každým rokem – a nic se nestane zvláštního, jenom zase ty časté věci na Zemi, jako vždycky.
Zmíněná vdova Cicvárová nebyla v době „předplyšákové“ ještě vdova a měla významné postavení na bytovém úřadě, kde měla značný vliv na přidělování bytů. Tvrdilo se, že má plný šifonér „všimných bonboniér“ a obálky od úplatků si schovává jako trofeje do spodního šuplíku psacího stolu s poznámkou - kolik, od koho a za co.
Přešel „plyšák“, Cicvárová odvedle ovdověla – a dala se na astrologii. Šla na to vědecky.
Z odborných knížek si vypsala takové ty odborné výrazy jako efemeridy, konjunkce, meridián, aberace, precese, nutace a podobně, aniž by přesně věděla, co to znamená. Předpokládala zcela správně, že to nebudou vědět ani její případní klienti, hlavně klientky, protože chlapi na ty kecy stejně tak moc nedají.
Nestačilo jí dokonce našich devět planet, přimyslela si několik dalších a sama si je pojmenovala. Aby byla i technicky vybavená, použila starou rouru od kamen, kterou pečlivě vycídila a zacílila na stojánku do okna směrem do nebe.
Když se přihlásila klientka, zadívala se zamyšleným pohledem do nebe a ani jí nevadilo, jestli to bylo ve dne nebo v noci. Pak spustila jako gramofon na elektrický pohon:
„Tak se nám to albedo nějak tlačí do aberace, to je nepříznivé znamení, ale zato zase Hebé stojí v trigonu a brzy bude v hexagonii s Vestou, takže milá paní, v příštím roce vás sice čeká řada nepříjemností, ale nevěšte hlavu, bude tam i hodně příjemných věcí a úspěchů. Budou také války, velká zemětřesení, povodně, ale i hezké počasí, hlavně pro vás, milá paní. Dostanu tisícovku.“

„To je ale astroložka, ta Cicvárová,“ říkají si s obdivem ženské z okolí. „Vždycky jí to vyjde!“
U Cicvárové je zase málem fronta a sbírá obálky do spodního šuplíku dál, jenom s poznámkou, co prorokovala posledně, aby se náhodou příště neutla.
Zprávy si všiml i Ferda Ajnfach, kterého je nutno jinak alespoň pětkrát šťouchnout do žeber, aby si něčeho povšiml. Povídá:
„To je ale obrovská škoda, že toho astrologa nenechali ministrem obrany, to by se projevilo na velikých úsporách v nákladech na armádu! Nebyl by třeba žádný generální štáb, jen málo generálů a důstojníků, žádná taktika, stačilo by, aby se pan ministr podíval na nebe a hned by řekl: „Pánové, táhneme na to, překročíme rubikon a zničíme velkou říši, hvězdy to říkají, tak žádné řeči a jde se na to!“

Nemějte Ferdovi za zlé, že je povaha jednoduchá, ale myslí to dobře, když se dá ze zatmění usoudit, jak bude příští rok v Rusku, proč by se nedalo z nějaké konjunkce usoudit, co je třeba provést v naší armádě, aby to moc nestálo a dobře fungovala, totiž aby se tam třeba nekradly zbraně. Stačilo by se podívat do nebe, a už tě mám, holomku, ukradl jsi pět pistolí a dva padáky. A hotovo.

Nedalo mi to. Když jsem náhodou potkal Cicvárovou, trochu se s ní znám, zeptal jsem se, co ona soudí o té předpovědi pana ministra, jako o tom Rusku, a tak. Trochu se zamyslela a potom řekla:
„Už jsem se na to trochu dívala, nemám stejný názor, podle mě to znamená něco docela jiného. Příští rok budou u nás dražší syrečky!“ 

Ilustrace exkluzivně pro Pozitivní noviny © Eva Rydrychová  http://evussa.wz.cz/index.html

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 04. 05. 2007.