Ondřej Suchý: Z jídelníčku klaunů a komiků (37) Anny Ondráková
Rubrika: Publicistika – J+O Suchý
Z jídelníčku klaunů a komiků (37)
Kuchařka pro milovníky filmového smíchu, pro milovníky
smíchu cirkusových šapitó či smíchu kabaretních scén.
Nebojte se, nepůjde ani o neukousnutelné řízky, ani o vystřelovací švestkové knedlíky, ani o slané žloutkové věnečky, o kyselé pudingy či naopak o slazené zavináče. Cílem tohoto nového seriálku je nabídnout vám k ochutnání některá z jídel dosud třeba nepoznaných, na kterých si pochutnávají (anebo pochutnávali) ti, kteří vás jindy a jinde, než u jídelního stolu, dokázali rozesmát…
Českému filmu-nemluvněti byla ještě do kočárku půjčena na hraní krásná hračka: živá panenka barbie, vlastním jménem Anny. Sotva si filmové nemluvně z Prahy poprvé s panenkou zahrálo, nadšeně zatleskalo. „To je ta nejhezčí a nejveselejší panenka, jakou jsem kdy mohlo na hraní dostat!“ pomyslelo si tenkrát, v roce 1919, kdy ještě neumělo nahlas říci ani á, ani bé.
Toto vše uvidělo sousední nemluvně-německý film a párkrát si panenku z Prahy půjčilo. I u sousedů, když se jim panenka Anny předvedla, všichni nadšeně zatleskali: „Tak půvabnou barbie, s tak mimořádným komediálním talentem navíc – to se v Evropě hned tak nevidí!“ Jo, to byla svatá pravda. Krasavice bylo možné tenkrát všude u filmu vidlemi přehazovat, ale komičky? Anny, příjmením Ondráková, se stala naším prvním ženským klaunem stříbrného plátna, klaunem s pohledem andílka a s temperamentem čerta…
On by se ten životopis Anny Ondrákové, která si na své vítězné tažení do ciziny zkrátila příjmení na Ondra, dal vyprávět opravdu jako pohádka: Celou Evropou uznávaný filmový režisér Karel Lamač, pro něhož byla celoživotní láskou, s ní natočil nejvíc filmů, a světově proslulý německý boxer Max Schmelling, za kterého se nakonec provdala, se na půlstoletí stal jejím věrným manželem.
Jednou manželská dvojice Anny a Max přijala pozvání na silvestrovský večírek do vily Vlasty Buriana, kde tou dobou byl kuchařem mistr svého řemesla Jaromír Trejbal. Ten pak ještě po mnoha letech na onen večer takto vzpomínal:
„Jednoho rána přišla paní Nina Burianová do kuchyně s telegramem, který oznamoval, že přijede na návštěvu slavná česká filmová herečka Anny Ondráková se svým manželem Maxem Schmellingem, mistrem světa v boxu. Chtěl jsem se při tomto nezapomenutelném setkání představit v nejlepším světle a připravil jsem toto menu:
Galantina z bažanta, šafránový rosol – Hovězí vývar s příchutí estragonu – Mořský jazyk s kozicemi – Plněné italské cannelloni – Krůtí mandlové kotouče – Jehněčí kýta anglická, plněné artyčoky – Skládaná jablka v županu – Čajová zmrzlina – Sýrová bomba – Mokka s hřebíčkem – ovoce.
Snad ani nemusím popisovat, jak si slavný boxer s těmito deseti chody poradil. Na přání Anny Ondrákové jsem k odpolední kávě připravil koblihy. Po obědě panská odnesla koblihy do čajovny, jenomže Max Schmelling je brzy objevil a ihned po obědě všech 16 koblih s chutí snědl. Odpoledne byly ke kávě už jen trapné rozpaky. Anny Ondráková byla podávanými pokrmy tak nadšena, že si odpoledne přišla do kuchyně pro předpis na mandlové kotouče a na čajovou zmrzlinu. Oba pokrmy jsem jí napsal a vše potřebné vysvětlil. Druhý den, když jsme se loučili, podal mi Max Schmelling ruku a já se ihned začal svíjet bolestí. Ovšem když jsem ruku otevřel – byla v ní tisícovka!“
Nebudu zde opisovat od Jaromíra Trejbala, jak se připravuje takových deset chodů; myslím, že postačí, když vyberu jen ty dva, které Anny Ondrákovou tak nadchly. Pan kuchař Trejbal je popsal v jedné ze svých dvou knížek, v nichž vzpomínal na dobu, kdy se z kuchyně pařížského hotelu Ritz dostal až do kuchyně našeho krále komiků.
Krůtí mandlové kotouče
- 50 g mandlí
- 80 g másla
- 4 řízky z krůtích prsíček (á 100 g)
- vejce
- hladká mouka a strouhaná střídka z veky na obalení
- olej na smažení
- sůl
Mandle spaříme, oloupeme a nahrubo nasekáme. Přidáme máslo, promícháme a z této hmoty utvoříme čtyři malé válečky, které necháme v lednici ztuhnout. Krůtí řízky naklepeme, osolíme, na každý položíme váleček z másla a mandlí a pevně zavineme. Potom obalíme kotouče v mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance a smažíme ve vyšší vrstvě oleje asi 12–14 minut. Podáváme se šťouchanými brambory a salátem z čerstvé zeleniny.
Čajová zmrzlina
- 1 l smetany
- 300 g cukru
- 2 lžíce kvalitního čaje
- 10 žloutků
- 200 ml jamajského rumu
- na ozdobu: 250 ml šlehačky
Svaříme smetanu, cukr a čajové lístky a za stálého šlehání horkou smetanu přecedíme na žloutky v míse a ušleháme. Do vychladlého krému vmícháme rum, přelijeme jej do nádoby zmrzlinového strojku a zmrazíme. Před podáváním ozdobíme zmrzlinu šlehačkou.
Anny (Ondra) Ondráková (1902–1987)
V němé éře filmu natočila u nás téměř tři desítky snímků. Úspěch slavila také čtveřice jejích českých filmů zvukových: On a jeho sestra, kde hrála s Vlastou Burianem – Kantor Ideál, kde byl jejím partnerem Karel Lamač – adaptace operety Polská krev – a Důvod k rozvodu, s Oldřichem Novým. V Německu a Rakousku hrála v rozmezí let 1925–1951 rovněž ve třech desítkách filmů.
Další filmy natočila v Anglii a ve Francii a písničky, které v některých zpívala, lze dodnes získat na nejnovějších zvukových nosičích nejen u nás nebo v Německu, ale třeba i ve Francii. V Anglii natáčela mimo jiné dvakrát pod režijním vedením legendárního mistra hororu Alfréda Hitchcocka. Přestože se Anny jako evropská filmová hvězda objevila naposledy na filmovém plátně ve svých 49 letech a dál už se věnovala jen životu manželskému a vlastní norkové farmě nedaleko Hamburku, svět na vzácně harmonické soužití těch dvou nezapomíná.
Píše-li se někde o Maxovi, píše se samozřejmě zároveň i o Anny. Ani v americkém filmu z roku 2002 o boxerských soupeřích Joe Louisovi a Maxi Schmellingovi – „Joe a Max“ – postava Maxovy slavné manželky nechybí; v tomto filmu si Aničku Ondrákovou zahrála známá australská herečka Peta Wilson.
Pokračování příště...
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 12. 04. 2012.