Josef Krám: Josef Škvorecký
Rubrika: Publicistika – Zbývá dodat...
S úctou při zprávě o úmrtí Josefa Škvoreckého
o jeho vztahu k Rychnovu nad Kněžnou
Román Josefa Škvoreckého Zbabělci (napsaný 1948–1949) vyvolal po vydání v roce 1958 skandál. Připomeňme aspoň my tady, že jejich 4. vydání, které vyšlo 1968 v nakladatelství Naše vojsko s ilustracemi maturanta rychnovského gymnázia 1943 Jiřího Šlitra, bylo za normalizace jako zakázané staženo z knihoven.
A kdo si připomene, že výrazná osobnost Pražského jara a signatář Charty 77 absolvent stejného rychnovského gymnázia v roce 1941 Jiří Lederer (1922 Kvasiny – 1983 Birnbach, Německo) byl jako redaktor v roce 1958 okamžitě propuštěn z Večerní Prahy, když si dovolil otevřeně vyjádřit svůj názor na tento román Josefa Škvoreckého?
Že Josef Škvorecký se svou ženou Zdenou Salivarovou založili v Torontu nejprestižnější exilové nakladatelství Sixty-Eight Publishers, víme. Ale už ani ne, že tři z obrazů dalšího absolventa rychnovského gymnázia (tehdy se jmenovalo jedenáctiletá střední škola) Rudolfa Plačka (*1941 Rychnov nad Kněžnou) využili Škvorečtí na přebalech knih vydaných v tomto nakladatelství, a to 1981 u knih Egon Bondy: Invalidní sourozenci, 1984 Jan Křesadlo: Mrchopěvci a 1991 Petr Kouba: Kráska, zvíře a já.
Dáno do širších souvislostí, počínaje 16. titulem Sixty-Eight Publisher se začaly na obálkách vydávaných knih pravidelně objevovat reprodukce obrazů autorů československého vnějšího i vnitřního exilu. Výjimku z patnácti knih předešlých tvoří Tankový prapor od Josefa Škvoreckého s pořadovým číslem 001. Z 224 vydaných knih se jedná tedy celkem o 138 reprodukcí původních děl 72 exilových či zakázaných autorů (s výjimkou obrazu na obálce č. 203, jehož autorem je francouzský malíř Christian Bouillé).
Pro srovnání: Předloni měl ve výstavní síni pražské knihovny samizdatové a exilové literatury LIBRI PROHIBITI (ta se stará nejen o exilové knihy, časopisy a noviny z dob totality, ale i o to, co v zahraničí vychází v současnosti) výstavu třicítky surrealistických artefaktů z období od roku 1976 (Nukleární rodina) po nejnovější (Jamsession). Pro její výstavní katalog v Libri prohibiti napsal úvod Josef Škvorecký a dal mu název Několik vět: Od studentských let jsem miloval surrealismus, který přežil moderní umění i tady za mořem, kde nějaký čas žil i Rudolf Plaček. Maloval obrazy pro svou krásnou ženu, která mu brzo umřela, a tak málokdo věděl, že žije ten skvělý malíř žije v Torontě. Když po pádu starého režimu věnoval časopis Revolver Revue jedno číslo přehlídce soudobé české malby, byl mezi nimi i obraz dvou nepodařených lidí na obrácené muchomůrce a u toho jenom zmínka „autor neznámý“. Jenže my jsme o Plačkovi věděli a ten obraz jsme dali na obálku Bondyho Invalidních sourozenců. Miloval jsem vždycky surrealismus, taky proto, že ho malíři uměli malovat. Toyen, Magritte, Hieronymus Bosch, Tanguy, Salvador Dalí žijí v mé amatérské paměti. A taky Rudolf Plaček. Ti všichni přežijí všecko.
Zakončeme Josefem Škvoreckým a rychnovským rodákem Karlem Poláčkem: Ono Škvoreckého nakladatelství vydalo jako svou 123. publikaci Poslední dopisy Doře, které uspořádal Poláčkův vnuk Martin Jelinowicz (na začátku 60. let student rychnovské průmyslovky). Škvorecký přijel na odhalení Poláčkovy busty v září 1967, tam se setkal mimo jiné s Lubošem Krejčím, s nímž sloužil u tankového praporu.
Připomeneme-li dalšího studenta rychnovského gymnázia a Šlitrova spolužáka do kvinty Vladimíra Šilhánka (pak přešel do náchodského gymnázia – otec tam byl přeložen), pak v Náchodě spoluzakládal studentský orchestr, o němž psal Josef Škvorecký ve Zbabělcích (Vladimír Šilhánek tam je jako Fonda).
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 12. 01. 2012.
PhDr. Josef Krám
OSOBNOSTI POZITIVNÍCH NOVIN
Blanka Kubešová | |
Ivan Rössler | |
Ladislav Gerendáš | |
Vladimír Just | |
Milan Lasica | |
Ondřej Suchý | |
Karel Šíp | |
Dáša Cortésová |