Miroslav Sígl: Polabský knižní veletrh bez Jana Řehounka
Rubrika: Exkluzivně – Aktuality
Ne, prosím, neobávejte se nejhoršího, ale náš milý kolega – autor literatury faktu (také oblíbených dětských knížek), jinak manažér výstav a veletrhů v polabské Lysé – Jan Řehounek (*1950), nakladatel z Nymburka, letitý spolupracovník Pozitivních novin, nám letos mnohým při zahájení Polabského knižního veletrhu chyběl.
Poznal jsem jeho příjemné nástupkyně Jaroslavu Pajerovou a Renátu Pilařovou, které mi smutně sdělovaly, že je dlouhodobě nemocný a hned tak se do své práce nevrátí… I mne přepadl trochu smutek při pomyšlení, kolik už obětoval nezměrného úsilí pro minulých sedm ročníků, nepočítaně sem dokázal pozvat mnoho přátel, významných literárních osobností a hostů, a to nejen kvůli knížkám. Milý Honzíku, ať Tě to moc nebolí, koukej se brzy uzdravit!
Polabský knižní veletrh – ano, zní to vznešeně, ale ono se totiž nic podobného široko daleko nepořádá, jezdí sem z Poděbrad, Nymburka, ale zejména z Prahy jste tu dnes pohodlným vláčkem (bezhlučným) za půl hodiny! Zkuste si v Praze udělat výlet do Letňan na výstaviště, pak oceníte výhodnost výstavního města v Lysé nad Labem. Seniorská zpáteční jízdenka z Prahy stojí pouhých 30 korun! Nejsou všude vydřiduši!
Celoročně se tu pořádají přitažlivé monotématické výstavy s originální náplní: Festival věštění (už potřetí přilákali sem stovky zájemců o magii, astrologii a předvídání budoucnosti), Dekorace, Čtyři dny se záchranáři (po kritických záplavách v roce 2002 a vzhledem k narůstající nehodovosti na našich silnicích, je o tuto tématiku velký zájem), Kůň a Jaro s koňmi (nádherná zvířata s nádhernými chovateli a jezdci včetně žokejů sem přijíždějí už 18 let!), Komunální technika (který organizátor výstav si troufl na podobnou akci!). Náš chov, Exotika, Kola a Rychlá kola, Výstava poštovních holubů (ano, ti ještě roznášejí poštu v době internetu a e-mailů), Ligna Bohemia, Svět barev, Řemesla, Dětský sen (to je velké lákadlo pro rodiče a jejich děti), Narcis a Květy (jarní cibuloviny tu jdou stále na odbyt) , Natura Viva (už po sedmnácté zde vystavovali myslivci, rybáři, včelaři a zahrádkáři).
Také letos – vracím se k Polabskému knižnímu veletrhu (8.–11. září), na který jsem s velkým očekáváním přijel – udělovali cenu za mimořádný přínos pro českou literaturu, a to na základě ankety mezi regionálními knihkupci, knihovnami a jejich čtenáři. V minulých letech si cenu odnesli básník Jiří Žáček, pohádkářka Marie Kubátová, spisovatelé Jiří Stránský a Arnošt Lustig krátce před svým skonem). Letos ji získal spisovatel Ivan Klíma.
Vystavovali zde i nakladatelé z Brna (v jejich expozici všechny dosud vydané knihy prodávali za jednotnou cenu 50 Kč!). Za 150 Kč jsem si odtud odvážel Maskota (tajemství nacistického dětství židovského otce – od Marka Kurze, který žije v Anglii a přednáší na Oxfordu), Stalinovy děti (o třech generacích lásky a války Owena Matthewse, který napsal již romány o bídě v Sovětském svazu, o výsadách privilegovaných v této stalinské říši), a nedávnou novinku Ruský deník zavražděné novinářky Anny Politkovské, přeložený Liborem Dvořákem z ruského originálu. Prozradím to štědré nakladatelství: www.jota.cz.
Na Polabském knižním veletrhu nemohou nikdy chybět knížky Bohumila Hrabala, spisovatele, spjatého tímto krajem doslova pupeční šňůrou – rodiče měli v Nymburku pivovar, on dožil své stáří v nedalekém lesním Kersku s množstvím koček. Petra Braunová, spisovatelka knížek pro děti, tu křila svou další knížku (také napsala – co prý bylo vybočení z její dráhy – knížku o rozporuplné Kamile Moučkové), svou prvotinu tu představili hned dva poeti – Janka Frýdlová a Tomáš Urban. Věnovali mi dokonce „srdíčka na památku“ a v nich čtu: Hledám Tě mezi vločkami sněhu, neprodáš dům, neschováš něhu, hledám tě kvůli zbytečným odkladům, hledám tě mezi tisíci lásek, které snad tisíckrát políbím, a mnohdy vím, že se znelíbím, protože hledám Tebe, abych tě našel navždy... „Našemu krásnému oponentovi s láskou“ – to mi k těm veršům připsali. Nejsou milí?
Písničkář Pepa Nos zde představil svou knihu Odvrácená tvář šoubyznysu, kmotrou knížky Simba - dítě Afriky (autorka a fotografka Zuzana Samková) byla dokonce z dalšího labského města – Dvora Králové sama ředitelka zdejší již dnes světoznámé zoologické zahrady. Z Nové Paky přijel veterinář MVDr. Václav Franc – ten píše skvělé básně, za něž získává četná ocenění (znám ho z účasti v soutěžích Literárního klubu Pegas Mělník) – svou novinku nazval Svědek neposkvrněného početí. Nemohu prozradit obsah, kupte si ji!
Další nóvum: všichni, kteří se kamarádí s počítačem, si mohli letos stáhnout volnou vstupenku z internetu, kde byl „zavěšen“ i detailní doprovodný program. Školní výpravy měly rovněž vstup zdarma – z celého širokého regiónu sem po všechny dny přijížděly děti na svůj první výlet v novém školním roce. Vítal je tu filmový režisér Zdeněk Troška, který doporučil všem hodně číst knížky – vždyť on jedině podle nich točí své filmy! A knížek pro děti všeho věku se zde letos soustředilo snad nejvíc za všechny poslední léta! Vycházejí stále pěkné knížky, rodiče by na nich neměli šetřit!
Nemohu zapomenout na Pavlu Čechovou – přijela až z moravského Tišnova, aby předvedla, jak vyrábí obaly na knihy. Jde o textilní tvorbu, jakou jsem dosud nikde neviděl. Ta žena má fantazii a každému přeji mít svou zamilovanou knížku v jejím překrásném textilním obalu s nádhernými vzory.
Za svůj život jsem – věřte mi – navštívil mnoho veletrhů, nejen u nás, ale po listopadu 1989 také jinde v Evropě. Ale sotvaže přejedu Labe a blížím se k Lysé, vím, že mě zde čekají hodiny plné hezkých překvapení, milých, usměvavých lidiček, kteří si přejí mít úspěch u všech návštěvníků, ze stánků voní Mělnický burčák a opečené uzenky, lidé tu nejsou uštvaní (natožpak naštvaní), divím se tomu poklidu, jaký v Lysé panuje. Přitom výstaviště je pět minut pěšky od nádraží, kam se vracím s naditou kabelou a v duchu si přeji, abych se sem mohl ještě dlouho vracet…
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 10. 09. 2011.
Miroslav Sígl
OSOBNOSTI POZITIVNÍCH NOVIN
PhDr. Jiří Grygar | |
Karel Šíp | |
Plk. JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D. | |
Helena Štáchová | |
Jan Vodňanský | |
Zdeněk Pošíval | |
Ivo Šmoldas | |
Rudolf Křesťan |