Josef Krám: mARTina
Rubrika: Publicistika
Jako návštěvník Vamberka jsem našel muzeum zavřené, a když už jsem tu hledal informace v městském infocentru, měl jsem smůlu. Toto centrum má v úterý a ve středu zavřeno, stejně tak v sobotu od 15 hodin a v neděli po celý den. A já přijel v neděli, a tak jsem hledal náhradu, a našel: Jmenuje se mARTina hned v budově muzea krajky. Raději vysvětlím, proč to tak píšu, a přidám několik slov.
V tom malém krámku mARTina s potřebami pro krajkářky je skutečná Martina, etnografka tohoto muzea, a tak co vím, povím. Loni byla kurátorkou výstavy “Mantily španělských dam” , letos autorské výstavy Anny Halíkové z Prahy s názvem ”Moje malá inventura” a “Církevní rok” ve výstavní síni Muzea a Galerie Orlických hor. Od poloviny září bude v rychnovské Orlické galerii výstava řemeslníků z tohoto regionu, krajku tam bude zastupovat její maminka Jana Štefková.
Muzeum krajky ve Vamberku a v něm prodejna Martina, vpravo: Martina Štefková.
Ale co je důležité, ona opravdická Martina umí návštěvníkům uzavřeného Muzea krajky o krajce zajímavě a zaníceně vyprávět a doslova je pro krajku nadchnout. Mimo jiné podává již patnáct let informace návštěvníkům tohoto muzea, předvádí výrobu paličkované krajky atd. Po celou tuto dobu tak plnila a plní také funkci informačního centra zdarma s tím rozdílem, že si všechny propagační materiály shání sama. Teď, když je muzeum zavřené, trpělivě zklamaným návštěvníkům vše vysvětluje a nabízí prohlídku krajek v prodejně, kde je také vystaven exponát Muzea krajky „Sen noci svatojánské“ od přední české výtvarnice Milči Eremiášové. Že naše mARTina bude otevřena po celou dobu rekonstrukce muzea, v turistické sezóně i v sobotu a neděli, je pravda.
Kdo je ona Martina, příjmením Rejzlová? Absolventka oboru etologie a muzeologie Masarykovy univerzity Brno, která se v roce 2005 jako studentka 3. ročníku na pozvání japonské strany zúčastnila v Tokiu výroční 30. Hobby show 11.–13. května 2005. Akci, jež byla věnována řemeslům a volnočasovým aktivitám, kdy zároveň s prezentací vystavovatelů si návštěvníci mohli sami vyzkoušet předváděná řemesla, navštívilo 150 tisíc návštěvníků. Kromě japonských vystavovatelů se jí zúčastnili i zástupci z ostatních světadílů, z Evropy jako jediná byla s prezentací paličkované krajky Martina Rejzlová. Do Japonska přivezla na ukázku kolekci paličkovaných šperků a dalších krajek své maminky Jany Štefkové. Vedle ukázky paličkování si japonští zájemci mohli techniku paličkování sami vyzkoušet. Během akce se konaly dvouhodinové ukázkové kurzy paličkování, k ruce měla dvě japonské krajkářky, členky mezinárodní organizace krajkářek OIDFA. To proto, že i v Japonsku se najdou ženy, které paličkují.
„Moje přijetí mělo velký ohlas, během zahajovacího ceremoniálu jsem pozdravila všechny účastníky v češtině – to na výslovnou žádost hostitelské strany – a byla jsem přijata ředitelem pořádající společnosti. Japonští návštěvníci velmi oceňovali toto tradiční řemeslo, neboť v této technicky vyspělé zemi si ruční práce nesmírně cení. Paličkování některé návštěvníky tak zaujalo, že se vydrželi dívat i desítky minut. U našeho stánku s krajkami bylo stále plno i ve chvílích, kdy na hlavním pódiu byla předváděna největší atrakce - show - nový chodicí robot od firmy Honda,“ dodala po návratu.
Oceněná krajka Jany Štefkové, matky Martiny (Jana byla mou žákyní na rychnovské průmyslovce).
Připomeňme i další její ocenění – to první ve Strážnici na výstavě „Lidová řemesla a lidová umělecká výroba v České republice“, kterou uspořádal Národní ústav lidové kultury. Tam nebyla nikomu udělena první ani druhá cena, ale několik vybraných nejlepších řemeslníků získalo Cenu NÚLK. Dalším oceněním byla 1. cena za lněnou soupravu s ručně paličkovanou krajkou v designerské soutěži Českého národního podniku, jejímž hlavním tématem byla „stolní dekorace – inspirace tradiční řemeslnou tvorbou“ a do níž bylo přihlášeno 50 prací. Odborná komise ocenila na vítězném artefaktu užití náročné tradiční technologie, precizní zpracování, vyvážené a výtvarně kvalitní řešení a celkovou kompozici.
Prodejna Martina ve Vamberku.
Nenápadná skromná návrhářka a realizátorka moderní paličkované krajky patří mezi několik málo českých výtvarníků, které ředitelství Světové výstavy v Hannoveru vyzvalo, aby na ní představili své práce v pavilonu naší republiky. A tak návštěvníci mohli obdivovat především její originální paličkované šperky, jakými jsou náhrdelníky, náramky a náušnice. Krajky Jany Štefkové, charakterizované novým pojetím, nápaditostí, vzhledem, vzory i originálními materiály patří mezi špičkové práce v tomto oboru na světě. S jejím uměním se mohli seznámit mj. v severoitalském městečku Fagagna, v holandském Rodenu a v centru finského krajkářství Fauně, dále pak svoje dílo představila v jihlavském Domu Gustava Mahlera v rámci výstavy Umění řemesla, přichystala výstavu pro Hradec Králové a velkou reprezentativní autorskou výstavu v Třinci. Letos prezentovala svoje umění v Galerii Kruh Blansko,v Muzeu východních Čech v Hradci Králové na nádherné výstavě "Zlatý kolovrat" a v Městském muzeu Ústí nad Orlicí "Kouzlo krajky". „Zapůjčila jsem některé ze svých paličkovaných betlémů na výstavu XVII. světového kongresu betlémářů, který se konal v Hradci Králové. Je mi ctí, že můj největší, 120 cm vysoký betlém zakoupilo Muzeum betlémů ve Španělsku,“ dodala Jana Štefková, jíž byla loni udělena cena „Zlatá palička“ v rámci V. bienále české krajky v kategorii interiérové a oděvní krajky za dílo „Hra se čtverci II“.
Muzeum krajky ve Vamberku, které je umístěno v památkově chráněné budově z roku 1916 hned pod Husovým náměstím, je od začátku letošního srpna uzavřeno na dva roky kvůli přestavbě za 36 milionů korun, mj. z peněz EU. Krajka je s tímto městečkem spojena od 17. století; vzpomeňme Magdalenu Grambovou a také například mimořádný úspěch vamberecké krajky na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967.
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 23. 09. 2011.
PhDr. Josef Krám
OSOBNOSTI POZITIVNÍCH NOVIN
JUDr. Ivo Jahelka | |
Dáša Cortésová | |
Rudolf Křesťan | |
Karel Šíp | |
Jan Krůta | |
Milan Lasica | |
Jiří Menzel | |
Ivo Šmoldas |