Je tomu zhruba dvaadvacet let, kdy Sylva Štajerová přišla s myšlenkou založit ve městě na Otavě taneční country soubor. Bylo to v časech, kdy v Čechách gradoval trend country a kdy v hlavním městě založil Josef Bonuš dnes už věhlasnou skupinu Dvorana Praha. Tu v Písku tenkrát pojmenovali Oklahoma. Po šestileté existenci souboru část členů odešla a založila další taneční těleso – Oregon. Písek tak měl dva taneční country soubory a to trvalo do roku 1999, kdy se obě tělesa opět sloučila. Tak vznikla Louisiana.
Jen málokterý Písečan o ní nikdy neslyšel. Na písecké kulturní scéně je Louisiana pojmem a úspěšně se prosazuje také v mezinárodním měřítku. Co víc – v Česku je TCS Louisiana průkopníkem Line dance, o němž Ota Dvořák, choreograf a vedoucí Louisiany, říká: “Line dance k nám přišel z USA někdy v sedmdesátých letech. Jedna z verzí vzniku tance je, že si cowboy brnkal na mandolínu a druhý vymýšlel jednoduché krokové variace. Pro nedostatek žen na farmách to byla možnost, jak si muž mohl zatančit bez partnerky. Velkou výhodou tohoto tanečního stylu totiž je, že není nutný partner tak jako v country tancích.“
Už skutečnost, že Město Písek neodmítá Louisianě finanční výpomoc z grantového programu na podporu kultury, svědčí, že je Louisiana dobrým reprezentantem svého města. Letos hostovala na soutěžích v Lotyšsku (BCWDC), v Německu (Berlin Open) a v Rakousku (ACWDC) a její členové tam vybojovali nemálo prvenství. Jsou jimi Luboš Říha, Jakub Gubani, Monika Burdová, Petr Moravec, Ota Dvořák a Matěj Kučera. Z Berlína si odnesl vavříny také celý TCS Louisiana v kategorii Team Schowtime. V Písku se pak stalo jistou country slavností Písecké dupání a 2. ročník regionální soutěže v Line dance pod hlavičkou World Country Dance Federation (8. – 10. 10. 2010).
Jak vypočítává Ota Dvořák, Louisiana je skutečným uměleckým tělesem - má třicet členů dospělých s průměrným věkem dvacet šest let a vedle toho ještě dvaadvacet v průměru devítiletých dětí. Ty se sdružily do Dětského tanečního country souboru Louisiánek vedeného dlouholetou členkou Janou Říhovou.
Do budoucnosti tedy může Louisiana vzhlížet s důvěrou – tím spíš když se svou úspěšnou reprezentací postarala o tak dobré renomé České republiky, že ta má předpoklady zařadit se mezi pořadatele kvalifikační soutěže ME. Ota „Tom“ Dvořák předpovídá, že premiéru si čeští pořadatelé prožijí napřesrok. Když jsme se „Toma“ zeptali, co považuje za svůj největší dosavadní úspěch, odpověděl: „Největší úspěch? To, že jsem své tanečníky a samozřejmě sebe dostal na takovou taneční úroveň, že mohou konkurovat v zahraničních soutěžích. Jako choreograf považuji za největší úspěch choreografii The Black Pearl, která získala třetí místo v soutěži v Lotyšsku a je velice populární ve Francii, Španělsku a v Anglii.“
Nejsou to však jediné znamenité výsledky, kterých Lousiana a její vedoucí „Tom“ dosáhli. „Tomova“ choerografie Grandma´s Feather Bed vyhrála svému autorovi první místo na Berlin Open a „Tom“ je prvním Čechem, kterému uveřejnil choreografii prestižní celosvětový časopis Linedancermagazin.
Zdá se, že písecká country kultura si odbývá svůj zlatý věk.
Miroslav Vejlupek (Čerchovský) Foto archiv autora |