Tomáš Vojtěchovský – Pavel Loužecký: Dřít plavání nepomůže

Rubrika: Publicistika – Rozhovory

Tomáš Vojtěchovský je člověk, který se věnuje plavání profesionálně, a díky tomu vytvořil projekt TOTÁLNÍ PLAVÁNÍ. Protože jsem přesvědčen o tom, že je to projekt více než užitečný a veřejně prospěšný, dohodli jsme se s Tomášem, že mu položím pár zvídavých, občas i mírně dotěrných otázek, na které se on pokusí odpovědět s klidem a rozhledem profesionála, přestože by mohl docela klidně říci: „Přečtěte si webové stránky www.totalniplavani.cz  – tam to všechno máte.“
Jako správný podnikatel totiž dobře ví, že mít pouze webové stránky nestačí. Že musí umět nejen je samotné, ale hlavně svůj projekt totálního plavání dobře mediálně „prodat“.
Proto jsem Tomášovi nabídl v rámci své výzvy v článku FENOMÉN BEZPLATNÉ REKLAMY EXISTUJE  možnost prezentovat totální plavání na stránkách Pozitivních novin, čehož on rád využil.
Takže, Tomáši – zde je má první otázka:

• Totální plavání. To je krásný název, pod kterým si ale já osobně nedokážu vůbec nic konkrétního představit. Vím pouze to, že je to váš projekt a že existují samostatné webové stránky, kde se o totálním plavání určitě dozvím celou řadu důležitých informací. Mě by však zajímalo, zda byste se pokusil jednou nebo dvěma větami přesně definovat, co to vlastně totální plavání je
.

Totalní plavání je oficiálním partnerem Total Immersion Swimming a máme jednoduchý cíl: naučit každého plavat dobře. Plavání je základní lidská dovednost a téměř ideální způsob, jak dosáhnout optimálního zdraví. Tuto dovednost můžeme zvládnout všichni.

• Podtitul vašich webových stránek zní: NAUČÍME VÁS PLAVÁNÍ MILOVAT. TOTÁLNĚ. To slovo totálně mě fascinuje a zároveň ve mně vzbuzuje spoustu otázek, ale i pochybností. Jak vás to napadlo?

Hledal jsem podtitul pro stránky, který by nejlépe vyjadřoval, že se nejedná jen o plavání, ale o oddanost věci, o tom, že čím více se člověk danou věc naučí, o to raději ji potom provozuje. Další podtitul, který mě napadl při tomto rozhovoru, by mohl znít: Plavání, které si zamilujete.

• Jak vlastně plave ryba? Studoval jste někdy rybu při plavání? 

Nikdy jsem se neúčastnil žádných výzkumů a měření, s jakým energetickým výdajem a jakou účinností ryba plave. Spíše jsem ryby fascinovaně sledoval v akváriích a jiných vodních plochách a žasl nad tím, jak elegantně a rychle ryba plave a přitom vypadá, jako by se vůbec nesnažila.
Podle výzkumů ryba plave přibližně s 80% účinností (tedy ze 100 kJ vydané energie se 80 kJ přemění na pohyb vpřed). Nejlepší lidští plavci plavou jen s účinností blížící se 10% a „průměrný“ plavec plave s 3-4%. Ryba, na rozdíl od člověka, nemá ruce ani nohy, takže je ani nemůže používat k plavání :-).
K plavání využívá celé tělo, které se vlní a toto vlnění je hlavním motorem pohybu. Další důležitou vlastností ryb je jejich dokonalý hydrodynamický tvar, který jim umožňuje vodou (která je mimochodem asi 800x hustší než vzduch) snadněji proplouvat.

• Který z plaveckých způsobů máte vy osobně nejraději a který doporučujete svým klientům, aby se naučili nejdříve?

Já osobně mám nejraději kraul. Svým klientům doporučuji právě ten – pro tělo mi přijde nejpřátelštější a je také rychlejší než ostatní styly :-).

• Co je to metoda úplného ponoření?

Úplné ponoření (z anglického Total Immersion) doslova znamená „jít pod povrch“. Další doslovný význam je „dělat (cokoliv) s naprostým zaujetím.“ V plavání, stejně tak jako u jiných aktivit, je úplné ponoření recept, jak se plně oddat tomu, co děláte.

• Já sám třeba mám obrovský problém ponořit se pod vodu bez zacpaného nosu, přestože jsem to už mnohokrát zkoušel. Je to otázka lidské psychiky nebo existuje nějaký fígl, jak sám sebe obelstít?

Je to otázka psychická, ale i „fyzická“, tedy dovednostní. Zkuste se sám sebe zeptat, proč máte problém ponořit se pod vodu? Často je to proto, že vám pak nateče voda do nosu. Na to opravdu existuje jednoduchý fígl – prostě pod vodou nosem vydechujte, a voda vám tam pak nenateče.

 

• Metoda úplného ponoření prý zázračně pomáhá při bolestech krční páteře a zad, což je nejen můj problém, ale věřím, že i většiny těch, kdo pracují hodně u počítače nebo vsedě u kancelářského stolu. Opravdu to pomáhá?

Cokoliv je prováděno ve vodě s uvolněným tělem, pomáhá s bolestmi nejen zad, ale i kloubů, uvolňuje zatuhlé svaly a zlepšuje celkovou pohyblivost. Určitě jste už byl ve vířivce a víte, jak krásně se po takové masáži cítíte. Podobně se můžete cítit i po plavání. Metoda úplného ponoření vám může pomoci si takovou masáž udělat kdykoliv v bazénu.

• Přiznám se, že o používání rukavic při plavání slyším poprvé. Nikdy jsem také nikoho v rukavicích plavat neviděl. To je nějaká revoluční novinka?

Rukavice Fistgloves jsou jednou z plaveckých pomůcek, které zlepší splynutí s vodou a rovnováhu celého těla. Tím, že je v nich ruka zavřená v pěst, má člověk mnohem menší plochu, o kterou se může opřít, a tak se musí vybalancovat nějak jinak – hrát si s přenášením váhy, až je tělo v rovnováze. Já osobně nepovažuji použití této pomůcky za důležité, navíc rukavice doporučuji až pokročilým plavcům, kteří dobře zvládli základy.

 

• Když jdu občas se svojí dcerou nerad plavat do barrandovského bazénu, tak mám většinou při svých gigarozměrech problém se ve vodě – kvůli desítkám okoloplácajících se takyplavců – natáhnout a dělat, že plavu. A už vůbec si nedokážu představit, že bych mohl při tomto aqua-harakiri používat ploutve, které prý při plavání hodně pomáhají. To je snad dokonce v bazénech a aquaparcích zakázáno, ne?

Máte pravdu, ploutve jsou většinou zakázané, ale na druhou stranu dobře plavat se dá i bez nich. A pokud si chcete v bazénu zaplavat, tak bude lepší navštěvovat spíše plavecké bazény, než aquaparky.

• Dočetl jsem se, že jedna z hlavních příčin, proč spoustě plavců dochází dech, je, že pokud vdechneme více vzduchu, než vydechneme, jsou naše plíce vystaveny zbytečnému napětí, což nás vlastně vysiluje. Z toho soudím, že otázka dýchání ve vodě je i v "Totálním plavání" klíčovou záležitostí. Je tomu tak?

Ano, dýchání ve vodě je klíčové. Dokud plavec nezvládne základy dýchání (zejména úplný výdech do vody), tak se nácviku dýchání věnujeme.

• Praktikujete také v totálním plavání "trénink duchovní zdatnosti"? Pokud ano, rád bych věděl, co to vlastně je a jak se to při plavání dělá.

Už staří Řekové měli heslo: Ve zdravém těle zdravý duch. Takže i v totálním plavání cvičíme nejen tělo, ale i ducha. Jde o trénink schopnosti být plně přítomni tady a teď, uvědomovat si své pohyby, polohu těla, dech. Při nácviku nového cvičení svým plavcům říkám, ať si uvědomují, co a jak dělají, ať vnímají, co se děje, když například přenáší ruku dopředu nebo se otáčí pro nádech. S uvolněností a soustředěností se pak plavání stane harmonickým, ladným a osvěžujícím pohybem.

• V jednom z článků na vašich stránkách jsem nalezl v souvislosti s plaváním zajímavý Einsteinův citát "Choromyslnost je provádět stejnou věc znovu a znovu a očekávat rozdílné výsledky." Ten článek s názvem Bez inteligence neuspějete se mi moc líbí. Použil jste něco z toho ve svém projektu Totálního plavání?

Většina lidí k plavání přistupuje jako ke sportu, např. běhu nebo jízdě na kole. Takže pokud člověk více trénuje, tak se zlepšuje. Stejný přístup aplikují i na plavání, kde tento princip bohužel selhává. Plavání je - více než sportem - spíše uměním nebo dovedností, jako například golf nebo tai-chi. Proto se v totálním plavání věnujeme co nejlepšímu zvládnutí umění, abychom se vyhnuli právě opakování stejných chyb.

• Název tohoto rozhovoru DŘÍT PLAVÁNÍ NEPOMŮŽE jsem si vypůjčil z článku KAIZEN PLAVÁNÍ, v němž mě zaujalo právě ono slovo Kaizen, pod kterým si spousta lidí představí úplně jinou instituci a činnost. Slovo kaizen je odvozeno ze dvou pojmů: KAI - japonsky změna a ZEN - dobrý k lepšímu, dohromady tedy filozofie kontinuálního zlepšování. Máte již také v projektu Totálního plavání vytvořenu nějakou svoji vlastní filozofii, kterou propagujete, nebo vycházíte pouze ze zahraničních myšlenek a článků?

Nemám žádnou velkou filozofii. Chci, aby metoda úplného ponoření byla jednoduchá, radostná a inspirující. V několika slovech: Věřím ve snahu o dosažení radosti, než bolesti.
Moje filozofie by se dala shrnout do dvou bodů:
1. Plavat lépe, než jsem kdy plaval, je cíl, který plně soustředí mou mysl.
2. Každý úkol, který jsem si pro plavání stanovil, chci zvládnout s co nejmenším úsilím.

• Hledal jsem na stránkách Totálního plavání nějaké informace o vaší osobě, protože jednám-li s někým nebo o někom dokonce píšu, mám rád, když o něm vím něco bližšího. Jakákoli „instituce bez tváře“ je mi okamžitě podezřelá, protože nedokáže-li podnikatel ukázat světu svoji tvář a říci, kdo je, čím je, co dělá a z jakých důvodů tak činí, pak je tam něco špatně. Máte nějaký důvod, proč se osobně neprezentujete? Určitě by to pomohlo ke zvýšení důvěryhodnosti vašeho podnikatelského záměru.

Máte pravdu, o sobě moc nepíšu a necítím k tomu velkou potřebu. V tomto rozhovoru to tedy alespoň trochu napravím :-).
Je mi 34 let, jsem svobodný a žiju v Chomutově.
S Total Immersion jsem se seznámil, když jsem začínal s triatlonem. Plavat jsem moc neuměl, dost jsem se trápil, a jak říká název článku - dřít plavání nepomůže. Tedy alespoň mně to nepomáhalo. Tak jsem hledal, jak se naučit plavat a Total Immersion mě hodně oslovilo. Začal jsem to zkoušet a výsledky se začaly dostavovat. Sice pomalu, ale jistě. Byl jsem z toho tak nadšený, že jsem před pěti lety založil stránky Totálního plavání. V říjnu 2008 to byly čtyři roky, co jsem začal i s plaveckými kurzy.

• My dva jsme se vlastně seznámili jednomu z mých projektů, do něhož jste mi napsal svůj komentář, v němž píšete, že jste se rozhodl na základě získané inspirace zúčastnit se konkurzu do nového pořadu České televize Den D s vaším projektem Totálního plavání. A také tam uvádíte, že máte tendenci vše odkládat, nechávat události běžet samospádem, a že projekt se pro vás stal jasným "bičem" pro zamyšlení a vytvoření projektu dalšího rozvoje totálního plavání. Já se tedy ptám, zda „bič“ zafungoval a jestli se něco událo ve věci Den D?

Bič zafungoval a já jsem se do Dne D opravdu přihlásil. Zřejmě neúspěšně, protože jsem z České televize nedostal žádnou odpověď. Ale pomohlo mi to udělat si trochu jasno, kam bych chtěl Totální plavání směřovat a na čem zapracovat. Připravuji nové instruktážní video, k němuž je i 33-stránkový e-book, který bude ke stažení zdarma. Rozšířil jsem kurzy i o výuku prsou. Rád bych také ve spolupráci s nějakým nakladatelstvím vydal překlad knihy Extraordinary Swimming for Every Body.
Deník milionáře mě opravdu nakopl, takže díky za něj.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám stovky bazénů plných pozitivně naladěných totálních plavců.

www.totalniplavani.cz


Foto © archiv Tomáše Vojtěchovského

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 08. 01. 2009.