Pavel Loužecký: Labyrintárium - první v Čechách a jediné v Evropě

Rubrika: Publicistika – Letem-světem

Nejsem si jist, zda vám před rokem neunikl v Pozitivních novinách článek Jana Řehounka Pozvánka na zámek Loučeň. Pokud ano, pak jistě vezmete zavděk dalším pohledem na toto zajímavé místo.

Ačkoliv se dozvídám stále více informací o různých věcech a místech, přesto čím dál častěji docházím k přesvědčení, že tu naši republiku vlastně vůbec neznám. A to nejen proto, že až do dnešního dne jsem zámek Loučeň osobně nenavštívil, ale hlavně mi po roce nezůstala z článku Honzy Řehounka uložna v hlavě informace, že v jeho parku se nachází evropský unikát s tajuplným a jazykolomným názvem LABYRINTÁRIUM.

Když jsem poprvé otevřel webové stránky zámku Loučeň, měl jsem chuť je zase rychle zavřít, neboť z nich na mě dýchl surový závan komerce v podobě záložek VÝLETNÍCI, SVATBY NA ZÁMKU, ROMANTICKÉ POBYTY, FIREMNÍ KONGRESY a CESTOVNÍ AGENTURY. A co je ještě horší, titulní stránka samotná na mě nevolala:  "Pozor, návštěvníku! U nás najdeš něco mimořádného!!!" 
A tak jen díky tomu, že nejsem klikací maniak, který musí nutně prolétnout desítky stránek za minutu, jsem se dostal na záložce VÝLETNÍCI až k pojmu LABYRINTÁRIUM, který mě konečně zaujal. Pevně věřím, že díky tomuto článku teď plně zaujme i vás. 


  

Na stránce Labyrintárium se totiž dozvíte, že v areálu Loučeňského parku můžete navštívit 10 labyrintů a bludišť, projektovaných Angličanem Adrianem Fischerem, zcela jistě nejznámějším současným světovým tvůrcem labyrintů.
Bludiště a labyrinty propojuje přesně vytyčená naučná stezka s obsáhlými, tématicky řazenými informacemi o historických kořenech, ale i současnosti labyrintů a bludišť s názvy: 
BUXUSOVÉ BLUDIŠTĚ, SVĚTELNÝ LABYRINT, TRAVNATÝ LABYRINT, TISOVÉ BLUDIŠTĚ, DLÁŽDĚNÉ BLUDIŠTĚ, PALISÁDOVÉ BLUDIŠTĚ, KAMENNÝ LABYRINT, PROVAZOVÉ BLUDIŠTĚ, PÍSKOVÝ LABYRINT, a PRSTOVÉ BLUDIŠTĚ.

Abyste v těch bludištích a labyrintech nezabloudili, dostanete při zakoupení vstupenky šikovnou mapku, kterou při svém putování mnohokrát oceníte, neboť bez ní byste byli zcela jistě ztraceni.   

                                                 kliknutím na obrázek získáte plnou velikost
 


Na webových stránkách Zámku Loučeň se dozvíte třeba to, jaký je vlastně rozdíl mezi labyrintem a bludištěm. Že labyrintem vede jediná cesta, byť pořádně klikatá, kdežto v bludišti narazíte na mnohá rozcestí. A přitom ne každá z cest, kterou si na těchto rozcestích vyberete, vede tím správným směrem.
Ať už se ale rozhodnete putovat labyrintem nebo bludištěm, zanedlouho na vlastní kůži zjistíte, že to není jen dětská zábava, jak by se možná mohlo zdát nezasvěceným. 

Labyrinty jsou MAGICKÉ. To je další důvod, proč se s nimi seznámit. Jsou téměř tak staré, jako lidstvo samo. Labyrinty užívali třeba Keltové, abychom nejprve jmenovali nám geograficky blízkou civilizaci. Už ve starověku je ale znali třeba i obyvatelé daleké Indie.
V pohanských dobách měly na lidi v mnohém podobný vliv, jako později vznikající náboženství.
Labyrinty lidem DOBÍJEJÍ ENERGII. Odborníci potvrdili, že loučeňská bludiště a labyrinty jsou vybudovány na energeticky velmi příhodných místech. Nevyčerpatelnou energii na rozdávání má podle jejich měření především loučeňský Kamenný labyrint.

Ale dovolím si již zavřít webové stránky zámku Loučeň a nabídnu vám malou fotoreportáž z našeho rodinného výletu. Nezapomeňte přitom sledovat obrázky. Ty s modrým okrajem pod sebou skrývají fotku v plné velikosti. Stačí na ni jen kliknout.....


První kroky každého návštěvníka vedou nesproně k zámku. My jsme ho tentokrát nenavštívili, protože jsme se těšili na labyrinty. Pravdou je, že kdybychom tak učinili, neměli bychom na ně tolik času, kolik si zaslouží. 

   
    

Labyrint číslo 1 s názvem BUXUSOVÉ BLUDIŠTĚ  je umístěn v těsném sousedství zámku, hned vedle Hospůdky na nádvoří, což je velmi chytře vymyšleno, neboť ani my jsme neodolali se před vlastní výpravou do bludiště nejdříve naobědvat.  

  

Nejlépe si vybrala dcera Kristýnka. Už jen pohledem na její kynuté broskvové knedlíky se šlehačkou člověk přibral nejméně o kilo. Pokud se do Loučně vydáte, nezaváhejte. Byly skutečně dokonalé.....

  

Po obědě jsme konečně vyrazili do parku. Po celé trase je návštěvníkům k dispozici informační servis týkající se bludišť a labyrintů (přečtěte si ukázky kliknutím na fotky).       
                
                              

Pro ilustraci jsem vybral snímky jen z několika loučeňských bludišť, abych pro vás zachoval alespoň nějaké překvapení "na vlastní oči".

    
 
  

V parku však mimo bludišť a labyrintů najdete velké množství zajímavých stromů, které - konečně to někoho napadlo - jsou označeny popiskami, takže si návštěvník může na místě ověřit stav svých znalostí.

   

Nejúspěšnější atrakcí pro nás bylo Palisádové bludiště, kde jsme také strávili nejvíce času (a já udělal nejvíce fotek). Dokonce ani moje manželka neváhala zdolat pár zvířecích "totemů"....

  
    
  
 
  
 
  
  

Zklamáni rozhodně nebudou ani milovníci přírody a krásných zákoutí s jezírky, fotnánami a rybníčky. Doporučuji nezapomenout fotoaparáty...  (foto na rozklik).

 

A ještě jedna varovná douška na závěr. Až pojedete na výlet do Loučně, doporučuji vám zvolit cestu jinou cestu než přes Vlkavu. Zde vás totiž čeká překvapení s nepříjemnou pachutí minulosti, na kterou se nedá zapomenout - a to ani díky nevinné cestě na výlet (nápověda: Milovice jsou jen pár kilometrů odtud).


Virtuální prohlídka 

Zdroj informací použitých v článku:  http://www.zamekloucen.cz

Foto © Pavel Loužecký

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 14. 08. 2008.