Ondřej Suchý: Ať žije Hanka Brejchová!

Rubrika: Publicistika – J+O Suchý

Kde jinde mohu zveřejnit svou následující obhajobou, než v Pozitivních novinách? Dovolte, odpovím si sám: Nikde.
 
Hanka Brejchová v roce 1992Nemyslím si, že mi chtěl Dušan Spáčil, autor článku o sestrách Janě a Haně Brejchových v týdeníku Šťastný Jim (11/2006), nějak ublížit. Bohužel, poněkud nešikovně použil jeden náš telefonický rozhovor (odehrávající se v mém případě s mobilem u ucha ve víru Václavského náměstí) v souvislosti se skutečně odpudivou fámou, šířenou článkem v jednom bulvárním deníku o tom, že Jana Brejchová je alkoholička.
S obhajobou starší ze slavných dvou sester vystoupil ihned režisér Jan Hřebejk, a pokud vím, lživý článek o Brejchové Janě popudil mnoho dalších slušných lidí. Hovořilo se o tom prý v kuloárech Českého lva. Nu a pojednou jsem byl do toho zapleten já, coby „nechtěný šiřitel“ jiné, další fámy, tentokráte týkající se Brejchové Hany, která údajně zemřela. Nebudu detailně poukazovat na nepřesnosti a chyby, které přináší Spáčilův článek, ale jelikož je Hanka Brejchová moje kamarádka z mládí, navíc tehdejší bezvadná interpretka mých prvních literárních a divadelních pokusů, chci zde po svém popsat přesně, co že jsem to vlastně nechtěného „provedl“.
 
Před časem jsem navázal po mnohaleté odmlce e-mailovou korespondenci s kamarádem Petrem Adlerem, někdejším redaktorem Mladého světa a spolupracovníkem Miloslava Šimka, žijícím a pracujícím jako novinář v Kanadě. Petr Adler, rovněž kamarád Hanky Brejchové ze šedesátých let, tedy z dob, kdy jsme byli nejspíš všichni nejšťastnější (vzhledem k mládí, ideálům a plánům, kterých jsme byli plni), se mě s obavami zeptal, co je pravdy na tom, že Hanka už delší dobu není mezi námi. Ten dotaz mi byl sice podezřelý, už proto, že jsem si s Hankou loni na jaře telefonoval, ale na druhé straně jsem přece jen znejistěl, neboť se mi tenkrát svěřila, že má nějaké zdravotní potíže, s nimiž zrovna leží v nemocnici. Jelikož jsem členem FITESu (Českého filmového a televizního svazu) napadlo mě, že by mi na tu choulostivou otázku mohli nejlépe odpovědět tam. Dozvěděl jsem se, že nikomu nic o osudu Hanky známo není, ale že se zde pokusí v této záležitosti nějakou konkrétní informaci získat.
 
Autorem téhle fotografie z roku 1966 byl další z naší „party“, kamarád Otto Dlabola. Hana Brejchová byla hvězda na vrcholu.Hana Brejchová má letos v prosinci oslavit kulaté jubileum, a proto mě napadlo pídit se po nějakých zajímavých informacích také na Internetu. A tu se stalo, že jsem vskutku čirou náhodou narazil na článek jisté Michaely Remešové z 28. července roku 2002, jehož titulek zněl MOJE SESTRA JE MRTVÁ! Článek pojednával o „nenávisti až za hrob“ mezi sestrami Janou a Hanou Brejchovými, a tvrdil mimo jiné, že prý na dotaz „velice blízkého známého“ obou sester, který se Jany zeptal na Hanu, dostal jednovětou odpověď: „Hana je mrtvá.“
Tři a půl roku po tom, co článek vyšel, vzpomněl si kdosi v Kanadě (Adler totiž nežije v Anglii, jak se píše ve Šťastném Jimovi, nýbrž v Kanadě), že četl kdysi o tom, že Hana Brejchová je po smrti, a tak se tu zprávu Petr Adler dozvěděl.
Napsal jsem hned do FITESu, ať se po osudech Hanky nikdo nepídí, že jsem původ fámy objevil, a pak jsem se také Hance odhodlal přímo zavolat. Samozřejmě, že jsem jí pravý důvod svého telefonátu neprozradil. Řekl jsem jí jinou pravdu – že chci psát obšírný článek k jejímu blížícímu jubileu a tak se poptávám, co dnes dělá a jak se jí daří. To bylo celé.
Po našem rozhovoru jsem pak sedl a napsal Petru Adlerovi, že Hanka žije a že dezinformaci způsobil před léty nevkusný novinový titulek. Petr jí po mně popřál vše dobré, že na ni vzpomíná a že ji moc zdraví. Pozdrav jsem vyřídil a všechno pustil z hlavy. Až do chvíle, než jsem byl přáteli upozorněn na článek, kvůli němuž jsem nyní napsal tyto řádky.
Domnívám se, že mnou popsaná celá situace vyznívá přece jen trošku jinak, než v té podobě, v jaké se dostala na Snímek z filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky, který Hanku proslavil…veřejnost. 
Přeji Haničce hodně dlouhý život, a pro jistotu se jí touto cestou přece jen omlouvám, byť za něco, co jsem doopravdy nezapříčinil já, nýbrž jeden letitý, v Čechách už dávno zapomenutý krutý blábol. Blábol, který se holt nyní hodilo znovu připomenout…

K fotografiím:
► Hanka Brejchová v roce 1992. Tehdy jsme spolu točili v ostravské televizi pořad Dlouho jsme se neviděli. (foto: Petr Škvrně)
► Rozhovory, které jsem s Hankou v šedesátých letech psal pro různé časopisy, byly obvykle anoncovány jejími fotografiemi na titulních stranách. Autorem téhle fotografie z roku 1966 byl další z naší „party“, kamarád Otto Dlabola. Hana Brejchová byla hvězda na vrcholu.
► Snímek z filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky, který Hanku proslavil…


Jiří Vlastník: Koho co dnes zajímá
     Malé podotýkání k článku Ať žije Hanka Brejchová

Foto © archiv autora

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 19. 03. 2006.