Publicistika – Doporučení
Blanka Kubešová: Útěky železnou oponou v televizi i knižně
Pražské MV přiznává, že od února 48 uprchlo s nasazením života před komunistickým režimem na Západ přes 400 tisíc Čechů a Slováků. Dramatické útěky za svobodou pečlivě sbírala a archivovala nejen Státní bezpečnost, dochovaly se i v mnoha dokumentech, v soukromých archivech a v podání pamětníků.
Jaromír Matoušek: Město nad městem
Studená válka vrcholící okupací Československa měla za následek informační blokádu. Středoevropská architektura se ocitla na okraji světové scény, což dokládá i případ budovy Federálního shromáždění – přestože byla publikována v předních světových časopisech, nestala se součástí architektonického dění a nebyla ani dále teoreticky reflektována. Přední světoví architekti objevovali budovu Karla Pragera až po roce 1989 a to spíše náhodou při procházkách Prahou než prostřednictvím soustředěného výzkumu.
Jitka Dolejšová: Když je cesta cílem
14. ročník cestovatelského festivalu Kolem světa (Praha, 20.-21. března 2010) byl nevšedním setkáním lidí, které spojuje touha po tajemných dálkách, vášeň k fotografování a chuť poznávat naši planetu, hory i moře, přírodu i architekturu, kulturu, rostlinnou i živočišnou říši. Program byl nabitý, probíhal současně ve třech sálech a kolikrát by se člověk nejraději naklonoval, aby mohl být ve všech sálech současně. Žádné vystoupení se neopakovalo a bylo opravdu z čeho vybírat.
Pohádková čajovna
V historickém centru romantického Nymburka poutník nepotká s padajícím soumrakem jen pana Hrabala; patrně je se svými kočkami někde daleko a vzpomíná na město svého mládí. Mlhavě přeludnou bránou zahlédne poutník budoucí královny, ale kráčí stále dále okolo hradeb po břehu vodního příkopu, rozhlíží se po přihrbených domcích a přemítá, kde by uhasil žízeň.
Jitka Dolejšová: Čertoviny Karla Franty
Výstava kouzelných obrázků malíře, grafika a ilustrátora Karla Franty, která se uskutečnila v únoru 2010 v prostorách Chvalského zámku v Horních Počernicích v Praze 14, se jen hemžila dobráckými čerty, neposednými čertíky, zamyšlenými vodníky, snivými vílami, pohádkovými zvířaty a výtvarně ztvárněnou muzikou vpletenou do působivých linek a barev.
Petr Hroch Binder: Putování Hrocha
Na počátku tohoto příběhu byl poměrně nevinný výlet po hradech a zámcích. Tentokrát jsme jeli do Západních Čech a jednou z položek na seznamu byl i Horní hrad – Hauenštejn. To bylo v červnu roku 2004, kdy jsem pohádkový objekt navštívil poprvé. Tehdy jsem zatoužil pomáhat zřetelněji a více, než doposud. Tehdy se začala rodit myšlenka, která po několika týdnech získala zcela reálnou a konkrétní podobu. Putování Hrocha.
Miroslav Sígl: Pro nás, kteří nosíme brýle
Při operaci šedého zákalu u obou očí jsem navázal bližší kontakt s Evropskou oční poliklinikou Lexum v Praze, kde jsem byl velmi spokojen nejen s provedenými výkony s pomocí špičkové světové techniky, ale také s lékaři a vůbec s celkovým ovzduším, atmosférou. Od té doby mne informují, co se u nich děje nového.
Jitka Dolejšová: Bílé zoubky jako perličky
Dentální hygiena není jen o správném „šmrdlání“ kartáčkem v puse. Sympatické paní dentální hygienistce Hance Veselé její jméno vyloženě sluší. Usměvavá, příjemná, a hlavně UMÍ. Zbaví vás zubního kamene, odstraní drobná krvácení dásní ...
Ta naše písnička česká...
Už jste si všimli? Spoustu Hašlerových písniček považujeme za lidové. Písnička, která zlidoví, dostane svým způsobem nejvyšší možné vyznamenání. Necinkají přitom metály a nešustí bankovky či šeky, ale pohne se lidské srdíčko – a s ním většinou i myšlenka. A to se mi jeví jako životadárné spojení!
Jana Najbrtová: Ozdravit společnost na těle, duchu i duši
Ve svém projektu Deník milionáře jsem vyzval všechny stávající i budoucí podnikatele, aby prezentovali své nápady nebo i vlastní zajímavé podnikatelské aktivity také v Pozitivních novinách a inspirovali tak naše čtenáře. Seznamte se tedy s podnikatelskými aktivitami - podle vlastních slov - šťastné, někdy i aktivní babičky na částečný úvazek, docela aktivní důchodkyně na plný úvazek a podnikatelky na zákaznický úvazek – podle hesla „naše zákaznice, naše paní, náš zákazník, náš pán.“
Danuše Markovová: Výtvarná skupina In Signum
Olomoucké výstavy se zúčastnilo pouze pět členů skupiny- Antonín Gavlas, Karol Hercík,Lenka Kovalová, Danuše Markovová a Václav Návrat ( ostatní čtyři výtvarnice- Hanka Albrechtová, Eva Damborská, Mirka Filipová a Kateřina Gavlasová jsou zaneprázdněny v současné době jinými individuálními výtvarnými aktivitami).
Vyrobte si svoj kalendár
Milión krát sa mi stalo, že som zabudla na niekoho narodeniny, meniny, výročia a iné dôležité udalosti. Väčšinou mám všetky tieto "dôležité" dátumy zapísané v diári. Problém nastáva, keď zistím že má niekto sviatok, už je neskoro poslať pohľadnicu. Kým pohľadnica z Nového Zélandu docestuje na Slovensko chvíľu to trvá. A tak sa potom vyhováram na časové posuny a nespoľahlivosť pošty.
Josef Krám: Na přástkách v Podorlicku s dívkou na koštěti
287 stránková kniha, která vznikla převyprávěním historických příběhů se vztahem ke skutečným místům a vycházející z historických faktů regionu orlického podhůří v dobách minulých staletí, kdy lidé neměli televize a scházeli se společně na přástkách, vyšla v roce 125. výročí narození Eduarda Weise (*26. ledna 1886) z iniciativy jeho rodiny. Na vydání se podílela i vynikající výtvarnice Jarmila Haldová ze Sedloňova v Orlických horách.
Jan Řehounek: Polabský knižní veletrh potřetí
Ve dnech 7. až 10. září proběhl na výstavišti v Lysé nad Labem třetí ročník Polabského knižního veletrhu. Lze konstatovat, že úspěšně, neboť ho navštívilo víc jak devět a půl tisíce návštěvníků, představil hezký průřez ...
strana 1 / 24