Dáša Cortésová: Jaká byla Ljuba Hermanová (6)

Rubrika: Publicistika – Co je psáno...


Dáša Cortésová
, dcera zpěváka Rudolfa Cortése, se narodila v Praze.
Po maturitě pracovala krátce jako asistentka v Československé televizi a poté, co jako profesionální zpěvačka složila zkoušky u Pražského kulturního střediska, vystupovala se svým otcem doma i v zahraničí. Se svým manželem, hudebníkem Václavem Rezkem, vytvořili pak v roce 1976 uměleckou dvojici, která s vlastním varietním programem (písničky, humorné scénky, parodie) reprezentují dodnes naší zemi převážně v zahraničí (Německo, Francie, Polsko, Rakousko). Můžete je však vidět i u nás, vystupují pod názvem DUO RiC.
Dáša Cortésová napsala spolu s Ondřejem Suchým knížky „Rudolf Cortés milovaný i zatracovaný“ (nakl. Brána a Knižní klub, Praha 2004) a „Werich, Cortés a Vlachovci“ (nakl. Brána, Praha 2006).
Své vzpomínky na umělce, s nimiž se poznala během své umělecké dráhy, začala nyní psát na pokračování pro Pozitivní noviny.
JAKÁ BYLA LJUBA HERMANOVÁ (6)
 
Jako dítě jsem Ljubě Hermanové říkala teto, později, když jsme se setkaly na jevišti, jsem jí směla říkat Lubinko.
Ljuba Hermanová s mým tátou měli komponovaný pořad, se kterým jezdili po celé republice. Ljuba ovládala vše. Zpívala, tančila, dělala legraci, prostě ideální partnerka k mému otci, kterého dokázala přimět ke kouskům, které do té doby na jevišti nedělal. Lidem se to ohromně líbilo a tím pádem měli všude vyprodáno. Ljuba byla také jedinou partnerkou mého táty, která ho odnášela z jeviště v náručí (viz fotodůkaz zde). Váhový rozdíl mezi nimi byl „pouhých“ 40 kg! Tak tomu říkám kondice! Ve volných chvílích chodila s tátou, jako doprovod i na ryby.

   Ljuba cvičí Ljuba v Divadle Na Zábradlí

Když já jsem začala s Ljubou Hermanovou jezdit po vlastech českých, tak už byla starší dáma. Nerada užívám toho slova starší, protože papírově to byl sice fakt, ale svým temperamentem předčila daleko mladší kolegy. Mimo jiné jsme absolvovali náročné turné pro naše vojáky - pohraničníky. Byli jsme všichni celé dny pohromadě, v hotelu, v šatně i na jevišti. Já s ní jezdila společně v jejím autě. To byla panečku disciplína! Já měla pořád chuť na řízek nebo vepřovu, ale hodně rychle jsem si ji musela nechat zajít. Lubinka připravila na cestu do auta plný pytlík mrkve nebo kedluben a to bylo vše.
Říkala:“Musíš být krásná, štíhlá holka, jez jenom, když máš hlad a né chuť! Kontroluj se v zrcadle! Už mám za sebou zájezdy s tvým tatínkem, tak vím, jak jste rozežraná rodina! S tím je ovšem v mém autě konec!“
O mně se říkalo, že jsem řízková královna, tak si dovedete představit, co to bylo pro mne za utrpení!
A jaký měla v autě pořádek, to se tedy často nevidí! Koupila mi pantofle, které jsem měla vzadu v autě připravené k přezutí. Jak už jsem se zmínila - zeleninová svačinka připravena a abych nezapomněla, v termosce výborná černá káva. V autě se zásadně nekouřilo! 

    Ljuba Hermanová Karel Krautgartner, Ljuba Hermanová, Rudolf Cortés

Já jsem v té době patřila mezi kuřáky a Ljuba také. Mělo to však svá pravidla. Většinou jsme si zapálily až po vystoupení. Všichni určitě známe kuřáky, kteří nejraději kouří cigarety svých kolegů. Aniž bychom to věděli, Ljuba toto pozorovala a dala svou nelibost najevo. Já jsem si to ani neuvědomovala, a když mě někdo požádal o cigaretu, tak jsem ochotně nabídla. Jistý náš kolega to už asi viditelně přeháněl, a tak Ljuba jednou přišla s krabičkou amerických cigaret, které byly podstatně dražší, a dala je tomuto kolegovi se slovy: „Nezlobte se, ale už delší dobu pozoruji, že si berete od Dáši cigarety. Ona z nás má za vystoupení nejméně peněz, tak jsem vám jednu krabičku koupila, když vám na ně nezbývá. Zatím si to ještě mohu dovolit“. Kolega zrudnul a ani nepípnul. V autě ještě Ljuba dodala: „Vyžírky nesnáším!“
Zažila jsem s Lubinkou spoustu legrace,spoustu příjemných chvil, a proto moc ráda dodnes na tyto zájezdy vzpomínám. Byla jsem velmi překvapena, ale zároveň i potěšena, když jsem si později v novinách přečetla, že mě chtěla Ljuba angažovat do svého nového programu. I když k tomu bohužel nikdy nedošlo, byla to pro mne velká čest, že se mnou počítala, vedle tak slavných zpěvaček jako byly Judita Čeřovská anebo Yvetta Simonová! 

       Ljuba odnáší Rudolfa Cortése Duo RIC - Dáša Cortésová odnáší svého manžela Václava
 

Foto © archiv Dáši Cortésové a Ondřeje Suchého

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 09. 01. 2009.