Ivo Jahelka: Jak je to doopravdy s tím "zpívajícím právníkem"

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti

Bylo to někdy koncem sedmdesátých let. Jako začínající písničkářské ucho jsem byl ke své neskonalé radosti pozván do města Sokolov, kde se každoročně konala přehlídka folk a country, zvaná „Sokolovský dostavník“. Duchovním otcem této bohulibé akce byl dlouhá léta dobrý člověk Jarda Studený (budiž mu země lehká).
„Tak ty jsi prej právník a zpíváš soudní spisy,“ přivítal mě ve stařičkém divadle, „tak to tedy pro mě budeš zpívající právník!“
Od té doby mě tak začali uvádět i na jiných podobných akcích a už mi to zůstalo. Napřed mi to připadalo tak trochu legrační, třeba jako když přijede cirkus a jednou z atrakcí je tam mluvící lachtan, ale časem jsem si zvyknul. Dokonce to považuji za jistou lichotku, protože jsem sice právník, honosící se titulem doktora obojího práva, ale s tím zpěvem jsem na štíru.
Znám spoustu kolegů z branže, kteří opravdu zpívat umějí, ale to víte – zpívající právník může být jen jeden, a to jsem prostě já. Nakonec, když pominu skautská léta, kde každý musel mít nějakou přezdívku (já byl Red), tak jsem vlastně ani jako kluk žádnou neměl. Přesto se moje, v tomto směru dosud výsostné postavení, začíná povážlivě naklánět, a zřejmě budete záhy svědky tvrdého konkurenčního boje. Na tento vývoj usuzuji z následující příhody:
Byl jsem hostem v jednom rodinném televizním pořadu, při jehož natáčení je ve studiu přítomno publikum. Host je ovšem utajen až do okamžiku, kdy ho moderátorka pozve na scénu, a ještě předtím mají přítomní uhodnout dle drobné nápovědy jeho totožnost. Vše probíhalo podle scénáře, já byl připraven v zákulisí a čekal na své vystoupení. Abyste byli úplně v obraze, musím ještě podotknout, že tehdejší složení vlády se zcela lišilo od toho současného.
A nyní přichází můj host, na kterého vám můžu prozradit, že je to zpívající právník!“ zašveholila moderátorka, „takže - kdo by to tak asi mohl být?“
Chvíli bylo ticho a pak nějaká paní triumfálně zvolala:
„Vlasta Parkanová!“ 
A tak nevím, jestli bych si pro jistotu neměl nechat tu svoji přezdívku patentovat.

Ilustrace exkluzivně pro Pozitivní noviny © František FrK Kratochvíl  http://frk60.aspweb.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 16. 08. 2007.