Ondřej Suchý: Z jídelníčku klaunů a komiků (9) Vlasta Burian
Rubrika: Publicistika – O slavných lidech
Z jídelníčku klaunů a komiků (9)
Kuchařka pro milovníky filmového smíchu, pro milovníky
smíchu cirkusových šapitó či smíchu kabaretních scén.
Nebojte se, nepůjde ani o neukousnutelné řízky, ani o vystřelovací švestkové knedlíky, ani o slané žloutkové věnečky, o kyselé pudingy či naopak o slazené zavináče. Cílem tohoto nového seriálku je nabídnout vám k ochutnání některá z jídel dosud třeba nepoznaných, na kterých si pochutnávají (anebo pochutnávali) ti, kteří vás jindy a jinde, než u jídelního stolu, dokázali rozesmát…
Pan Jaromír Trejbal byl v době Burianovy největší slávy jeho osobním kuchařem a zanechal nám o tom pak v devadesátých letech svědectví ve dvou publikacích. Když se v roce 1986 konal v Rychnově nad Kněžnou celostátní seminář „Filmový smích Vlasty Buriana“, rozdával se tam právě od pana Trejbala cyklostilovaný recept, který si zde dovolím připomenout.
KUŘE VLASTY BURIANA
- 2 půlky kuřecích prsíček
- 50 g oleje
- sůl
- 4 lžíce kečupu
- 1 jablko
- 2 žloutky
- 40 g másla
- 2 vejce
- trochu hrubé mouky
- lžíce mandlí
- 30 g másla
Recept na výrobu černého piva á la Vlasta Burian jsem – přiznám se – nikdy nevyzkoušel. Opsal jsem ho z nalezeného rukopisu přesně tak, jak ho zaznamenal a podepsal „sládek Král“, což by neměl být nikdo jiný, než tajemník Burianova divadla, Antonín Král.
ČERNÉ PIVO (DOMÁCÍ) á la Vlasta Burian
Do 5 litrů vody vraž 6 dkg melty, dej to vařit, až to bude ve varu přidej 1 dkg chmele a to celé vař 1/2 hodiny. Pak zvlášť uvař v 1/2 litru vody 12 dkg cukru, který se přidá do vařeného, teplého piva. Poté nech várku vychladnout asi na 10 až 12° R, t.j. 15° Celsia (pokojová temperatura), přidej 1 dkg kvasnic (droždí) a tekutiny (tj. chladné pivo) protáhni vzduchem, což je skoro ze všeho nejdůležitější. To znamená, že tekutinu přeliješ 2x až 4x z vysoká z jedné nádoby do druhé, aby se tekutina řádně provzdušila a aby se kvasnice dokonale rozptýlily. Potom nech vše asi 24 hodiny v klidu kvasit v normální teplé místnosti.
Pak se kvasící pivo stočí (stáhne) do dobře vymytých láhví (nesmí být příliš plné!) a dobře se zazátkuje. Za 5 až 8 dní se může pivo pít.
Vlasta Burian (1891–1962)
Vlasta Burian natočil v letech 1923-1956 celkem 39 filmů, napsal několik desítek článků, kabaretních monologů a skečů, humoristický román Klub fotbalových panen a nadiktoval čtyři svazky pohádek. O jeho tvorbě vznikly střihové filmy Kolotoč humoru, Vlasta Burian a Král komiků. Jeho životním osudem a uměleckou činností se zabývají též např. knihy E. A. Longena Král komiků, Antonína Krále a Petra Krále Vlasta Burian, Jiřího Hrbase Vlasta Burian, Vladimíra Justa Věc: Vlasta Burian, Vlasta Burian – Mystérium smíchu a další.
O Burianově rehabilitaci se mylně uvádí, že: „…byl v roce 1994 soudně rehabilitován poté, co divadelní historik Vladimír Just prosadil znovuprojednání jeho případu“. Pravda je jiná. O tehdejší Burianovu rehabilitaci se ve skutečnosti zasloužil jeho někdejší vyšetřující soudce (od Burianova případu kdysi odvolán) JUDr. Miroslav Vlk. K jeho neúnavné iniciativě jsme spolu s Vladimírem Justem pouze přispěli svými hlasy a podpisy.
Dne 8. února 2002 byly ostatky Vlasty Buriana a jeho ženy Niny přeneseny z Vinohradského hřbitova na Vyšehrad. V anketě České televize o „Komika století“ se Burian umístil na 1.místě.
Na snímku dcera a vnuk Vlasty Buriana – Emilie Kristlová a ing.Vlastimil Kristl.
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 22. 09. 2011.