Pavel Loužecký: Lákavý Příběh Pražského hradu

Rubrika: Publicistika – Doporučení

Upozornění:  Tato akce již není aktuální



Jestliže se vám dosud nepodařilo navštívit Starý královský palác na Pražském hradě, tak teď máte jedinečnou možnost spatřit na vlastní oči architektonické klenoty, které dýchají nefalšovanou staletou historií. Umožní vám to stálá výstava PŘÍBĚH PRAŽSKÉHO HRADU s podtitulem Tisíciletá historie místa, v němž se tvořily dějiny české státnosti.
Tyto prostory jsou v mé mysli spojeny především s kilometrovými frontami omdlévajících lidí při příležitosti mimořádných výstav korunovačních klenotů. Jen díky tomu jsem dosud necítil potřebu se tam osobně podívat. Ale tato výstava je tak výjimečná a opravdu kvalitní, že jsem neodolal. Nejen že tam žádné fronty nejsou (alespoň v pondělí v poledne nebyly), ale navíc mě překvapil rozsah celé výstavy spolu s možností dozvědět se kvanta informací a vidět řadu vzácných předmětů.


Leták, který dostanete u pokladny, vám nabídne prohlídkovou trasu složenou ze dvou vzájemně se prolínajících částí:
1/
modré, která chronologicky přibližuje význačné představitele českého státu, zásadní události a stavební vývoj hradního areálu od prehistorie po současnost, a z části
2/
oranžové, kterou představuje sedm Příběhů. Ty rozvíjejí jednotlivá témata spojená s Pražským hradem, takže máte možnost seznámit se postupně s:
 
- Příběhem českých patronů

- Příběhem
církve a katedrály
- Příběhem pohřbívání
- Příběhem
rezidence
- Příběhem
katastrof
- Příběhem
stolování 
- Příběhem
vzdělanosti.



Celá trasa výstavy je protkána řadou elektronických informačních stojanů, jejichž obrazovky můžete ovládat dotykem prstu. Na nich dostanete možnost spustit deset animací podob Pražského hradu:


- v období pravěku
- v období před rokem 918
- v období románském
- v období přemyslovských králů
- v období lucemburském
- v období poděbradském a jagelonském
- v období barokním
- v období renesančním
- v období 19.století
- v období 20.století
 
a porovnat je v prolnutí se současnou podobou.
 
Tato vizualizace přechází do axonometrií a půdorysů. Dynamickou součástí jsou rotace a prohlídky vnitřních částí areálu po doložených cestách. Důležité objekty oživuje popis. Detailní informace o několika vybraných exponátech doplňují dobové souvislosti - výběr zásadních událostí každé etapy z dějin Evropy, českých zemí a Pražského hradu.
Musím přiznat, že i když se mi výstava velmi zamlouvala, mnohem větší dojem na mě udělaly gotické prostory Starého královského paláce. Už jen kvůli nim stojí za to výstavu navštívit, neboť jsou tajemné, zvláštně nasvícené a velmi inspirativní k přemýšlení. Jestli se někde budete cítit jako na opravdovém hradě, tak určitě tady.
Ten, kdo se o historii Pražského hradu dosud nezajímal, bude možná překvapen poznáním, že tyto prostory jsou vlastně prazákladem Pražského hradu, že právě v těchto místech bylo sídlila většina českých králů a císařů, včetně těch nejslavnějších: Karla IV. a Rudolfa II.
Co jsem si ale skutečně vychutnal byl čtyřicetiminutový dokumentární film PROMĚNY PRAŽSKÉHO HRADU, který je součástí výstavy. Nejen proto, že mám tento typ dokumentárních filmů rád, ale hlavně proto, že je opravdu zajímavý a poučný. Budoucím návštěvníkům doporučuji podívat se nejdříve na film (promítací místnost se nachází v prostorách nad pokladnou), a teprve poté shlédnout výstavu samotnou. Určitě vám pak bude spousta věcí, které na výstavě uvidíte, připadat zajímavější, jasnější a známější. Projekce filmu v české verzi začínají v 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 16:30 hodin. 
Poslední praktickou informací pro vás by mohla být cena za vstupenku na výstavu i film, která mi za více než dvouhodinový intenzivní zážitek připadá velmi mírná: 140,- Kč (základní vstupné). 

                      Podrobné informace najdete na stránkách výstavy:  www.pribeh-hradu.cz

Foto © Pavel Loužecký

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 28. 08. 2004.