- Snažili jsme se tedy – a ač to zní troufale, ale je to prostě tak - „zastoupit stát“ a nějakým vhodným způsobem, dle svých neskonale skromnějších možností, výročí připomenout.
- Musím přiznat, že s vlastní přípravou jsme začali s Pavlem Loužeckým trestuhodně pozdě – v únoru 2006 – tedy necelý půlrok před výročím.
Tím jsme, myslím, nejvíc práce přidělali především pánům Jiřímu Janáčovi z Národního památkového ústavu a PhDr. Petru Maškovi z Národního muzea, kteří se snažili shromáždit adresy pozvaných šlechticů. Pozdní nástup má ale docela prozaické vysvětlení - dříve mě to totiž nenapadlo. - Výsledek akce byl, podle mého názoru, velmi zdařilý (a soudím tak podle ohlasu účastníků). Partneři, kteří se akce ujali, jí organizačně zvládli na výbornou, a přes neskutečné vedro, které bohužel některé pozvané nutně muselo odrazovat, neslo se dvoudenní připomínání si prvního českého knížecího a královského rodu v duchu vzájemné úcty a respektu, přátelské nálady, lehce překonávaných jazykových bariér - v ovzduší, ve kterém se všichni zdáli býti jaksi pozitivně naladěni.
| Celá věc má však i druhou, neméně důležitou stranu mince. Historie, jakkoli je to obor nesmírně zajímavý, zůstává stále na okraji masového zájmu čtenářské veřejnosti.
Historické romány a literaturu faktu si kupují a čtou jen skuteční fajnšmekři, které dotyčná záležitost zajímá, a kteří jsou ochotni na ni obětovat peníze a svůj čas. Stejně tak i na internetu vyhledávají a čtou odborné servery pouze odborníci a lidé úzce zaměření na daný obor. Budou-li však v internetovém magazínu, v němž vycházejí nejrůznější typy článků, navíc pohodově, pozitivně zaměřených, publikovány i zajímavé články s tematikou šlechtických rodů a historie jako takové, bude je číst v konečném efektu mnohem více lidí, než kdyby o tom vyšla sebelepší knížka. Na internetu je totiž navíc celá řada možností, jak udělat článek interaktivní, živý, zvláštní …., prostě takový, jaký v žádné knize udělat nejde.
O to se - na ukázku – pokouší právě tento článek, který by měl být první z řady takto pojatých informací o české šlechtě, jež zde chceme v rámci Mezinárodní společnosti potomků Přemyslovců postupně vydávat, dokonce v několika jazykových mutacích. |
Premiéru zde měla genealogická tabule panovnického rodu Přemyslovců a jejich potomků na českém trůně.
▼ klikněte na miniaturu originálního plakátu ▼ -
Sestavoval jsem ji k výročí úmrtí Václava III., posledního přemyslovského panovníka, krále českého, polského a uherského. Byl zavražděn v Olomouci dne 4. srpna 1306 a tímto činem, jak bylo řečeno, Přemyslovci vymřeli po meči v královské linii. V královské linii je potřeba zdůraznit, protože rod Přemyslovců žil i po úmrtí krále Václava III. v mužské linii prostřednictvím potomků opavského vévody Mikuláše I. Ten pocházel z nemanželského lože krále železného a zlatého Přemysla II. Otakara a byl o hodně starším nevlastním bratrem pozdějšího krále Václava II. - Již v roce 1360 (11let před narozením Václava II.) se otec snažil pro Mikuláše získat nástupnické právo. Odpověď papeže byla zdánlivě příznivá - uznává dědické nároky dětí českého krále, které jim Přemysl II. Otakar bude ochotný poskytnout, a dokonce mu smějí říkat otče.
- Papežská bula ovšem měla ponižující dodatek, že dědická práva se nevztahují na český trůn. Král ovšem verdikt papeže Alexandra IV. přijal, rozvedl se svou první manželkou Markétou Babenberskou, která mu potomka neporodila a oženil se s Kunhutou Uherskou, dcerou Rostislava Haličského. Neměl přitom tušení, čemu mohlo uznání legitimity v plné šíři necelých třicet let po jeho smrti zabránit.
- Po zmiňovaném zavraždění jeho vnuka Václava III., totiž vyvstala otázka, kdo bude příštím králem. Mikuláš byl jako levoboček papežem vyloučen (mimochodem jeho potomci vymřeli v mužské linii ratibořickým knížetem Valentinem až 13.11.1521) a tak přišly ke slovu ženy. Syn Přemysla II. Otakara král Václav II. měl sice čtyři syny, ale pouze Václav III. se dožil dospělosti. Proto se po jeho smrti český královský trůn „dědil po přeslici“.
- Nejdříve to zkusila dcera Anna s manželem Jindřichem Korutanským (opět mimochodem: jeho prababičkou byla Ludmila, dcera v pořadí 22. českého knížete Bedřicha Přemyslovce), který se stal českým králem hned dvakrát. V letech 1306 a poté 1307-1310. V mezidobí přišla na řadu vdova po Václavu II. se svým novým manželem Rudolfem I. Habsburským, aby po jeho smrti definitivně usedl na český trůn Jan Lucemburský, manžel další dcery Václava II. a sestry Václava III. Elišky Přemyslovny.
- Takové podobné nástupnické šachy se v českých dějinách opakovaly ještě několikrát. Zmiňovaná tabule byla vytvořena také proto, aby přehledným grafickým způsobem poukázala na genealogickou kontinuitu českých panovníků. Poslední český král Karel I. Habsburský je prostě prokazatelně potomkem prvního historického českého knížete Bořivoje I. Přemyslovce a jeho manželky sv. Ludmily. A v které generaci? To už záleží na čtenáři a divákovi této tabule. Záleží na něm, kterou cestou se vydá.
- Abychom totiž nevytvořili pouze dvoumetrový holý kůl, ověnčený jmény českých panovníků, uvádíme tolik genealogických cest, kolik se mi jich podařilo najít a propojit, a také tolik, kolik se jich na šířku vešlo.
Ta hlavní „panovnická“ cesta je vyznačena hnědě a Karel je v ní potomkem Bořivoje a Ludmily v 32. generaci. Pokud někdo zvolí cestu například přes francouzského krále Ludvíka XIV. je Karel potomkem Bořivoje a Ludmily v 35. generaci.
|
- Ale abych se vrátil k cílům naší společnosti. Zpracování originálních článků o české šlechtě a jejich mediální prezentace považuji za základ veškeré naší práce.
Tyto články by se měly postupně stát jakýmsi stavebním materiálem pro zpracování dalších mediálních výstupů v novinách, časopisech, televizi a rozhlase dalšími novináři. Naše představa je taková, že dotyčný redaktor se podrobně seznámí s našimi články, a na jejich základě poté zpracuje svůj vlastní příspěvek tak, jak uzná za vhodné. Ten by však měl být již natolik fundovaný (neboť založený na skutečných a ověřených faktech), že by se mělo předejít jakémukoli následnému zkreslování informací. Pozitivní noviny by zde fungovaly v podstatě jako určitá POJISTKA PRAVÉHO STAVU VĚCÍ, neboť kdokoli se následně může na vlastní oči přesvědčit, jak se věci skutečně mají. - Naším úkolem by tedy mělo být propagovat tyto materiály, informace a jednotlivé zajímavosti všemi vhodnými formami, a starat se o to, aby byl mediální obraz české šlechty na veřejnosti co nejvěrnější.
|
- Na genealogické tabuli jsem pracoval několik let spolu se zpracováváním rodokmenů jednotlivých šlechtických rodů. Postupně se mi začali propojovat předkové z jednotlivých rodů a jako vějíř se přede mnou rozevírala jejich vzájemná blízká nebo vzdálenější příbuznost.
- A najednou se rýsoval i prvek společný všem rodům, které mě zajímaly. V daleké minulosti to byli jejich společní přemyslovští předci. Vedly k nim od jednotlivých rodů různé genealogické cesty v různých časových obdobích, ale na konci resp. začátku každé z nich se nakonec objevil Bořivoj I. Přemyslovec s manželkou sv. Ludmilou.
- Většina příslušníků šlechtických rodů mé soukromé zjištění, že jsou potomci Přemyslovců, potvrdila, ale byli i tací, kteří o tom nevěděli, a někteří tomu ani nevěří.
- Mezi ty první patří třeba Zdeněk Sternberg, který říká:
„Mohu dovodit descendenci od Přemyslovců přímo ke mně, a nejenom jednou genealogickou linií, ale několika. A pokud jde o můj vztah k rodu Přemyslovců, tak mě zajímají hlavně ti poslední Přemyslovci, počínaje Václavem I., zejména proto, že tehdy v té historii už je mnoho konkrétních záznamů, zatímco ti jejich předchůdci - tam je ještě mnoho mytologie." - Karel Schwarzenberg k tomu připojuje:
"Můj otec byl genealog, tak mi jednou před 40lety vysvětlil, jak ta posloupnost po přeslici po různých dcerách a vnučkách jde až k nám. Jsme tak propojeni s mnoha panovnickými rody, ale je pravda, že dějiny Přemyslovců znám nejlépe a poměrně dobře.“ Richard Belcredi, náš bývalý velvyslanec ve Švýcarsku, si zase z Přemyslovců nejvíce cení Přemysla II. Otakara. Říká: „Obdivoval jsem Otakara. Kdyby nepadl na Moravském poli, mohla Evropa vypadat jinak. Jeho říše sahala od Baltu k Jadranu.“ Ale že by mohl být potomek tohoto krále, tomu příliš nevěří. „Přece kdyby na tom něco bylo, určitě by se o tom v naší rodině mluvilo.“
|
Ne každý si uvědomuje, že zpracovávat originální, dosud nepublikované nebo málo známé materiály o české šlechtě, lze dneska jediným způsobem: Nabídnout čtenářům naprosto nové pohledy na různé události a odhalovat řadu zajímavých, mnohdy nečekaných souvislostí, které dokáží pootočit čtenářovo nazírání na historii. Ptáte se jak? No přeci zachycováním autentických rozhovorů s žijícími členy šlechtických rodů, kteří si toho dosud naštěstí hodně pamatují, ale bohužel tu mezi námi nebudou věčně! To však vyžaduje digitální zpracovávání jejich rodinných archívů, a zejména neustálé hledání, objevování a účinné prosazování nových metod, jak informovat o těchto zajímavostech veřejnost. |
- U fotografie Karly Hrubé z Gelenj a Jaroslava Lobkowicze bych se rád na minutku zastavil, protože ukazuje onu vzájemnou propojenost šlechtických rodů, o které jsem hovořil:
Paní Karla Hrubá z Gelenj má sestru Alžbětu, která je manželkou Zdeňka Sternberga. Ten má bratra Jana Bosca, který je manželem Marie Leopoldiny. Ta je sestrou Jaroslava Lobkowicze. Všichni jsou vlastně švagři. Uveďme si ještě jeden příklad vzájemné propojenosti a příbuznosti šlechty, která nezná hranic. Během dvoudenních akcí k výročí Přemyslovců bydleli u Jaroslava Lobkowicze manželé Neippergovi. Oba jsou potomky Přemyslovců… Josef Hubert hrabě Neipperg je potomkem Bořivoje a Ludmily v 35. generaci a jeho manželka Theresa rozená princezna Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst v 33. generaci. O ní by asi málokterý Čech věděl, že patří k rodu, který pro nás objevil Poděbrady jako lázně. Ani jeden z manželů Neippergových už nemluví česky, ale například předkové hraběte Neipperga mají s českými zeměmi mnoho společného. Například jeho rodiče se brali v roce 1911 v Průhonicích, jeho dědeček Reinhard Neipperg se narodil v Hoříně u Mělníka a s hraběnkou Gabrielou Waldsteinovou, narozenou v Hluboké nad Vltavou se ženil v Praze. Druhý dědeček, ministr zemědělství Arnošt Silva-Tarouca se narodil v Čechách pod Kosířem a v červnu 1885 si v Praze na Smíchově bral hraběnku Nosticovou, která se narodila v Praze a zemřela v průhonickém zámku. Půjdeme-li ještě o generaci výše, pradědeček Neipperg si bral princeznu Lobkowiczovu, pradědeček Waldstein zase princeznu Schwarzenbergovou. Pradedeček Silva-Tarouka se narodil a zemřel v Čechách pod Kosířem a pradědeček Nostic se narodil v Trmicích a zemřel v Praze. A pro zajímavost: Syn Josefa Huberta Neipperga má pět dětí s Andreou, vnučkou Karla I., posledního českého krále. |
Dalším velkým úkolem, na který bychom si chtěli časem troufnout, je uspořádání velké společenské a kulturní události světového významu - SETKÁNÍ POTOMKŮ ŘÍMSKÉHO CÍSAŘE A ČESKÉHO KRÁLE KARLA IV. LUCEMBURSKÉHO, po matce potomka Přemyslovců - u příležitosti 700. výročí jeho narození dne 14.5.2016, při němž by se měla v Praze sejít celá řada významných potomků Karla IV. a důstojným způsobem oslavit toto jedinečné historické výročí. To je samozřejmě tak obrovský úkol, že se mu bude muset věnovat ne jedna, ale hned celá řada firem najednou. O tom však nechci na tomto místě hovořit, neboť je to ještě hudba - doufejme však že nedaleké – budoucnosti. |
Existují různé pravdy, polopravdy, nesmysly, neúmyslné chyby i zažité a vnucované lži, prezentované o šlechtě v médiích a nejrůznějších publikacích. I toto by měla Mezinárodní společnost potomků Přemyslovců jaksi "hlídat". Pokud například celostátní deník MF DNES dělá rozhovor na téměř půl strany, a místo Richarda Belcrediho zpovídá neexistujícího Rudolfa Belcrediho, jde zřejmě o neúmyslnou chybu. Měla by následovat omluva, ale v článku už to navždy bude takto uvedeno. V Pozitivních novinách lze chybu napravit během okamžiku.
Není neznámým faktem, že například kolem osoby arcivévody Františka Ferdinanda d´Este vzniklo mnoho pověstí… a pomluv. Vedle povahových (většinou vymyšlených nebo přehnaných), vznikla také teorie, že při schůzce následníka s německým císařem Vilémem na Konopišti připravovali válku. Pokud někdo ví o Pozitivních novinách a chce takové tvrzení vyvrátit, není co řešit. On ví např. z rodinného vyprávění, že takové tvrzení nemůže být pravda, protože František Ferdinand byl vždycky proti válce, a třeba v roce 1913 válce zabránil. Náčelník generálního štábu tehdy tvrdil, že je zapotřebí preventivní války proti Srbsku, dokud se Rusko ještě nevzpamatuje z porážky v rusko-japonské válce. A tomu následník trůnu, jako generální inspektor, zabránil. František Ferdinand, jako potencionální následník rakouského trůnu, chtěl pochopitelně blíže poznat císaře Viléma. To je logické. Ale ví se, že při oné návštěvě Konopiště ukazoval německému císaři především své růže. Chtěl naopak zdůraznit soukromý ráz návštěvy. Ano není problém umístit taková sdělení na stránkách Pozitivních novin pod hlavičkou Společnosti. Bude to její náplň. |
- Vraťme se však k základnímu tématu: Mezinárodní společnost potomků Přemyslovců.
Dosud nemá žádný právní základ. Není to ani nadace, ani obchodní společnost, je to pouhé sdružení osob, které mají tvůrčí záměr a chtějí se pustit do zajímavé práce. - Naším klíčovým úkolem je získat pro tento záměr samotnou šlechtu, o což jsme se poměrně úspěšně pokoušeli prostřednictvím našich dosavadních akcí (televizní film, tvorba rodokmenů, články v Pozitivních novinách, akce Setkání potomků Přemyslovců).
Bez nich (šlechticů) to jednoduše nepůjde, neboť – jak praví podtitul tohoto článku - celé to je hlavně o nich a pro ně, a my to musíme dělat s nimi a v některých případech i za ně … - Jedna věc je však jistá: Tato společnost se neobejde bez financí. Bez zajištěných finančních zdrojů totiž nemá ani žádný smysl oficiální společnost zakládat, takže i proto byl náš postup takový, že jsme nejdříve zveřejnili náš záměr, a poté s ním chceme oslovovat konkrétní osoby, rody, instituce a další společnosti a hledat u nich pro tento projekt podporu.
|
- Potomek starého jihočeského rytířského rodu baron Václav Dlauhoweský z Dlouhévsi, říká:
"Šlechtictví můžeme mít v sobě jako něco osobního, co v sobě nosíme a nějakým způsobem prezentujeme. Úcta, respekt a společenské postavení, které kdysi šlechta pro svoje zásluhy získala, se však jen tak samy o sobě neobnoví. Nemůžeme se někam uměle vrátit. To nelze. Měli bychom hledat, jak postupovat dál. Na tom bude záležet, jestli nás společnost přijme, anebo nás bude registrovat jen jako zajímavou kuriozitu z dávných časů."
|