Jan Drocár, Pavel Loužecký: Nezapomenutelný Vladimír Sís

Rubrika: Publicistika – O slavných lidech

  
   VLADIMÍR SÍS   
  
    filmový a  televizní režisér

   
   7.7.1925 Brno - 7.9.2001  Praha

  • vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně, do Prahy se přestěhoval v roce 1953

  • za svůj život natočil celkem 106  krátkých, 20 celovečerních a 8 středometrážních filmů

  • s manželkou Alenou Sísovou (* 1925) se poznali v Brně, v prvním poválečném divadle SMĚR při  představení VOLÁ ZEMĚ

  • Alena Sísová pracovala jako sekretářka ve sportovní redakci Československé televize, později se věnovala skriptu na  Barrandově. Celou dobu se starala o svého manžela a podílela se na většině jeho filmových projektů.

  • syn Petr  Sís (*1949), věhlasný akademický malíř, žije v New Yorku

  • dcera Hana  Sísová (*1950), bývalá střihačka na Barrandově, nyní majitelka Čajovny
    U ZELENÉHO ČAJE v Nerudově ulici v Praze 1

  • syn David Sís (*1962), televizní režisér.

  • každé z dětí již má dva potomky, takže Alena a  Vladimír Sísovi mají celkem šest vnoučat.

   FOTOGRAFIE  Z  ARCHÍVU Vladimíra Síse  

► originální zvuková ukázka z  rozhovoru s Vladimírem Sísem  ◄
formát WMA:     33,6 Kbps   nebo   56 Kbps

S režisérem Vladimírem Sísem jsem se seznámil při natáčení dokumentu „Dobrý den pane Ondříčku“. Kameraman Miroslav Ondříček ho pozval jako partnera, aby si před kamerou popovídali o  společném filmu, který spolu natočili – Novosvětské. Vladimíra Síse byla hned plná kavárna Slavie. Vzpomínám, že se tenkrát Miroslav Ondříček jen těžko dostával ke slovu, i když film byl o něm. Ale takový už Vladimír Sís byl. Plný vitality, vzpomínek, vizí a nápadů, které někdy možná až neopatrně dával k dobru. Myslím si, že řada z nich běhá realizována po světě. Mám ale dojem, že se ani neuměl zlobit na lidi, kteří najednou zjistili, že měli zcela stejný nápad, a zanedlouho jim došlo, že to vlastně vymysleli sami a směle se pustili do realizace.
Film „Dobrý den pane Ondříčku“ se natáčel ještě před listopadem 1989, tedy v době, kdy si hodně lidí myslelo, že Miroslav Ondříček žije v zahraničí. Ale on žil tady, v zahraničí jen často  točil. A právě u Ondříčků doma jsme s manželkou zažili Silvestra, který se nám už nepodaří nikdy absolvovat. Báječný Silvestr plný „veselých historek z natáčení“. Opravdu veselých. Škoda, že se tenkrát nenatáčelo alespoň na magnetofon. Ale, koho by napadlo si točit  Silvestra.
Vladimír Sís se s Miroslavem Ondříčkem ve vyprávění v tom nejlepším slova smyslu předháněli, a my ostatní jsme se smíchy nemohli ani napít. Řekl bych, že několikahodinovému proudu vyprávění tenkrát více vévodil Miroslav Ondříček. Sám Vladimír potom přiznal, že Mirka nikdy dosud neslyšel mluvit o filmu tak krásně, s humorem a  láskou.
Možná, že  už tehdy se Vladimír cítil méně ve své kůži, ale vidět na něm nic takového nebylo. Nikdy jsem na něm nepoznal, že by mu nebylo dobře nebo ho něco bolelo. On když už, tak už…
Nedlouho po vzpomínaném Silvestru se mu při podepisování vlastní útlé knížečky Počítání nudliček v jarní polévce v knihkupectví obchodního domu Kotva udělalo náhle špatně a musel být odvezen do nemocnice. Byl dlouho v bezvědomí, odoperovali mu velký nádor v hlavě, on to však nevzdal. Netrvalo to ani tak dlouho a už jsme seděli na vínku v jeho oblíbené vinárně na Malé Straně. „To jim přeci neudělám, abych zemřel takhle brzy“. A my jsme pak společně ještě více jak deset let občas putovali noční Prahou.    
V posledních letech se každou středu Vladimír Sís scházel se svými přáteli v pražské restauraci
U Vladaře. Byla to vždycky radost poslouchat přítomné, nechat se povzbudit, vyslechnout názory. Když už tam člověk měl tu čest zavítat, neviděl od vchodu na místo, kde se sedávalo. Neviděl, ale slyšel. Slyšel vyprávět Vladimíra a hned věděl, že se společnost sešla.
.... Už tři roky se vejde, a je ticho.
Povídání s manželkou Alenou Sísovou
 
Vladimír Sís natočil v roce 1967 krátký film  JINÝ MALÝ PRINC o současném kambodžském králi. Norodom Sihamoni, syn krále Norodoma Sihanuka a královny Monineath, nastoupil na  kambodžský královský trůn 14.října 2004. Česky mluví jako rodilý mluvčí,  a  Prahu a českou kulturu si oblíbil, když zde v letech 1962-1975 studoval. Jako malému se mu zalíbil balet a v Praze studoval tanec i na konzervatoři a Akademii múzických umění (AMU). Už v jedenácti letech poprvé vystoupil v Čapkovského Louskáčkovi v Národním divadle. 
Vladimír Sís sice film natočil, ale po jeho zapůjčení jednomu barrandovskému produkčnímu se ztratil…
A tak zbylo jen několik fotografií..
Maminka kambodžského krále Norodoma Sihanuka  poznala Vladimíra Síse, když v Kambodži natáčel v roce 1967 film PIKNIK s režisérem Smočkem o pěti amerických vojácích, bojujících v džungli. Nějak si padli do oka, takže ho královna například pozvala na závody dračích lodí, které se pořádaly v jejich zámku. Jednou si také všimla, že Vladimírovi strašně otekla noha a zajistila mu vyšetření v kambodžské  nemocnici. Tam zjistili, že je noha v takovém stavu, že mu už francouzský chirurg dělal čárku, kde mu jí uříznou, protože chytil nějakou tropickou infekci. Vladimír, když to slyšel, začal česky nadávat tak hlasitě, až se otevřely dveře a vešla vrchní sestra paní Mirková z Kladna, která česky povídá: „Kdo to tady tak řve?“. Tak se spolu s Vladimírem seznámili, a když jí vysvětlil, že mu právě sdělili, že má jít na amputaci nohy, tak řekla „Nic, sbalíme vás a okamžitě musíte pryč!“, což také udělali a Vladimír pak odjel do Mnichova kde mu nohu zachránili.
 
Zajímavým filmem byly DÝMKY – příběh o dýmce, která byla vytvořena v koncentračním táboře, postupně jí získávalo pět lidí různých národností od Francouze, přes Itala, až nakonec skončila v Čechách.
 
Film SESKOK ZE STRATOSFÉRY byl ve své době světovým unikátem, neboť byl natočen několik tisíc metrů nad zemí, kdy parašutisté skočili z letadla s kamerami připevněnými na  helmách. To však bylo tehdy protizákonné, a navíc to byli vojenští parašutisté, takže když seskočili na zem, tak odložili kamery a hned se šli hlásit velitelům, zatímco štáb si šel sesbírat kamery s natočeným materiálem do polí. Tento film natáčel tehdejší Armádní film a zřejmě zůstal v jejich archívu.
 
Ve filmu MODRÝ DEN se poprvé objevil jako asistent režiséra František Vláčil, film pojednával o malém klukovi, který touží stát se letcem, a dostal dokonce nějakou významnou mezinárodní cenu.
 
Prvním celovečerním filmem Vladimíra Síse byl v roce 1959 snímek ŽIVOT PRO JANA KAŠPARA.
 
V Armádním filmu byl také natočen film CESTA VEDE DO TIBETU. Tehdy byli naši filmaři v čele s Vladimírem a kameramanem Josefem Vanišem prvními Evropany, kteří nafilmovali Jeho Svátost dalajlámu. Vladimír tehdy strávil v Tibetu dva roky, a při tom se skamarádil s dalajlámou, kterému tehdy bylo 18 let. Pak se potkali až v roce 1990 při návštěvě  dalajlámy v Praze.
 
V Americe, kam ho poslala tehdejší Československá televize v roce 1967, Vladimír natočil celkem 12 krátkých filmů, ale všechny je pak museli po roce 1968 zničit na příkaz ředitele Pelikána. Vysílal se tehdy jediný film, a to film s Jiřím Voskovcem, který Vladimír natočil v New Yorku, protože ho dala televize jako dárek k Werichovým narozeninám, neboť o něm Voskovec ve filmu hovořil.
 
Film RAPSODY IN BLUE (brněnský balet s Pavlem Šmokem) je zajímavý tím, že byl natáčen na  širokoúhlý materiál a poté promítán na úzký formát.
 
Vladimír Sís rád natáčel hudební filmy, například v Německu jich natočil deset. Z  jeho nejslavnějších hudebních dokumentů to byl  často promítaný film o koncertu Louise Armstronga v Lucerně nebo koncert Elly Fitzeraldové
Při návštěvě Louise Armstronga v Praze se s ním Vladimír Sís spřátelil a Louis si ho natolik oblíbil, že se spolu procházeli po Praze. Praha Louise Armstronga nesmírně okouzlila. Vladimír často vzpomínal, jak Louise při jedné procházce zabalil v Chrámu svatého Víta na Hradčanech do své šály, aby se nenachladil a mohl zpívat. Armstrong byl vůbec svérázná osobnost. Po koncertě třeba prohlásil, že už půjde do  hotelu, ale nakonec se sbalil a šel do Semaforu, kde do čtyř do rána se souborem jamovali.
 
Film JEN ROZDĚLAT OHEŇ podle Jacka Londona s Waldemarem Matuškou byl zajímavý tím, že při  natáčení tam byl vlčák, který měl být podle scénáře zlý, ale Matuška ho svou péčí a láskou „zkazil“ tak, že se z něho nakonec stal hodný pes.
 
Ve filmu MUŽ, KTERÝ ROZDÁVAL SMÍCH o režisérovi Martinu (Macu) Fričovi vystupoval i  Jan Werich. Když však Vladimír získal svou kopii filmu, byl už  z ní Werich vystřižen.
Bylo by skvělé, kdyby se podařilo uspořádat k nedožitým osmdesátým narozeninám Vladimíra Síse (7.7.2005) festival jeho filmů za účasti jeho přátel, známých, kamarádů, spolupracovníků a  obdivovatelů.
 
Film ZLATÁ RUČKABolkem PolívkouJiřím Stivínem je příběhem z doby Karla IV., kdy se v čase jeho nemoci o krále starali pouze dva šašci (Polívka, Stivín).  Vladimír Sís tehdy někde objevil skutečné informace, že Karel IV. udělil jednomu z komediantů cenu Zlaté ručky na takové hůlčičce za to, že se o něho starali, na jejichž základě tento film vlastně vznikl.  Z historie totiž víme, že Karel IV. upadl zřejmě při nějakém rytířském turnaji (což byla jeho skrývaná záliba), přičemž si poškodil krční páteř a od té doby špatně chodil.
 
Film SEN NOCI byl originální tím, že v něm byl poprvé použit digitální zvuk, takže se tehdy nemohl vysílat jinde než v Laterně Magice.
 
Diskuzní klub u  Sísů v Nerudově ulici: scházeli se tam francouzský mim a přítel Marcel Marceau, Václav Trojan, nerozlučná trojice Miloš Forman, Miroslav OndříčekJaroslav Papoušek, Miroslav Donutil, František Vláčil, Jan Kubala, Josef Kemr a s nimi celá řada režisérů, kameramanů, spolupracovníků a přátel od filmu.
 
Specialitou Josefa Kemra bylo, že Sísovým s oblibou nosil jako dar sochy.
 
V Čajovně U ZELENÉHO ČAJE (v přízemí domu Sísových) se natáčela scéna kupování divadelních masek ve filmu Miloše Formana AMADEUS.


KOMPLETNÍ  FILMOGRAFIE  VLADIMÍRA  SÍSE
   KF=krátký film, SM=středometrážní, CV=celovečerní    //   ČB=černobílý, B=barevný, ŠÚ=širokoúhlý,  STŘ=střihový 
  

č.filmu

rok výr.

Název filmu (popis)

 

 

místo natáčení

1

1947

Lidé pod sněhem

KF

ČB

Brno

2

1948

Dary jižní Moravy

KF

B

Brno

3

1948

Jak roste chléb

KF

ČB

Brno

4

1948

Družstevnictví

KF

ČB

Brno

5

1949

Město mezi lesy

KF

ČB

Brno

6

1949

Dýmka míru

SM

ČB

Brno

7

1949

Po stopách starých Slovanů

KF

ČB

Brno

8

1949

Nepřítel v týlu

KF

ČB

Brno

9

1949

Stvořeno z hlíny

KF

B

Brno

10

1949

Formování a lití

KF

B

Brno

11

1949

Bumerang

SM

ČB

Brno

12

1949

Raději dříve

KF

ČB

Brno

13

1949

Lék X.Y.

KF

ČB

Brno

14

1950

Pevný břeh

KF

ČB

Praha – Armádní film

15

1950

Vítr

KF

ČB

Praha – Armádní film

16

1950

Bílé cesty

KF

ČB

Praha – Armádní film

17

1950

Ze soboty na neděli

KF

ČB

Praha – Armádní film

18

1950

Seskok ze stratosféry

KF

ČB

Praha – Armádní film

19

1952

Modrý den

SM

B

Praha

20

1952

Minuty v Paříži

KF

ČB

Francie

21

1952

Staré zbraně

KF

ČB

Francie

22

1953

Malá pouť Řeckem

KF

B

Řecko

23

1953

Jak dělat podobiznu ptáka

KF

B

Řecko

24

1955-6

Cesta vede do Tibetu

CV

B

Čína-Tibet

25

1957

Varšavská preludia

KF

ČB

Polsko

26

1958

Strahov 9.května

KF

ČB

Praha

27

1958

Sebeobrana

KF

ČB

Praha

28

1959

Život pro Jana Kašpara

CV

ČB

Praha, kamera. J.Vaniš

29

1959

U nás v Mechově

CV

B

Praha

30

1960

Ledoví muži                      (J.Štuchal, M.Kladrubská)

CV

ČB

Praha,

31

1961-2

Akce Kalimantan

CV

B, ŠÚ

Indonésie, kamera: Vaniš, Milota

32

1962

12 minut pod rovníkem

KF

B, ŠÚ

Indonésie, kamera: Vaniš, Milota

33

1962

Tropický koktejl

KF

B

Indonésie, kamera: Vaniš, Milota

34

1962

Město na vodě

KF

B

Indonésie, kamera: Vaniš, Milota

35

1963

Král komiků

CV

ČB, STŘ

Praha

36

1963

Festival pantomimy      (soubor Ladislava Fialky)

KF

ČB

Praha

37

1963

Etudy                                (soubor Ladislava Fialky)

KF

ČB

Praha

38

1963

Studie I.                           (soubor Ladislava Fialky)

KF

ČB

Praha

39

1963

Studie II.                          (soubor Ladislava Fialky)

KF

ČB

Praha

40

1963

90 minut překvapení

CV

ČB, STŘ

Praha

41

1963

Návštěva                        (H.Haas v Praze)

KF

ČB

Praha

42

1964

Muzeum zázraků         (L.Fialka)

CV

ČB

Praha

43

1965

Gorkého ulice

KF

ČB

SSSR

44

1965

Londýnský autobus

KF

ČB

Anglie

45

1965

Neklidná neděle           (J.Baez, Bob Dylan)

KF

ČB

Anglie

46

1965

J.Gréco

KF

ČB

Praha

47-58

1966

12 krátkých filmů natočených v USA pro Čs.televizi, vysílán byl pouze  film o J.Voskovcovi  (všechny filmy byly zničeny na pokyn ředitele ČST Pelikána)

KF

ČB

USA

59

1966-7

Judita a čas                   (J.Čeřovská)

KF

ČB

Německo

60

1966-7

Vánoční melodie

KF

ČB

Německo

61

1966-7

Cikánské melodie

KF

ČB

Německo

62

1966

Rosy singers

KF

ČB

Německo

63

1967

Piknik

CV

ČB

Kambodža

64

1967

Jiný malý princ

KF

ČB+B

Kambodža

65

1967

Magic castle                  (A.Bilk)

SM

ČB

Praha

66

1967

Duett                              (I.Karch a M.Theodote)

KF

ČB

Německo

67

1967

Hana Hegerová

KF

ČB

Praha

68

1967

Tulpen in Amsterdam   (M.Telkamp, H.Emink, A.Groenloh)

KF

B

Holandsko

69

1967

Bobbejaanland

KF

B

Belgie

70

1968

Hitparade                        (Manuela)

KF

ČB

Monako

71

1968

Monako Formule 1

KF

ČB

Monako

72

1968

Romantische Strasse

KF

B

Německo

73

1968

Rhapsody in blue         (brněnský balet)

KF

B+ČB

Brno

74

1969

Skandinavische Reise

KF

B

Německo, Dánsko, Švédsko, Finsko

75

1969

Baltrevue

KF

B

Německo, Dánsko, Švédsko, Finsko

76

1969

Pohřeb Jana Palacha

KF

ČB

Praha

77

1969

Andělé pro Lady F.       (E.Fitzgerald)

KF

ČB

Praha

78

1969

Vzpomínka                    (L.Armstrong)

KF

ČB

Praha

79

1969

Verliebt in Prag            (J.Frantová, R.Cortéz)

KF

ČB

Praha

80

1970

Stará auta

KF

B

Sicílie

81

1970

Veteran revue

KF

B

Morava

82

1970

Jen rozdělat oheň        (W.Matuška)

SM

ČB

Praha

83

1970

Muž, který rozdával smích       (M.Frič)

CV

ČB,STŘ.

Praha

84

1970

Rio                                 (E.Pilarová, E.Popielarczik)

KF

ČB

Brazílie

85

1970

Černá Venuše            (J.Baker)

KF

ČB

Praha, Bulharsko

86

1970

Randezvous

KF

ČB

Bulharsko

87

1970

Vévoda                        (Duke Ellington v Praze)

KF

ČB

Praha

88

1970

Poutník                        (Aubrey Pankey)

KF

ČB

Praha

89

1971

Sólo pro Jaroslava Marvana

CV

ČB, STŘ.

Praha

90

1971

Nedošel                         (Ludvík Podéšť)

KF

ČB

Morava

91

1971

Byl čas babího léta     (Bruno O´Ya)

KF

B

Praha

92

1971

Sny nad bramborovou natí     (Skaldowie)

KF

B

Praha

93

1972

Zpívající film      (H.Vondráčková, W.Matuška)

CV

ČB

Karlovy Vary

94

1972

Katja Ebstein

KF

B

Německo

95

1972

Odkud přicházím                (G.Bécaud)

KF

ČB

Praha

96

1972

Námořník z Václaváku      (W.Matuška)

KF

ČB

Německo, Praha

97

1972

Atsuko Azuma

KF

B

Praha

98

1973-4

Hudební archiv představuje: J.Ježek

KF

B

Praha

99

1973-4

Hudební archiv představuje: E.Destinová

KF

B

Praha

100

1973-4

Hudební archiv představuje: Citoliby

KF

B

Praha

101

1973-4

Hudební archiv představuje: J.Mysliveček

KF

B

Praha

102

1973-4

Hudební archiv představuje: E.Nápravník

KF

B

Praha

103

1973-4

Hudební archiv představuje: O.Valoušková- Borová

KF

B

Praha

104

1973-4

Hudební archiv představuje: F.Vach a jeho sbory

KF

B

Praha

105

1973-4

Hudební archiv představuje: F.Kmoch

KF

B

Praha

106

1975

Hudební archiv představuje: V.Talich

KF

B

Praha

107

1974

Hudba kolonád

CV

ČB, STŘ.

Karlovy Vary

108

1977

Novosvětská

SM

B

Čechy

109

1978

Zlatá ručka

KF

B

hrad Kost

110

1979

Balada pro banditu

CV

B

Andělská Hora

111

1980

Blues pro E.F.Buriana

CV

B

Praha

112

1981

Otvírání studánek

SM

B

Praha

113

1982

Poslední leč                                 (B.Polívka, J.Pecha)

CV

B+ČB

Praha

114

1984

Barrandovské nokturno           (50 let studia)

CV

B, STŘ.

Praha

115

1985

Jonáš na výstavu půjčený       (Molavcová, Suchý)

KF

B

Praha

116

1985

Jonáš a Melicharová                (Molavcová, Suchý)

CV

B

Praha

117

1985

Sen noci ...                (balet, hudba V.Trojan)

CV

B

Praha

118

1986

Zrání                          (symfonická báseň J.Suka)

SM

B

Praha

119

1986

Krásný sen               (sourozenci Ulrychovy)

KF

B

Praha

120

1986

Modrá tráva

KF

B

nedokončeno

121

1987

Šapitošou                 (Precedens, Laura a její tygři)

KF

B

Praha

122

1987

Prodaná nevěsta    (Divadlo Drak)

KF

B

Praha

123

1987

Nosy                          (Divadlo Na provázku)

KF

ČB

Brno

124

1987

Dopisy A.Dvořáka   (ze Spillvilu)

KF

B

USA

125

1988

Jonáš II.  - Jak je důležité míti Melicharovou

CV

B

Praha

126

1988

Zpívaný portrét         (L.Hermannová)

KF

ČB

Praha

127

1989

Předčasný portrét   (F.Filipovský)

KF

ČB

Praha

128

1989

Údolí neklidu             (poezie E.A.Poe)

KF

ČB

Praha

129

1990

Z veršů                      (básně K.Wojtyly, papeže Jana Pavla II.)

KF

ČB

Praha

130

1990

A na ochozech smrt jsi viděl       (R.M.Rilke)

KF

ČB

Praha

131

1990

Klobouk ve křoví     (poezie J.Voskovce)

KF

ČB

Praha

132

1991

Třesk                         (Horáček, Klepáč)

KF

ČB

Praha

133

1991

Tehdy a teď              (verše Jana Nerudy)

KF

ČB

Praha

134

1991

Vzpomínání              (vnučka A.Dvořáka vzpomíná)

KF

B

Vysoké

►   FOTOGRAFIE  Z  ARCHÍVU VLADIMÍRA SÍSE   ◄

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 04. 11. 2004.